Kurra Hafızlık Ne Demek?

Kurra Hafızlık Ne Demek? Kurra Hafızlık Kimlere Denir? Kurra hafız nedir? Hakkında merak edilen tüm bilgileri yazımızda ayrıntılı olarak derledik.

Kurra Hafızlık Ne Demek? Kurra Hafızlık Kimlere Denir?

Kurra Hafızlık Ne Demek
Sayfa İçeriği: Kurra Hafızlık Ne Demek

Son günler de en çok merak konusu olan kurra hafızlık nedir? ve kurra hafızlık kimlere denir? Sorularının cevapları aranmaktadır. Yazımızın içeriğin de ise kurra hafız nedir? ve kurra hafızlık nedir? Sorularının cevaplarını ayrıntılı olarak siz değerli dostlarımız için hazırladık. Siz de yazımızın devamına giderek kurra hafızlık ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Peki kurra hafızlık ne demek?

Arapça da hafız kelimesi ezberlemek ve korumak anlamına gelmektedir. Hıfz kökünden türemiş sıfattır. Kur’an-ı Kerim İslam inancının temelidir. Ezbere bilmek ilk dönemlerden beri önemli olmakla beraber toplumda saygı doğurmuştur. Buna göre hadislere bakıldığın da Peygamber efendimizin vermiş olduğu 7 kıraat vede 10 rivayet üzerine okumayı bilen kişilere Hafız denmektedir. Kurra hafızlar, hafızlar arasın da sesi en iyi olanlar arasından seçilir vede özel eğitim görmektedir. Kurra hafızlık Anadolu’da 621 yıl önce başlamış vede hafızlığın en üst makamıdır. Kurra hafızlık vasfını alabilmek için ise mükemmel derecede hıfzının olması ve 10 kıraatin tamamını imam, ravi vede tarikleri ile birlikte zaptetmiş olması gibi bir çok şartın yerine getirilmesi lazım. Yazımızın devamına giderek kurra hafızlık ile ilgili daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kurra Hafızlık Nedir?

Kurra Hafızlık Kimlere Denir?

Kısaca kurra hafızlık, hafızların çok daha dini eğitimli ve ezberi çok kuvvetli, bilgi sahibi olan kişilere verilen isimdir. Kurra kelimesi Kari kelimesinin cemidir vede ıstılahi anlamı itibarıyla Kur’an-ı Kerim’in kıraatlerini zapt etmiş kişi anlamını taşımaktadır. Bu kelime ile efendimizden kıraat rivayet edebilme yetkisine sahip mutehassıs hafızlar kastedilmektedir. Reis-ül kurra ise icazet almış kurra hafızı üstatlarına verilen isimdir. Bunlar kurra hafızlarının eğitimini sürdüren, bu konudaki en tecrübeli kişiler olmaktadır.

Kurra Hafızlık Ne Demek, son zamanlar da en çok merak edilen kurra hafızlık ile ilgili tüm merak edilenleri yazımızın içeriğin de siz değerli dostlarımız için derledik. Siz de yazımızın içeriğinden kurra hafız nedir? ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Eğer ki sizin de kurra hafızlık ne demek, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kurra hafızlık ne demek, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da kurra hafızlık ne demek yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Pinhani Dünyadan Uzak Şarkı Sözleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed