Nohut Mayası Ne İşe Yarar?

Nohut Mayası Ne işe Yarar? Nohut Mayası Nasıl Yapılır? Nohut mayası nerelerde kullanılır? Hakkında öğrenmeniz gereken bazı bilgileri yazımızda derledik.

Nohut Mayası Ne İşe Yarar? Nohut Mayası Nasıl Yapılır?

Nohut Mayası Ne işe Yarar
Sayfa İçeriği: Nohut Mayası Ne İşe Yarar

Nohut mayası, mutfaklar da son zamanlar da sıklıkla tercih edilmektedir. Nohut mayası az dayanıklı maya türüdür ve doğru sıcaklıkta saklanması gereklidir. Siz değerli dostlarımız için yazımızın içeriğin de nohut mayası nedir? ve nohut mayası nerelerde kullanılır? Sorularının cevaplarını hazırladık. Sizde yazımızın devamına giderek nohut mayası nasıl yapılır? Ulaşabilirsiniz. Peki nohut mayası ne işe yarar?

Nohut mayası nerede ise hazır mayaların mutfaklara girdiğinden bu yana adını bile duymayan bazı ev hanımları son zamanlar da, nohut mayasını araştırmaktadır. Nohut mayasının faydaları vede doğallığı ile bir çok kişinin ilgisini tekrardan çekmeyi başardı. Nohut mayası, ekmeklerin vede yoğurdun geleneksel malzemesi olarak bilinmektedir Temel de nohutun üzerine un, su vede tuz ilave edilerek fermantasyon sürecine tabi tutulmasıyla hazırlanan maya türüdür. Ekşi maya türüne göre daha az dayanıklı olsa da ondan farklı bir kokuya vede tada sahip olduğundan tatlı maya olarak anılmaktadır.

Nohut Mayası Nedir
Nohut Mayası Nedir

Hazır mayalardan farklı ise ekmeğin daha uzun süre taze kalmasını sağlamaktadır. Ekmeğin gereğinden fazla kabarmasını da önlemektedir. Yoğurdun da daha hızlı mayalanmasını sağlamaktadır. Sizde yazımızın devamına giderek nohut mayasının yapımını öğrenebilir ve evinizde hazırlayabilirsiniz.

Nohut Mayası Nasıl Yapılır?

Nohut Mayası Yapılışı

Nohutları en az bir gece önceden 3 veya 4 parça olacak şekilde kalın taneler halinde ezilmesiyle maya yapımı hazırlanır. Büyük parçalar halinde ezdiğiniz nohutlar cam kavanoza alınarak, üzerine unla birlikte tuz ilave edilir. Sonra malzemelerin üzerine 2 bardak su ilave edilir. Tüm malzemeler güzelce dikkat edilerek karıştırılır. Daha sonra nohut mayası 40 ile 50 derece arası da beklemeye bırakılır. Mayanın tutması için sıcaklığın çok fazla düşük çıkmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ertesi gün ise köpüren vede kabaran mayanın nohutları süzülerek köpüklü kısmı kullanılabilir. Nohutlu maya hazırlanışı bu kadar.

Nohut Mayası Ne İşe Yarar, eviniz de pratik vede kolay şekilde hazırlayıp kullanabileceğiniz nohut mayası ve ne işe yaradığını yazımızdan bulabilir vede öğrenebilirsiniz. Nohut mayasını sizde pratik olarak evinizde yapabilirsiniz. Yazımızın içeriğinde ayrıntılı olarak derleyip, hazırladık. Eğer sizin de nohut mayası ne işe yarar, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Nohut mayası ne işe yarar, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da nohut mayası yapılışı yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Bebeklerde Kızamık Nasıl Geçer?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed