Bebeklerde Kızamık Nasıl Geçer?

Bebeklerde Kızamık Nasıl Geçer? Bebeklerde Kızamık Belirtileri Nelerdir? Bebeklerde kızamık nedenleri ile ilgili bilinmesi gereken bazı bilgiler yazımızda.

Bebeklerde Kızamık Nasıl Geçer? Bebeklerde Kızamık Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Kızamık Nasıl Geçer
Sayfa İçeriği: Bebeklerde Kızamık Nasıl Geçer

Bebeklerde kızamık, her bebeklik dönemin de farklılık göstermektedir. Kimi bebekler bu hastalığa yakalanmasa da, kimisi erken dönemlerde kızamık geçirebilir. Yazımızın içeriğin de bebeklerde kızamık nedenleri ve bebeklerde kızamık belirtileri ile ilgili bilgileri derledik. Sizde yazımızın devamına giderek bebeklerde kızamık neden olur? ve bebeklerde kızamık nasıl tedavi edilir? Soruları ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Peki bebeklerde kızamık nasıl geçer?

Kızamık aslında yetişkinlere nazaran çocukluk döneminde daha fazla görülmektedir. Vücutta benek benek kırmızı noktalar halinde meydana gelen bir tür bulaşıcı enfeksiyon hastalığıdır. Çoğu zaman gözlerde kanlanma, öksürük, ciltte oluşan leke vede yüksek ateş gibi belirtilerin de eşlik ettiği bu tür hastalık solunum yolu ya da hastaya direkt temas yolu ile bulaşan virüslü hastalıktır. Bu hastalık öncelikle üst solunum yolu belirtileriyle vücutta sinyaller vermektedir. Daha sonra yüz vede ense bölgelerinden başlayıp, giderek yayılan döküntülü hastalığa dönüşmektedir. Çocukluk döneminde aşı takviminde yer alan kızamık aşısı, bu hastalığa neden olabilecek mikroplar ile savaşma imkanı sağlamaktadır. Vücut direncinin zayıf düştüğü anlarda bebeklerde zatürre, orta kulak iltihabı vede menenjit gibi durumlar da görülebilmektedir. Bulaşıcı tüm hastalık grubunda olduğu gibi kızamık hastalığında da döküntüler olduğu müddetçe bulaşma riski bulunmaktadır. Bu sebeple bebeklik vede çocukluk evresinde yapılması gereken aşıların ihmal edilmemesi bulaşma riskine vede enfeksiyonlara karşı hijyene dikkat edilmesi oldukça önem taşımaktadır. Sizde eğer ki bebeklerde kızamık nedenleri hakkında daha fazla bilgilere ulaşmak istiyorsanız yazımızın devamına giderek öğrenebilirsiniz.

Bebeklerde Kızamık Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde Kızamık Belirtileri

Kızamık virüsü, genellikle kış vede ilkbahar mevsiminde kendini daha sık göstermektedir. Bu durum en çok okul çağı çocuklarda görülmektedir. Vücut direnci düşük olan bebeklerde vede hamilelik döneminde ciddi tehlike oluşturmaktadır. Eğer ki gerekli önlemler alınmadığı zaman çok kısa sürede bulaşabilen hastalık türüdür. Havadaki damlacıklar yolu ile kişiden kişiye geçen kızamığın kuluçka süresi 10 ile 14 gün arası değişmektedir. Çocukluk dönemin de kızamık geçirilmiş ise o kişi kızamık virüsüne karşı bağışıklık kazanmış olmaktadır. İlerleyen dönemler de ise tekrar kızamık olma ihtimali sıfırdır. Bebekler de vede çocuklar da kızamık belirtileri basit üst solunum yolu enfeksiyonuna eş değer rahatsızlıktır. Öksürük, burun akıntısı, hapşırık, bitkinlik, yorgunluk, boğaz ağrısı, ateşlenme, gözlerin ışığa karşı hassasiyet göstermesi gibi belirtiler hastalığın ilk üç gününde kendini göstermektedir.

Bebeklerde Kızamık
Bebeklerde Kızamık

Kızamık hastalığının 4. ile 8. günlerinde ateş 39’dan yukarı çıkmakta ve kulakla ense arkasında döküntüler görülmektedir. Ense vede kulaktan başlayan bu döküntüler tüm bedeni sarar vede hafif kabarıklar görülmektedir. Bu döküntüler ise ortalama 4 gün kadar gözle görülür halde olmaktadır. Sonra hafif bir soyulma ile rengi solgunlaşarak ateş inmeye başlamaktadır. Yalnız hastalığın neden olduğu öksürük ortalama 10 gün sürmektedir. Bu hastalığı geçirenlerin ortalama %30’unda bir veya birden çok komplikasyonlar oluşabilmektedir. 1 Yaşından küçük çocuk vede aşı olmayan yetişkinlerde komplikasyon riski oldukça fazladır. Enfekte olmuş kimsede, döküntüler başlamadan önce 4 gün vede döküntülerin başlaması ile birlikte olan 4 gün bulaştırıcı olarak değerlendirilmektedir.

Bebeklerde Kızamık Nasıl Bulaşır?

Kızamık hastalığının bulaşma riskinin tek etkini insanlardır. Kızamık geçiren bir yetişkin veya çocuk hapşırdığında, konuştuğunda ya da öksürdüğünde ortaya çıkardığı tükürük damlacıklarının sağlıklı birey tarafından solunması halinde kızamık çok kolay şekilde bulaşabilmektedir. Hapşırmayla birlikte havaya karışan virüs bir saat havada asılı kalmaktadır. Bu nedenle kızamık için solunum teması, hastalığın bulaşmasında oldukça önemli etkendir. Kızamık hastalığı olan kişinin çamaşır, havlu, tabak, çatal veya oyuncak gibi eşyalara, sağlıklı kişinin dokunması hastalığın bulaşması için büyük risk oluşturmaktadır. Kızamık aşısı 2 veya 3 doz halinde uygulanmaktadır. Genelde bu aşı 12. ayda yapılmaktadır. 2. dozu ise 5/6 yaş gurubunda uygulanmaktadır. Bazı durumlar da ise 12 yaşlarında 3 doz da yapılabilmektedir. Bu durumda uzman hekim onayı ile hareket edilmelidir.

>Bebeklerde Kızamık Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalığa karşı bağışıklığı olmayan insanlar, virüsün etkisi altında olduğu zaman 3 gün içerisinde kızamık aşısı olmamalıdırlar. Özellikle de küçük yaşlardaki çocuklarda yüksek ateş nöbeti tetikleyebilmektedir. Bu durumlar ile karşı karşıya kalmamak için uzman hekim onayını alarak ateş düşürücüler kullanılabilir. Bağışıklık sistemi güçsüz kişiler vede kızamık virüsüne maruz kalan hamileler, bebekler vede diğer kişiler bağışıklık serumu olarak nitelendirilen protein enjeksiyonunu alması lazım. Vücudun A vitamini bakımından yetersiz kalması kızamık hastalığını tetikleyebilir. Bu nedenle bağışıklık sistemini arttırmak için içeriğinde A vitamini barındıran meyveler tüketilmelidir. Doktorunuz ile görüşerek antibiyotik tedavisine başlayabilirsiniz.

Bebeklerde Kızamık Nasıl Geçer, bebeklerde kızamık üst solunum hastalıkları ile başlamaktadır. O yüzden dikkat edilmesi, panik yapılmadan bebeğinizin ateşinin yükselmesi durumunda uzman hekime danışmak vede gerekli tedavilere başlanmalıdır. Kızamık hastalığı çok çabuk bulaşmaktadır. O yüzden bu virüs enfekte olmuş kişiler dikkat etmelidir. Eğer sizin de bebeklerde kızamık nasıl geçer, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Bebeklerde kızamık nasıl geçer, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da bebeklerde kızamık belirtileri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Rüyada Balık Görmek Nedir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed