Otelde Aşçı Nasıl Olunur?

Otelde Aşçı Nasıl Olunur? Otelde Aşçı Olmak İçin Ne Yapmak Gerek?, Otelde aşçı olmak için nelere dikkat edilmeli? İle ilgili bilmeniz gerekenleri derledik.

Otelde Aşçı Nasıl Olunur? Otelde Aşçı Olmak İçin Ne Yapmak Gerek?

Otelde Aşçı Nasıl Olunur
Sayfa İçeriği: Otelde Aşçı Nasıl Olunur

Günümüzde aşçılık mesleği gün geçtikçe daha çok yaygınlık kazanmaktadır. Özellikle de tatil kısımlarında, aşçı ihtiyacı gün geçtikçe daha çok artmaktadır. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için otelde aşçı olmak için nelere dikkat edilmeli? ve Otelde aşçı olmak için ne yapmak gerek? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Otelde aşçı nasıl olunur?

Aşçılık MYO programları, meslek liseleri, gastronomi vede mutfak sanatları bölümleri, yüksek lisans vede doktora imkanları ile sadece pratik aşçılık değil, akademik olarka da aşçılık mesleğini geliştirmek artık mümkün olmaktadır. Aşçılık mesleği sanılanın aksine zor meslek grubuna girmektedir. Aşçılık mesleğinde, diğer insanlar tatil günü yaşarken, sizler mesai yapmaktasınız. Bayramlar, ek çalışma anlamına gelir. Yeni yıl akşamları gibi özel günler en yoğun zamanlar olarak değerlendirilmektedir. Aşçılık emek yoğun ve dikkat gerektiren meslektir.

Aşçılık meseliğini öğrenmek için, bir okula gitmek şart değildir. Aşçılık mesleğini öğrenmek için, size bir ustanın yardımı yeterlidir. Ustanız size mutfağın işleyişini, hiyerarşisini, temizliğini vede mutfak hazırlığını göstermektedir. Bunlar yemek yapmayı öğrenemden önce, iyi bilmeniz gereken en önemli noktalardır. Aşçılık mesleğinde de, önce işin temelini öğrenmek lazım. Meslek liseleri vede üniversitelerin ilgi bölümlerinde de, ilk öğreneceğiniz bilgiler, mutfak hazırlık bilgileri olmaktadır. Bu bilgileri öğrenmeden mutfak içinde ekip üyesi olunmaz, hızı kesen bir bağ olursunuz. Mutfak, hızı kesen hiçbir şeyi kabul etmez. Mutfak disiplin ister ve hijyenik kuralları uyulmalıdır. Yazımızın devamına giderek otelde aşçı olmak için dikkat edilmesi gerekenler ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Aşçı Olmak İçin Ne Yapmak Gerek?

Otelde Aşçı Olmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutfak hazırlık, bilgileriniz yeteri düzeye geldiğinde, hangi bölümde çalışmak istediğiniz karar vermeniz lazım. Özellik ile otel mutfakları orkestralar gibi bölümlere ayrılmaktadır. Yaylılar, üflemeliler, telliler vb. bu obekler, uygun zamanda gerekiği gibi hareket ettiren de bir şeftir. Otel mutfaklarında sıcak mutfak, soğuk mutfak, kasap, sebze hazırlık, pastane, kahvaltı, a’la carte gibi bölümler vardır. Her bölümün kendine has menüsü vede işleyişi bulunmaktadır. Eğerki alaylı çıraksınız, bölümler arasında rotasyon yapma imkanınız azdır. Eğer okuldan geliyor iseniz staj programında tüm bölümleri deneme fırsatınız olur.

Otelde Aşçı Olmak için Kurallar
Otelde Aşçı Olmak için Kurallar

Profesyonel mutfak, kusur vede hata kabul etmez. Mesela; etini iyi pişmiş sipariş eden bir müşteriye 15 saniye erken alınmış bir et gönderir iseniz, bu kusur kabul edilmez. İşinizden ayrılmak zorunda kalabilirsiniz. O siparişi veren müşteri, bir dergi yazarı olabilir, yemek eleştirmeni olabilir, işletme sahibi de olabilir. Tüm tabaklar nizami vede hızlı çıkmak zorundadır. Aiçılıkta ekip uyumu oldukça önemlidir. Zamanla yarışıldığından, tam zamanında ızgaradan çıkan kusursuz bir et pişirdiniz ama etin yanında verilen salata gecikti. Et soğudu vede tüm tabak yeniden yapılmak üzere çöpe gidebilir. Bu gecikme, sizi işinizden edebilmektedir. Mutfak şefi, tüm bileşenlerin pişme vede servis süresini hesaplayarak, bir tabak içinde bulunan besinleri uygun zamanda hazırlatmak ile görevli olmaktadır. Masa 5’in bonfile ‘marş’ komutu ile bonfileyi ızgaraya attırır iken, Masa 6’ın tatlısı ‘marş’ , Masa 5’in bonfile salatası ‘marş’ biçiminde tüm süreci tek tek yönetebilmelidir.

Otelcilik ve turzim meslek liselerinin aşçılık bölümleri, otelde şef olabilmek için, bu alanda çalışabilmek adına atılan ilk adımdır. Yine executive şef olarak çalışabilmek için, Türkiye’nin bir çok farklı üniversitesinde bulunan Gastronomi ve mutfak sanatları bölümü tercih edilebilmektedir.

Otelde Aşçı Nasıl Olunur, eğer ki sizin otelde aşçı nasıl olunur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Otelde aşçı nasıl olunur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da otelde aşçı nasıl olunur, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Paget Hastalığı Nedir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed