Paget Hastalığı Nedir?

Paget Hastalığı Nedir? Paget Hastalığı Belirtileri Nelerdir?, Paget hastalığı nasıl tedavi edilir? Hakkında bilmeniz gereken bazı bilgileri hazırladık.

Paget Hastalığı Nedir? Paget Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Paget Hastalığı Nedir
Sayfa İçeriği: Paget Hastalığı Nedir

Kemiklerin yıkım vede yapılanma sürecinde bozulmayla kendisini gösteren ilerleyici kemik hastalığına paget hastalığı denir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için düzenlediğimiz paget hastalığı nasıl tedavi edilir? ve paget hastalığı belirtileri nelerdir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir vede paylaşabilirsiniz. Peki Paget hastalığı nedir?

Normal şartlarda kemik dokusu, anne karnında iskelet yapısının oluşmasından itibaren yetişkinliğe kadar olan süreçte sürekli olarak yeniden şekillenmektedir. Gençlik döneminde, yeni kemik dokusu oluşturulduğu vede var olan kemik dokusu genişlediğinden ağırlıklı olarak kemik yapımı görülmektedir. Yetişkinlik döneminde de kemiklerin normal yapısının ve sağlığının korunmaıs adına kemik dokusunu yıkan vede yeniden yapan hücrelerin denge içerisinde çalışması gerekmektedir. Herhangi bir nedenle bu hücreler arasında denge bozulur ve osteoklastlar tarafından kemik yıkımı, buna bağlı olarak yeniden şekillenme hızı artarsa anormal şekilli ve zayıf kemikler görülebilmektedir. Paget hastalığı da aşırı ve düzensiz kemik yenilenme döngüsünün görüldüğü sağlık problemidir.

Paget hastalığı nedenleri kesin olarak bilinmemek ile birlikte, genetik ve çevresel bazı faktörlerin osteitis deformansa neden olabileceği düşünülür. Paget hastalığının olası nedenleri arasında; Yaş, Genetik faktörler ve Viral enfeksiyon bulunmaktadır. Bunların yanı sıra, paget hastalığı hakkında yapılan çeşitli araştırmalara göre İspanya, İngiltere, İtalya gibi Avrupa ülkelerinde yaşayan insanlarda hastalığa daha sık rastlanır iken, Asya ve Afrika’da yaşayan insanlarda daha nadir görülmektedir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte paget hastalığı görülme riski artmaktadır. Paget hastalığı, her yaş grubunda görülebilen bir sağlık sorunu olsa da, özellik ile 40 yaş üzerindeki yetişkinlerde daha sık karşılaşılır. Araştırmalara göre, paget hastalığı bulunan bireylerin yaklaşık olarak %10 ila %30’unun ailesinde de osteitis deformansa rastlanır. Bazı çalışmalar, kızamık virüsünün kemik yıkımının artmasına, neticesinde paget hastalığının meydana gelmesine neden olabileceğini belirtmektedir. Yazımızın devamına giderek paget hastalığı belirtileri ile alakalı bazı bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Paget Hastalığı Nasıl İyileşir?

Paget Hastalığı Belirtileri

Erken dönemde tanı konulmayan ve tedavi edilmeyen vakalarda omurga eğriliği,
Kaslarda güçsüzlük,
Kafa kemiğinin etkilendiği vakalarda uyuşma, his kaybı, işitme kaybı gibi duygu kaybı,
Kemiklerin normalden olduğundan daha kırılgan olması,
Bazı durumlarda eklem ağrısına eşlik eden, eklem iltihabı,
Hastalığın ilerlediği durumlarda artan kemik eğriliğine bağlı olarak hareket kısıtlılığı,
Alın bölgesindeki kemiklerin büyümesi,
Normalde olması gerekenden daha büyük ve eğri uyluk kemiği,
Paget hastalığının kafa kemiklerini etkilediği durumlarda baş ağrısı,
Özellikle bel, kalça ve diz ekleminde ağrı,
Vücudun farklı bölgelerinde hissedilen kemik ağrısı gibi belirtiler paget hastalığı belirtileri arasında yer almaktadır.

Paget hastalığı, belirtileri hastalığın evrelerine göre farklılık gösterebilmektedir. Mesela başlangıç aşamasında herhangi belirti görülmeyebilmektedir. Kemik ağrısı, kemiklerde eğirilik gibi şikayetler ile doktora başvuran hastalar öncelik ile alanında uzman bir hekim tarafından fiziki olarak muayene edilmektedir. Muayene esnasında doktorlar hastada göz ile görülür bir kemik anomalisi olup olmadığını inceleyebilmektedir. Daha sonra uzmanlar kesin teşhis için bazı tanı yöntemlerinden faydalanabilmektedir. Paget hastalığının tanısında kullanılan bazı tanı yöntemleri; Kemik taraması, laboratuvar tetkikleri ve röntgen yer almaktadır.

Paget Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Paget hastalığında kesin tedavi yöntemi yoktur. Bazı tedavi yöntemleriyle hastalığın semptomlarını hafifletmek ve hastalığın ilerlemesinin önüne geçmek mümkün olabilmektedir. Doktorlar paget hastalığı tedavisi esnasında öncelik ile hastalığın evresine uygun tedavi planı hazırlamaktadır. Çoğu zaman hastalığın başlangıç evresinde kemik yıkımını azaltmaya yardımcı olabilecek bifosfonat grubu ilaçları reçete edebilmektedir.

Paget Hastalığı Nasıl Ortaya Çıkar
Paget Hastalığı Nasıl Ortaya Çıkar

Doktorlar hasta kişiye D vitamini vede kalsiyum minerali gibi takviyelerin kullanımını da tavsiye edebilir. Uzman doktorlar 50 ila 70 yaşları arasındaki bireylerin günde en az 1.200 miligram kalsiyum vede en az 600 IU D vitamini almasını tavsiye etmektedir. 70 yaşın üzerindeki bireylerin D vitamini alımı günde 800 IU’a kadar çıkarabilir. Güneş ışınları vücutta D vitamini sentezini artırabileceğinden, güneş ışınlarından daha fazla faydalanmak da tedavi sürecine yardımcı olabilmektedir. Bunun ile birlikte bazı çalışmalara göre kalsiyum minerali bifosfonat grubu ilaçların emilimini azaltabilmektedir. Bu neden ile mümkün ise, kalsiyum ve bifosfonatları doktorların önerdiği şekilde en az 2 saat ara ile alınması oldukça önemlidir. Paget hastalığının ilerleyen dönemlerinde, kemiklerde deformite artabilir vede kemik kırıkları görülebilmektedir. Bu duurmda ilaç tedavisi ya da gıda takviyeleri tedavide yetersiz kalabilmektedir. Paget hastalarında en sık uyluk vede kaval kemiği kırıkları ile karşılaşılmaktadır.

Kemik kırıkları görülen hasta kişilerde, hasta kişinin genel sağlık durumuna da bağlı olarak üzere, doktorlar genellik ile cerrahi tedavi prosedürlerinden faydalanmaktadır. Cerrahi uygulamaların başlıca amacı kemikteki kırığı vede deformiteyi düzeltmektedir. Bu aşamada uzmanlar kırığı düzeltmek için kemiğin merkezine yerleştirilen intramedüller çubuklardan faydalanabilmektedir. Kemik deformitesine bağlı kemik eğriliği fazla olan hastalarda osteotomi ismi verilen bir operasyon ile kemik yeniden şekillendirilebilmektedir. Kemik deformitesine bağlı bacaklarında kısalma olan bireylerde, ayakkabı tabanlığı, omurga sorunu bulunan bireylerde de korse kullanımı gibi cerrahi ve ilaç dışı tedavi prosedürleri de tercih edilmektedir.

Paget Hastalığı Nedir, eğer ki sizin paget hastalığı nedir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Paget hastalığı nedir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da paget hastalığı nedir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Boyun Kasılması Neden Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed