Özgüven Nedir ve Özgüven Geliştirme Teknikleri Nelerdir?

Özgüven nedir ve özgüven geliştirme teknikleri nelerdir?, hakkında yazımızda sizlere öneriler sunmayı vede bilgilendirme teknikleri belirteceğiz. Bir çok yere gittiğimiz’de yada bazı ortamlarda gördüğümüz insanların özgüven yüksekliğini fark ediyor olmalısınız? Herşeyde kendilerini yukarda gibi gösteren insanlar çok özgüvenlidir. Mesela, yaptım, yapacam, gidecem, gittim gibi… Peki, özgüven nedir, özgüven geliştirme teknikleri nelerdir hiç merak ettiniz mi?

Özgüven Nedir ve Özgüven Geliştirme Teknikleri Nelerdir?

Özgüven aslında kişinin kendine olan güvenidir. Kendine güvenen insanlarlar, yada yapacakları birşeyı bir şekilde yapacaklarına inanmaları özgüvenden gelmektedir. Özgüven nedir, Kişi kendine karşı yönelik güzel duygular geliştirmesi sonucu kendisini mutlu vede iyi hissetmesidir. Kısacası kişinin kendine olan güveni diyebiliriz.

Özgüven Teknikleri Nelerdir

Daha güçlü özgüvene nasıl sahip olunur?

Özgüven eksikliğini nasıl aşabiliriz?

Özgüvensizliği mi nasıl yenebilirim?

Sorularını duyar gibiyiz, hepimiz tek kaldığımızda bu soruları kendi kendinize sormuşsunuzdur, işte sizin için bu soruların yanıtı yazımızın devamında bulabileceğiniz anlatımdadır.

Daha güçlü özgüvene nasıl sahip olunur?

Özgüveni etkileyen faktörlerden öncelikle size bahsedelim, bu faktörler nelerdir. Neden özgüveni etkileyen faktörler bulunmaktadır. Gelin birlikte özgüveni etkileyen faktörler nelerdir bakalım.

– Bilinçaltı inançlarınız.

– Olayları doğru değerlendirmelisiniz.

– Felaket senaristi, olmayı bırakmalısınız.

– Mükemmeliyetçilik takıntınızı yenmelisiniz.

– İç sabotajcıları yenmelisiniz.

– Doğru odaklanmalısınız.

Gelin şimdi bu maddeleri birazda açarak neler demek istediğimizi birlikte anlayalım. Aslında bu özgüven geliştirme teknikleri sayesinde özgüven probleminizi artık yenmiş olacaksınız.

Bilinçaltı inançlarınız neleri kapsamaktadır, annemizden, babamızdan, öğretmenimizden getirmiş olduğumuz inançlarımız bizim için yeterlilik sebebi olabiliyor. Eğerki çocuklarınızı başkalarının çocukları ile karşılaştırma yapıldığında onların içinde biriken güvensizlik birikmesine sebep olmaktadır. Yahut sınav sonuçlarından sonra, başka komşunun oğlu senden daha yüksek almış gibi söylemlerde bulunduklarında aile, o etkide kalıp güvensizlik duygusundan çıkamıyor. Bilinçaltı inançları yenmek için elinize bir kağıt alıp, neleri yapabileceklerinizi not alın ve uygulayın.

Özgüven Nedir

Olayları doğru değerlendirmelisiniz neleri kapsamaktadır, hiç bir zaman karamsar olmayınız, her zaman yaptığınız tüm herşeyi değerlendirin olayları iyi anlayın. Kendinizi yeteneksiz gibi yahut işe yaramaz gibi görmeyin. Unutmayın ki her insan gibi sizinde iyi yönleriniz vede size göre güzel taraflarınız vardır. Güzelce kendinizi silkeleyin vede neleri başara bileceğinize bir göz atın.

Felaket senaristi, olmayı bırakmalısınız neleri kapsamaktadır, felaket telahı olmayın, kafanızda bir film canlandırıp, sonra o filme inanmaya başlamayın. Düşlediğiniz vede düşündüğünüz her şeye inanmak zorunda değilsiniz. Gerçeğinle ilgili düşüncelere kapılıp, hayatınızı kabusa çevirmeyin. Olayın gerçeklik ile felaket senaryolarını zihninizden ayırmayı başarın.

Mükemmeliyetçilik takıntınızı yenmelisiniz neleri kapsamaktadır, aslında en önemli maddelerden bitanesi diyebiliriz. Mükemmelliyetçilik takıntınız varsa hemen vazgeçmelisiniz, yoksa olayları hep net şekilde görür vede olayları herzaman siyah – beyaz olarak görmektedir. Buda bi nevi bir anda mükemmelle olaşma arzusuna kapılır. Her zaman kendiniz olun, kendinizden ödün vermeyin. Her zaman en iyiyi yapacaklar sizlersiniz.

İç sabotajcıları yenmelisiniz neleri kapsamaktadır, dış etkenlere karşı kendimizi korumayı bilmeliyiz. Unutmayın ki nasıl bağışık sistemi bizi virüslere karşı korumakta onun gibi düşünebilirsiniz. Sizde dışardan gelen etkenlere karşı hazırlıklı vede korunaklı durmalısın. Sizi, yapacağınız olaylarda hep yapamazsın, edemezsin vs. gibi sabotaj edenlerden uzak durup, o insanları elemektir etrafınızdan.

Özgüven Geliştirme Teknikleri Nelerdir?

Doğru odaklanmalısınız neleri kapsamaktadır, başardığınız olayları not alın. En iyi vede daha güçlü özgüvene sahip olmanız için başarılı olduğunuz alanları mutlaka not alın. Artı olabilecek noktalarınızıda not alın. Becerileriniz neler onlarıda not ediniz. İleride nasıl olmak istiyorsunuz iyi düşünün, geliştireceğiniz yönleriniz neler olacak bunlarıda bir günlük gibi not edin vede daha sonra doğru yöne odaklanın. Göreceksiniz ki özgüveniniz oldukça başarılı olacaktır.

Özgüven nedir ve özgüven geliştirme teknikleri nelerdir, yazımızda sizler için özgüven tekniklerini maddeler şeklinde vurguladık. Sizlere göre özgüven yüksekliğini kazanmak için daha neler yapabilirsiniz? Bizlere yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2023 Kardesiz Blog Designed