Patates Nasıl Saklanır?

Patates Nasıl Saklanır? Evde En İyi Patates Nasıl Saklanır?, Patates nerede saklanır? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri yazımızda derledik.

Patates Nasıl Saklanır? Evde En İyi Patates Nasıl Saklanır?

Patates Nasıl Saklanır
Sayfa İçeriği: Patates Nasıl Saklanır

Patates, günümüzde nerede ise her yemekte kullanılmaktadır. Bir çok farklı biçimde pişirilebilen patates, bir çok insanın en sevdiği yemeklerden biridir. Kızartması vede yemeklerin içinde kullanımı ile birlikte fırınlanmış hali de oldukça çok sevilmektedir. Patates doyurucu vede uzun süre tok tutmasıyla da oldukça tercih edilmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için hazırlamış olduğumuz patates saklama yöntemleri ve evde en iyi patates nasıl saklanır? İle ilgili sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Patates nasıl saklanır?

Patates, her evde bulunan vede doğru şekilde saklandığında uzun süre dayanan bir gıdadır. Yalnzı saklandığında filizlenmeye başlamaktadır. Filizlenen patateslerin besin değerleri azalmaya başlar. Bu yüzden patatesleriniz filizlenmeye başladığında artık tüketmemeniz gerekmektedir. Patatesleri filizlendirmeden doğru biçimde saklayabilmek adına, bazı basit yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlere dikkat edildiğinde patatesleriniz filizlenmeden uzun süre dayanabilmektedir.

Patateslerin uzun süre dayanabilmesi adına serin vede karanlık bir ortamda saklanması gerekmektedir. Güneş ışığından mümkün olduğu kadar uzak ve evin en serin noktasında olması gerekmektedir. Patateslerin uzun süre dayanabilmeleri için, hava almaları gerekmektedir. Dolayısı ile hava almayan kutularda ya da plastik poşetlerde ağzı bağlı olarak tutmak yerine mümkün olduğu kadar hava alacak biçimde saklamak gerekmektedir. Ağzı açık bir biçimde kutuda ya da sepette muhafaza edebilirsiniz. Yazımızın devamına giderek patates saklama yöntemleri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Evde En İyi Patates Nasıl Saklanır?

Patates Saklama Yöntemleri

Patateslerinizin kuru olması oldukça önemlidir. Patatesleri sadece kullanacağınız zaman, kullanacağınız kadarını yıkayınız. Böylelikle çabuk bozulmalarının önüne geçersiniz. Yalnzı patatesleriniz çok topraklı ise, daha önce kullanılmamış bir bulaşık süngeri ya da fırçası ile patatesin kabuğuna zarar vermeden hafifçe yüzeyindeki toprakları süpürebilrisiniz. Patateslerinizi mümkün olduğu kadar başka gıdalar ile yan yana tutmayınız. Soğan ya da sarımsak gibi gıdalar ile temas ettiğinde bozulma süreci hızlanabilmektedir.

Patates Nasıl Muhafaza Edilir
Patates Nasıl Muhafaza Edilir

Patateslerin bulunduğu ortamın nemsiz olmasına dikkat ediniz. Mümkün olduğu kadar kuru bir yerde kalmaları dayanıklıklarını arttıracaktır. Bundan dolayı buzdolabı patatesleri saklamak için, fazla nemli yer olabilmektedir. Kesinlikle patatesleri buzdolabına koymayınız. Patateslerinizi haftada bir kontrol edip, filizlenen ya da yarık patates var mı diye kontrollünü yapmalısınız. Böyle patatesleri ayırarak sağlam patateslerin de geç bozulmasını sağlayabilirsiniz. Patatesleri kağıt ya da bez torbalarda muhafaza etmek, havanın içeride dolaşmasına yardımcı olmaktadır. Plastik torbalar da patateslerin terlemesine neden olacağından, plastik poşetlere yerleştirmemeniz oldukça önemlidir. Patatesler kesinlikle ışık almaması gerekmektedir. Patateslerinizi karanlık bir ortamda muhafaza ediniz.

Balkonda patatesleri saklamak istiyorsanız eğerki, mümkün olduğunca temiz bir çuvala doldurunuz. Çuvalın yani, sıra karton kutular da patateslerinizi balkonda saklamanız açısından oldukça idealdir. Eğerki karton kutu tercih edeceksiniz, kutunun etrafına küçük hava delikleri açınız ve patateslerin hava almasını sağlayınız. Patateslerinizi ortalama 20 derece altındaki sıcaklıkta, sağlıklı şekilde saklamanız için uygun ortamdır. Serin ortamlarda uzun süre patateslerinizi saklayabilirsiniz. Karanlık bir yerde saklamalısınız. Güneş ışığı patatesin filizlenmesine neden olacağından, patatesleri mümkün olan en karanlık yerde muhafaa ediniz.

Patates Nasıl Saklanır, eğer ki sizin de patates nasıl saklanır, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Patates nasıl saklanır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı patates nasıl saklanır, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Kaşar Peynir Nasıl Saklanır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed