Kaşar Peynir Nasıl Saklanır?

Kaşar Peynir Nasıl Saklanır? Kaşar Peynir Nerede Saklanır?, Kaşar peynir buzdolabında kaç gün saklanır? Hakkında merak edilen bazı bilgileri hazırladık.

Kaşar Peynir Nasıl Saklanır? Kaşar Peynir Nerede Saklanır?

Kaşar Peynir Nasıl Saklanır
Sayfa İçeriği: Kaşar Peynir Nasıl Saklanır

Her peynirin saklama biçimi değişiktir. 2 ila 4 derece sıcaklıkta buzdolabında durma sıcaklığı her peynir türü için geçerlidir. Yalnzı dondurma kısmında değişiklikler oluşmaktadır. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için hazırladığımız kaşar peynir buzdolağında kaç gün taze kalır? ve kaşar peynir nerede saklanır? İle ilgili sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Kaşar peynir nasıl saklanır?

Kaşar peyniri, üretim aşamalarındaki işlemlere bağlı olarak buzlukla dondurularak saklamaya uygun peynir değildir. İçerisindeki suyun uzaklaştırılmasına bağlı olarak dondurulup, çözülen taze kaşar peyniri dokusunda değişimler görülmektedir. Bu durum ise eski kaşar peynirinin buzdolabının dolap kısmında saklanmasını gerektirmektedir. Tüm kaşar peynirlerinin son tüketim tarihi vardır. Süt ürünlerinin bakteri oluşumundan önce tüketilebilmesi adına, bu süreye uyulması oldukça önemlidir. Paketi açılmamış kaşar peynir, son tüketim tarihine kadar ilk günkü lezzetleri ile muhafaza edilebilmektedir. Özellik ile vakumlu paketler hava geçişini engellediğinden en sağlıklı paketleme biridir.

Eski kaşar peynirleri tuzlanmalarına bağlı biçimde, hava ile temasa karşı daha dayanıklı olmaktadır. Zaman ile üst dokularında kurumalar gerçekleşmektedir. Taze kaşar havayla temasa karşı daha az dayanıklı peynir türüdür. Bundan dolayı saklama koşullarına ekstra dikkat edilmelidir. Yalnız taze kaşar peyniri ya da eski kaşar peyniri olması fark etmeksizin gerçek kaşar peyniri vakumlu paketin açılmasından sonra dikkat edilmesi gereken saklama koşulları ortaktır. Hakiki kaşar peyniri, bozulmaması adına hava almaması oldukça önem taşımaktadır. Bundan dolayı açılan doğal kaşar peyniri, kendi kabında ya da cam, seramik, metal saklama kaplarında hava almayacak biçimde saklanmalıdır. Tüketilmediği sürece buzdolabından çıkarılmamalı ve soğukluğu korunmalıdır.

Halk arasında yapılan en yaygın hatalardan biri ise kahvaltılıklar içerisine konulan peynirlerin kahvaltı sofrasında saatlerce bekletilmesi vede sonra tekrar dolaba kaldırılmasıdır. Bu durum soğuk zincirin kırılmasına neden olur vede peynirin yapısında değişimler oluşturmaktadır. Küflenme, renk vede doku değişimleri sıkça görülen farklılıklardır. Küflenme halinde peynirin küflü kısmı kesilerek uzaklaştırılmalıdır. Yazımızın devamına giderek kaşar peynir nasıl saklanır, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Kaşar Peyniri Nasıl Muhafaza Edilir?

Kaşar Peynir Nerede Saklanır?

Yemeklere yöresel ürünlerle özel lezzetler katan kaşar peyniri, özellik ile hamur işlerinde sıkça kullanılmaktadır. Artan yemeklerin muhafaza edilmesi halinde pişmiş olmaları bozulmayacakmış fikri uyandırır. Yalnız bu doğru fikir değildir. Pişmiş kaşar peyniri de kapalı bir kapla buzdolabında saklanmalı. İlk pişmesinden sonra sadece bir defa ısıtılması tavsiye edilmektedir. Defalarca ısıya maruz kalması peynirin aynı zamanda da yemeğin yapısında bozulmalara neden olabilmektedir.

Kaşar Peynir Saklama Yöntemleri
Kaşar Peynir Saklama Yöntemleri

Yüksek proteinli olan kaşar peyniri, su oranı arttıkça, hızlı bozulma ihtimali daha da artmaktadır. Bu neden ile süt ürünlerinin buzluk ya da dondurucuda saklanması önerilmemektedir. Eski kaşar kağıt havlu ile sarmak, bozulmadan daha uzun süre taze kalmasını sağlamaktadır. Eğerki eski kaşarın kendi ambalajını atmadı iseniz, bu ambalajlara sararak buzdolabında saklayabilirsiniz. eski kaşar, hafif nemli, 5 ila 10 derece sıcaklıklarda muhafaza edilmelidir. Bu neden ile buzdolabının sebze ve meyve bölümü kaşar peyniri için daha uygundur. Eğerki kaşar peyniri üzerinde küfler var ise, o bölümler kesilerek temizlenir. Kalan kısım yenebilir. Kaşar peynirini dilimlenmeden bütün olarak koroplast buzdolabı poşetine sarılmaktadır. Pişirme kağıdına sardığınız peyniri buzdolabı poşetine koyarak buzdolabında saklayınız.

Kaşar peynirinin bozulmaması için, bazı kişiler derin dondurucuyu tercih etmektedir. Her süt ürününde olduğu gibi kaşar peyniri de derin dondurucuda saklanabilir. Yalnız tekrar çözülmesi halinde dokusu değişebilmektedir. Bu nedne ile derin dondurucuda saklanması tavsiye edilmez.

Kaşar Peynir Nasıl Saklanır, eğer ki sizin de kaşar peynir nasıl saklanır, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kaşar peynir nasıl saklanır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı kaşar peynir nasıl saklanır, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Katı Şampuan Nasıl Saklanır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed