Plastik Sanatlar Bölümü Kaç Yıllık?

Plastik Sanatlar Bölümü Kaç Yıllık? Plastik Sanatlar Bölümü Dersleri, Plastik sanatlar bölümü nedir? Hakkında bilmeniz gereken bazı bilgileri derledik.

Plastik Sanatlar Bölümü Kaç Yıllık? Plastik Sanatlar Bölümü Dersleri

Plastik Sanatlar Bölümü Kaç Yıllık
Sayfa İçeriği: Plastik Sanatlar Bölümü Kaç Yıllık

Heykel ya da sermaik gibi kalıplama ya da modelleme yolu ile plastik ortamın fiziksel manipülasyonunu barındıran sanat formları üzerine eğitim veren akademik sanat dalına plastik sanatlar denmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için hazırladığımız plastik sanatlar bölümü nedir? ve plastik sanatlar bölümü dersleri ile ilgili sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Plastik sanatlar bölümü kaç yıllık?

Plastik sanatlar bölümünde, öğrencilerine farklı sanatsal teniklerin fotoğraf, heykel, boyama ve çizim gibi bir kültürünü ve deneyimini geliştirme ve ayrıca grafiklere, renklere, hacimlere, mekanlara ve estetik form bilgilerien duyarlılıklarını geliştirme fırsatı sunmaktadır. Plastik sanatlar bölümü, üniversitelerde güzel sanatlar fakültesi kapsamında eğitimi verilmekte olan, 4 yıllık lisans bölümüdür. Bu bölüm yalnızca özel yetenek sınavıyla öğrenci kabul etmektedir. Özel yetenek sınavları her üniversitenin kendi bünyesinde gerçekleştireceği için her kurum ilişkili internet sitelerinden bu sınavın duyurusunu gerçekleştirmektedir.

Plastik sanatlar bölümü mezunu, eğitimleri süresince edinmiş oldukları teknikleri ve sanat geleneklerini göz önünde bulundurarak yeni eserler üretmek veya üretmeyi amaçlayan bireylere yol göstermektedir. Plastik sanatlar, kalıplanabilen ya da şekil verilebilen boya, kil, alçı gibi malzemelerin uygulanması ile oluşturulan heykel, resim, çizim vb. sanat dallarının tümüne verilen genel isimdir. Bu kavram günümüzde görsel kültür olarak da tercih edilmektedir. Yazımızın devamına giderek plastik sanatlar bölümü dersleri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Plastik Sanatlar Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Plastik Sanatlar Bölümü Dersleri

Plastik sanatlar bölümü dersleri aşağıda vermiş olduğumuz ve bir çok dersten 8 yarıyıllık eğitim süreleri boyunca sorumlu olunmaktadır. Tüm bu dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler, plastik sanatlar lisans diploması elde etmeye hak kazanmaktadır.

Estetik ve sanat felsefesi,
Karşılaştırılmalı sanat tarihi,
Türk sanat tarihi,
Seçmeli proporsiyonel çizim ve analitik yerleştirme teknikleri,
Plastik sanatlar analizi,
Özgün baskı resim,
Resim teknolojisi,
Desen,
Modelaj.

Plastik Sanatlar Bölümü Mezunu İş Olanakları

Resim ve sanat atelyeleri,
Mobilya tasarım ve imalatı şirketleri,
İç mimarlık ve dekorasyon firmaları,
Seramik atölyeleri,
Tasarım atölyeleri,
Heykel atölyeleri.

Plastik Sanatlar Bölümü Neye Yarar
Plastik Sanatlar Bölümü Neye Yarar

Tüm bu iş olanakları haricinde pedagojik formasyon aldıkları takdirde MEB’e bağlı okullarda resim öğretmeni olarak kariyelerine devam edebilirler. İş imkanlarından devlet kurum ve kuruluşlarında yer alabilmek adına mezunların kamu personel seçme sınavından elde edeceği puan belirleyici olmaktadır. Tüm bunların haricinde mezunlar, diledikleri takdirde kişisel işyerleirni açıp, burada eserlerini oluşturabilir ve müşteri ile buluşturabilmektedir.

Plastik Sanatlar Bölümü Kaç Yıllık, eğer ki sizin plastik sanatlar bölümü kaç yıllık, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Plastik sanatlar bölümü kaç yıllık, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da plastik sanatlar bölümü kaç yıllık, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Gümrük İşletme Bölümü Dersleri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed