Gümrük İşletme Bölümü Dersleri Nelerdir?

Gümrük işletme Bölümü Dersleri Nelerdir? Gümrük İşletme Bölümü Nedir?, Gümrük işletme bölümü mezunu ne iş yapar? İle ilgili bilmeniz gerekenleri derledik.

Gümrük İşletme Bölümü Dersleri Nelerdir? Gümrük İşletme Bölümü Nedir?

Gümrük işletme Bölümü Dersleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Gümrük işletme Bölümü Dersleri Nelerdir

Bir ülkenin sınır kontrollerini sağlayan gümrüklerin, mevzuatına uygun bir biçimde yönetilmesini, dışarıdan alım ve satım konularına hakim elamanların yetişmesini amaçlayan akademik disipline gümrük işletme denir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için gümrük işletme bölümü mezunu ne iş yapar? ve gümrük işletme bölümü nedir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Gümrük işletme bölümü dersleri nelerdir?

Gümrük müşavirliklerinde kara, deniz, hava ve demiryoluyla gerçekleştirilen ülkeler arası giriş çıkışlarda her türlü kanun ve yönetmenliklerin uygulanması söz konusu olmaktadır. Böylelik ile dış ticaret ve ekonomik gelişmeler yakından takip edilebilir hale gelir iken, kaçakçılık gibi yasadışı işlemlerin gerçekleştirilmesi de engellenmiş olmaktadır. Gümrük işletme, üniversitelerde uygulamalı bilimler meslek yüksekokulu bünyesinde eğitimi verimekte olan, 4 yıllık lisans bölüdür. Gümrük işletme programı, Ülkemiz sınırları içinde yalnızca 7 farklı seçenek ile, 5 farklı üniversitede eğitimi verilmekte olan bir bölümdür ve eşit ağırlık puanına göre öğrenci kabul etmektedir.

Gümrük müşavirleri, ülkenin her sınırında bulunan gümrüklerde gerçekleştirilen giriş çıkış işlemlerinin detaylı biçimde incelenmesinde sorumludur. Gümrük işletme mezunu, gümrük müşavirleri, ülkenin birbirinden farklı komşularının olması, jeopolitik konumundan ötürü, hava, deniz, kara ve demiryolu ile ülkeler arası geçişlerin mümkün olması ve tüm bunlara ek olarak çok az mezun veren bölüm olması nedeni ile oldukça fazla iş bulma şansına sahiplerdir. Yazımızın devamına giderek gümrük işletme bölümü dersleri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Gümrük İşletme Bölümü Mezunu Ne İşe Yapar?

Gümrük İşletme Bölümü Dersleri

Gümrük işletme bölümü aşağıda vermiş olduğumuz bir çok dersten, 8 yıarıyıllık eğitimleri sürecince sorumludur. Tüm bu dersleri başarıyla tamamladıkları takdirde, gümrük işletme lisans diploması elde etmeye hak kazanır. Bu diplomayı elde etmeyi başaran kişilere gümrük müşavir ünvanı verilmektedir.

Gümrük işletmeciliği,
Lojistiğin temelleri,
Uluslararası ticaret hukuku,
Kaçakçılığın önlenmesi ve izlenmesi,
Bilgisayarlı gümrük işlemleri,
Uluslararası ekonomi kuruluşları,

Gümrük işletme Bölümü Kaç Yıllık
Gümrük işletme Bölümü Kaç Yıllık

Uluslararası taşıma ve depolama,
Türk dış ticaret rejimi,
Mikro iktisat,
Ticari iletişim,
Genel muhasebe,
Genel işletme.

Gümrük İşletme Bölümü Mezunu İş Olanakları

Dış ticaret uzmanı,
Sigortacı,
Gümrük müfetişi,
Kambiyo görevlisi,
Gümrük müşaviri.

Gümrük İşletme Bölümü Dersleri Nelerdir, eğer ki sizin gümrük işletme bölümü dersleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Gümrük işletme bölümü dersleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da gümrük işletme bölümü dersleri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Bilek Kırığı Kaç Günde İyileşir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed