Protein Vücutta Nasıl Kullanılır?

Protein Vücutta Nasıl Kullanılır? Protein Ne İşe Yarar? Hangi yiyecekte ne kadar protein var? İle ilgili bilinmesi gereken bazı bilgiler yazımızda.

Protein Vücutta Nasıl Kullanılır? Protein Ne İşe Yarar?

Protein Vücutta Nasıl Kullanılır
Sayfa İçeriği: Protein Vücutta Nasıl Kullanılır

Protein, insan vücudunun sağlığı için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Protein vücudun kısaca yapı taşıdır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için hangi yiyecekte ne kadar protein var? ve protein ne işe yarar? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Protein vücutta nasıl kullanılır?

Protein tüketimi olmadan, vücut büyüyemez vede şekillenmesi ise oldukça zordur. Bebeğin bile anne karnında tek bir hücreden bütün organları tamamlanmış, bir canlı varlık haline gelmesi, annenin besinleri ile aldığı proteinin bebeğin vücut organlarına dönüşmesi ile mümkündür. Vücutta ki hücreler sürekli olarak değişip yenilenmekte ve bu süreçler esnasın da vücuttan sürekli olarak belirli miktar da protein de dışarı atılmaktadır. Yağ vede karbonhidratların aksine, sadece kısa süreli yetersizlikleri giderebilecek miktar da yedek protein vücut içinde saklandığından, yeni bir kaynağa da ihtiyaç duyulduğun da, vücudun bu ihtiyacını giderecek bir işleme sahip olması lazım. Bu nedenle de günlük protein alımı oldukça önemlidir. Yazımızın devamına giderek protein ne işe yarar? ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Protein Nedir?

Protein Ne İşe Yarar?

Yanık oluşumların da, bazı ameliyat süreçlerin de vede çeşitli enfeksiyon hastalıklarından sonra ki iyileşme sürecinde de vücudun kullandığı protein ihtiyacı artabilmektedir.
Proetinler, tüm dokuların vede hücrelerin fonksiyonu için kullanılan büyük karmaşık moleküller olmaktadır. Kemik, kıkırdak, kas, deri vede kanın önemli yapı taşları olarak geçmektedir.
Sporcu beslenmesin de protein ihtiyacı artmaktadır. Antrenman esnasın da vede sonrasında ki yıkımı onarmak, enerji ihtiyacını karşılamak, kas oluşumunu hızlandırmak, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için protein kullanılmaktadır.
Açlık hormonu ghrelin düzeyini azaltması, aynı zaman da doymuş hissetmenizi sağlayan doyma hormonu peptid YY’yi de yükseltmesi nedeni ile kilo verme sürecine yardımcı olması da proteinin faydaları arasında yer almaktadır.
Gelişme vede büyümede, hücrelerin onarımda, hücre içi vede dışı sıvıların osmotik dengede tutulmasında, dışarıdan gelen mikroplara karşı vücudun savunulmasında, vücut doku vede organlarının yenilenmesinin sağlanmasın da, alınan gıdaların hücrede enerjiye dönüşmesin de, kullanılmasın da, proetin en önemli bileşen olarak geçmektedir.

Vücudun günlük protein ihtiyacı, genel enerji alımı, kişinin kas gelişimi vede fiziksel aktivite seviyesi gibi bir çok duruma bağlı olmaktadır. Normal koşullar da kişi protein ihtiyacını hesaplamak için kullanılan basitleştirilmiş tablolar da, genellik ile vücut ağırlığı, toplam kalori alımının yüzdesi ya da yaş gibi parametreler kullanılmaktadır.

Protein Vücutta Nasıl Kullanılır, protein genellikle süt, yumurta, peynir, kabak çekirdeği, beyaz et, kırmızı et, yoğurt, baklagiller gibi besinlerde bulunmaktadır. Eğer ki sizin de protein vücutta nasıl kullanılır, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Protein vücutta nasıl kullanılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da protein ne işe yarar, yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Google PageSpeed Insights Neler Sunacak?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed