Siyah Pasaport Kimlere Verilir?

Siyah Pasaport Kimlere Verilir? Siyah Pasaportla Nereye Gidilir? Siyah pasaport fiyatı ne kadar? İle ilgili bilinmesi gereken bazı bilgiler yazımızda.

Siyah Pasaport Kimlere Verilir? Siyah Pasaportla Nereye Gidilir?

Siyah Pasaport Kimlere Verilir
Sayfa İçeriği: Siyah Pasaport Kimlere Verilir

Siyah pasaport diğer adı ile diplomatik pasaport olarak bilinmektedir. Bu pasaport yalnızca Dışişleri Bakanlığı tarafından TBMM üyelerine, belediye başkanlarına, bakanlara, orgenerallere, valilere vede bunlar gibi üst düzey devlet yöneticilerine görev süreleri boyunca verilmektedir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için siyah pasaport fiyatı ne kadar? ve siyah pasaportla nereye gidilir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Siyah pasaport kimlere verilir?

Siyah pasaport alabilmek için, hiç bir harç bedeli ödenmemektedir. Siyah renk de olması nedeni ile, siyah pasaport olarak da isimlendirilen pasaport türü 28 sayfadan oluşmakta ve belirli şartlara sahip olan ailelere verilmektedir. Siyah pasaport hak sahiplerinin görev süreleri boyunca eşleri, 18 yaşını geçmiş 25 yaşını doldurmamış öğrenimi devam eden evlenmemiş çocukları ve 18 yaşını doldurmamış çocukları da siyah pasaport alma hakkına sahip olmaktadır. Siyah pasaport, pasaport türleri arasında almanın en zor olduğu pasaport türüdür. Siyah pasaport sahipleri, pek çok avantaja sahip olmaktadır. Hakları, pek çok ülkeye göre süreleri boyunca vizesiz giriş hakkına sahip olmaları, pasaport harç bedeli ödememeleri, siyah pasaport imkanlarından ailelerinin de yararlanmaları avantajlar arasında yer almaktadır.

Siyah Pasaportla Nereye Gidilir?

Siyah Pasaport Başvurusunda İstenen Belgeler

Siyah pasaport başvuru formu Dışişleri Bakanlığı e-pasaport bölümüne girilerek sistem üzerinden tamamlanarak çıktısı alınmalı. Başvuru yapılacak, her kişi için ayrı form doldurulması lazım. Başvuru kağıtları barkodlu olduğundan kişiye özeldir. Çoğaltılamaz vede başkası adına kullanılamaz.
Başvuru formu üzerin de yer alan imza kutusu alanına elektronik imza değil, ıslak imza atılmalı. İmzanızın kutu alanından taşmamasına özen göstermelisiniz. Başvuru yapılan kişi 12 yaşından eğer küçük ise imza alanı boş bırakılmalıdır.
Başvuru sahibi siyah pasaport hakkını, aile üyelerinden biri sayesinde kazanmış ise, asıl hak sahibinin bilgilerini eksiksiz vede doğru olarak bildirmeli.
Başvuru kağıdı üzerinde yer alan barkod alanı asla değiştirilmemeli ve karalanmamalı kesinlikle zarar görmemelidir. Aksi takdirde başvuru geçersiz sayılır.
Görev atama belgeleri de, başvuru formuna eklenmelidir.
Başvuru sırasında nüfus cüzdanı yanınız da olmalı vede mutlaka üzerinde T.C kimlik numaranız yazılı olmalıdır.
Son 6 ay içinde çekilmiş iki adet biyometrik fotoğraf da, başvuru sırasında belgeleriniz arasında bulunmalıdır.
Siyah pasaport defter bedelinin Türkiye İş Bankası Dışişleri Bakanlığı hesabına yatırıldığına dair dekont başvuru belgeleri arasında yer almalıdır.
Başvuru formunu online olarak, sistem üzerinden dolduran vede gerekli belgeleri tamamlayan kişiler, Dışişleri Bakanlığına giderek birebir müracaat yapmaları lazım. Başvuru kabul edilen siyah pasaport sahiplerine, Dışişleri Bakanlığı tarafından pasaportları teslim edilmektedir.

Siyah pasaport kimlere verilir, siyah pasaport ile vizesiz girilebilecek ülkeler avrupa ülkeleri, asya ülkeleri, afrika ülkeleri ve amerika ülkelerine giriş sağlanabilir. Siyah pasaport ile vize işlemleri aranmamaktadır. Eğer ki sizin de siyah pasaport kimlere verilir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Siyah pasaport kimlere verilir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla da paylaşarak, arkadaşlarınızı da siyah pasaport kimlere verilir yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Klamidya Testi Nedir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed