Bordo Pasaport Ne İşe Yarar?

Bordo Pasaport Ne işe Yarar? Bordo Pasaport İçin Ne Gerekli? Bordo pasaport fiyatı ne kadar? Hakkında bilmeniz gereken, tüm bilgiler yazımızda.

Bordo Pasaport Ne İşe Yarar? Bordo Pasaport İçin Ne Gerekli?

Bordo Pasaport Ne işe Yarar
Sayfa İçeriği: Bordo Pasaport Ne işe Yarar

Bordo pasaport, diğer ismi ile umuma mahsus pasaport olarak bilinmektedir. Bu pasaport İçişleri Bakanlığı, yetkilendirilmiş valilikler veya Türk konsoloslukları tarafından belirli şartları sağlayan Türk vatandaşlarına verilmektedir. Bu pasaport türü ile vizesiz gidilebilen ülkelere, bordo pasaportu ile direkt giriş sağlanabilir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için bordo pasaport için ne gerekli? ve bordo pasaport fiyatı ne kadar? Sorularının cevaplarını derleyip hazırladık. Peki Bordo pasaport ne işe yarar?

Bordo pasaport, İçişleri bakanlığı tarafından sadece Türk vatandaşlarına sunulan uluslar arası kimlik belgesi olarak geçmektedir. Türk vatandaşları bordo pasaport ile yurtdışına çıkabilir vede Türkiye ile aralarında vize muafiyeti anlaşması olan tüm ülkelere Türk vatandaşı olduğunu ispatlayan bordo pasaportla giriş sağlayabilir. Bu pasaport türü toplamda 38 sayfadan oluşmakta vede alacağınız vizeler bu sayfalara işlenmektedir. Bordo pasaportu 6 ay ile 10 sene arasında değişen geçerlilik süreleri bulunmaktadır. Bordo pasaport alabilmek için öncelik ile Türk vatandaşı olmanız lazım. 1. , 2. vede 3. dereceden devlet memurlarının yeşil pasaport alma hakkı vardır. Diplomatlar vede milletvekilleri siyah pasaport alabilir. Devlet hizmetin de çalışmayan her Türk vatandaşının bordo pasaport alması lazım. Yazımızın devamına giderek bordo pasaport ile ilgili daha fazla bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bordo Pasaport İçin Ne Gerekli?

Bordo Pasaport Nasıl Çıkarılır?

Bordo pasaport alabilmek için öncelikle, randevu sistemine giriş sağlanması lazım. Almak istediğiniz pasaport türü olarak, bordo pasaport seçeneğini işaretleyerek kişisel bilgilerinizi eksiksiz vede doğru olarak sisteme girmelisiniz. Pasaportu alabilmek için seçeceğiniz randevu bölgesinden saat vede gün tercihlerini yaparak kaydınızı oluşturmalısınız. Seçtiğiniz tarih vede saatte istenilen belgeler ile birlik de başvuru merkezine giderek, pasaport için gerekli belgelerinizi teslim etmelisiniz. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları da, gerekli belgeleri tamamlayıp bağlı bulundukları konsolosluklara müracaat ederek bordo pasaportlarını alabilmektedir. Online randevu haricin de, ‘ALO 199‘ hattını arayarak da randevu talebin de bulunabilirsiniz.

2021 Bordo pasaport harcı vede defter ücretleri bedeli güncellenmiştir. Bu ücretler anlaşmalı devlet kurumları, PTT vede bankalardan pasaport ücretlerini yatırabilirsiniz. Pasaport başvurusu yapmaya gittiğiniz de, sistemde T.C kimlik numaranız üzerinden harç vede defter ücretini yatırdığınız görünecektir. Yalnız siz yine de makbuzunuzu bulundurmayı unutmayın.

2021 Bordo Pasaport Harcı ve Defter Ücretleri

PTT şubelerine vede anlaşmalı bankalara pasaport harçları vede defter bedelini yatırabilirsiniz.

6 Ay = Harç ücreti; 227,20 TL Defter ücreti; 174,05 TL Toplam; 401,25 TL
1 Yıl = Harç ücreti; 332,10 TL Defter ücreti; 174,05 TL Toplam; 506,15 TL
2 Yıl = Harç ücreti; 542,20 TL Defter ücreti; 174,05 TL Toplam; 716,25 TL
3 Yıl = Harç ücreti; 770,20 TL Defter ücreti; 174,05 TL Toplam; 944,25 TL
4 ila 10 Yıl = Harç ücreti; 1085,40 TL Defter ücreti; 174,05 TL Toplam; 1259,45 TL

Bordo Pasaport İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bordo Pasaport Ne İşe Yarar

Bordo pasaport alabilmek için öncelik ile belgelerinizi tamamlamanız vede online randevu almanız lazım. Gerekli belgeler;

Nüfus cüzdanı ya da geçici nüfus belgesi,
2 Adet biyometrik fotoğraf,
Var ise eski pasaport,
Pasaport harç ve defter ücreti makbuzları. 25 yaş altı öğrencilerin harç bedeli yatırmasına gerek yoktur,
Bordo pasaport almak isteyen öğrenciler için, 60 günü geçmemiş öğrenci belgesi,
Reşit olmayan kişiler vede engelli bireyler için muvafakatname belgesi.

Bordo Pasaport Ne İşe Yarar, bordo pasaportu vizesiz olarak gidilen ülkelere seyahat etmek isteyen ve devlet hizmetin de çalışmayan her Türk vatandaşının alması gerekmektedir. Bu pasaport türü ile vizesiz gidilen tüm ülkelere giriş sağlayabilirsiniz. Eğer ki sizin de bordo pasaport ne işe yarar, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Bordo pasaport ne işe yarar, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da bordo pasaport için gerekli belgeler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Siyah Pasaport Kimlere Verilir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed