Sözleşmeli Er Olma Şartları Nelerdir?

Sözleşmeli Er Olma Şartları Nelerdir? Sözleşmeli Er Olmak Nedir? Sözleşmeli Er Olmak İçin Ne Gerekli? İle ilgili bilmeniz gerekenler yazımızda.

Sözleşmeli Er Olma Şartları Nelerdir? Sözleşmeli Er Olmak Nedir?

Sözleşmeli Er Olma Şartları Nelerdir
Sayfa İçeriği: Sözleşmeli Er Olma Şartları Nelerdir

Sözleşmeli er, halk arasın da rütbesiz paralı asker olarak nitelendirilmektedir. Sözleşmeli erbaş vede er, vatani görevini yapmak da olan yükümlü erbaş vede erlerin yapmış oldukları görevleri yerine getirmek için belli ücret karşılığı 6191 sayısı sözleşmeli erbaş vede er kanunu ve yönetmeliği esaslarına göre istihdam edilmektedir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için, sözleşmeli er olmak için ne gerekli? ve sözleşmeli er olmak nedir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Sözleşmeli er olma şartları nelerdir?

Sözleşmeli er, erbaş vede er kadroların da görev yapan, asker kişileri ifade etmektedir. Normal vatani görevini yapan er vede erbaşların yerini ücretli kişiler almaktadır. Profesyonel asker olarak isimlendirilen erler, diğerlerinden farklıdır. Onlar kritik terör operasyonlarına katılmaktalar. Siz de sözleşmeli er olmak istiyorsanız öncelik ile, T.C. vatandaşı vede en az ilköğretim mezunu olmanız lazım. İlköğretim mezunu olan vatandaşlar, sözleşmeli er olabilmektedir. Askeri öğrenci olanlar da, sözleşmeli er olarak TSK’ya hizmet edebilmektedir. Askeri öğrencilik ile alakası olan bireyler, sözleşmeli er olarak hizmet verebilmektedir. Yazımızın devamına giderek sözleşmeli er olma şartlarını ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Sözleşmeli Er Olmak İçin Ne Gerekli?

Sözleşmeli Er Olma Şartları

T.C. vatandaşı olanlar sözleşmeli er olabilmek için başvuru yapabilir,
En az 20 yaşında, en fazla 25 yaşında olanlar sözleşmeli er olabilir,
TSK’da öncede Astsubay, Subay, Uzman Çavuş olarak istihdam edilmemiş olmak,
Askeri öğrencilikte ilişiği kesilmemiş olmak,
En az ilk öğretim okulu mezunu olmak,
Kamusal hakları kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak,
Taksirli suçlar hariç olmak üzere, bir suçtan bir ay vede daha fazla hapis cezası ile mahkum olmamak,
Yapılacak olan fiziki kabiliyet testi ve mülakatlar da başarılı olmak,
Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmış olmak,
Sözleşmeli er olmak için, askerlik şartı aranmamaktadır,
Sözleşmeli erbaş ya da er başvurusu personel temin dairesi başkanlığı tarafından internet üzerinden yapılabilmektedir.

Sözleşmeli Er Olmak İçin Gerekli Belgeler

6 Adet vesikalık fotoğraf,
Nüfus cüzdanı aslı vede 4 adet fotokopisi,
İkametgah ilmühaberi. E-devlet sistemininden alınabilir,
Terhis belgesi. Askerliğini tamamlamış olanlar ya da hizmet durum belgesi, askerliğini yapıyor olanlar,
Adli sicil raporu. E-devlet sisteminden alınabilir,
Mezuniyet belgesi. En son mezun olunan okul, e-devlet sisteminden alınabilir.

Kayıt için istenilen belgeleri, mavi plastik telli dosya içine vede sıraya göre her biri ayrı şeffaf dosyanın içinde olacak biçimde hazırlanarak götürülmelidir. Sözleşmeli erlerin ilk olarak imza attığı, görev süresi en az 3 yıl. Eğitim süreci buna dahil değildir. Sözleşmeyi uzatmak isteyenler, gerekli şartları karşıladığı takdirde 1 ya da 2 yıl daha imza atabilir. En fazla 7 yıla kadar sözleşme uzatılabilir.

Sözleşmeli Er Ne İş Yapar?

Sözleşmeli erler, görev süresi boyunca sigortalı olmaktadır. Emekli sandığı üzerinden sigortalar yatmaktadır. Sözleşmeyi imzaladıktan sonra, istifa etme gibi hakkınız yoktur. Tazminatlı şekilde ayrılmak için, görev sürenizi doldurmanız lazım. 1 yıl boyunca görev yapan sözleşmeli askerler, komutanlarının uygun görmesi halinde onbaşılığa, iki yıllık hizmeti olan sözleşmeli olanlar da, sözleşmeli çavuşluğa terfi etmektedir. Sınavlardan başarılı olmak şartı aranmaktadır. Sözleşmeli askerler de beylik silahı söz konusu değildir. Yalnızca görev silahı taşıyabilirler. Ön sözleşme süresince, mazeret izni dışında, herhangi bir yıllık izin kullanılmaz.

Sözleşmeli Er Olma Şartları Nelerdir, sözleşmeli erler, normal vatani görevini yapan hükümlü askerler gibi ihtisas ayrılmakta. Silah kuvvetlerin temel prensiplerinden, biride kendi işlerini, kendi kadrosunda görevli olan insanlar aracılığı ile yapmaktadır. Eğer ki sizin de sözleşmeli er olma şartları nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Sözleşmeli er olma şartları nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da sözleşmeli er olma şartları yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Anonim Şirket Ne Kadara Kurulur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed