Titus Tüneli Özellikleri Nelerdir

Titus Tüneli Özellikleri Nelerdir Titus Tüneli Özellikleri Nelerdir Titus Tüneli Nerede? Ziyaretciler tarafından büyük ilgi gören titus tüneli nerede sorusu

Titus Tüneli Özellikleri Nelerdir Titus Tüneli Nerede?

Titus Tüneli Özellikleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Titus Tüneli Özellikleri Nelerdir, Titus Tüneli Nerede, Titus Tüneli Özelliği, Titus Tüneli Kim Tarafından Yapıldı, Titus Tüneli Kaç Yılında Yapıldı

Ziyaretciler tarafından büyük ilgi gören titus tüneli nerede sorularına vede titus tüneli hakkında tüm merak edilenler sayfamızda ayrıntılarını bulabilirler. Roma imparatoru Vespasian emri ile yapılan titus tüneli 2014 yıllarında UNESCO ‘ya ait dünya mirası geçici listesine eklenmiştir. Peki titus tüneli özellikleri nelerdir, titus tüneli nerede sorularını araştıran vatandaşlar tüm merak edilenleri yazımızın devamını takip ederek öğrenebilir.

Hatay iline bağlı samandağ ilçesi sınırları içerisinde bulunan titus tüneli, üzerinde çevlik mahallesinde kurulu olan ilçenin 5 km kuzeyinde kalan dağlık vede denize hakim yamaçlarda bulunmaktadır. Yapımı ise, Vespasianus emri ile yapılmıştır. Yapılışı yüzyılı aşkın bir zaman zarfında olduğu düşünülen tünel olarak geçmektedir. Nikator, tarafından kurulun, kurucusu ise kendisi olan iç liman olarak MÖ 300’lü yıllarda kurulmuştur. Tarihi kendin liman bölümüne bakan tünel, Vespasian şehrin tüm bölümünü dolaşarak akıntıların yönünü değiştirmek için titus tüneli yapımını emretti. İ.s 69’da başlanarak, İ.s 81 yıllarında halefi vede oğlu titus tarafından bitirildi. Vede tünelin adına titüs tüneli olarka oğlunun adı verildi.

Titus Tüneli Nerede Kaç Yılında Yapıldı?

Tünel tümüniyle dağ içine oyularak yapıldı vede 1380 metre uzunluğunda 7 metre yüksekliğin de vede 6 metre genişliğindedir. Tünelin beşikli mağara deniz etrafında ki girişine sağ tarafta 100 metre kadar uzaklıkta bulunan beşikli mağara, kaya mezarlarının en geniş vede en ünlülerinden olmakla birlikte, içerisinde bölümler halinde olarak 12 tane mezar bulunmaktadır. Yapılmış mezarlıklar birbirleri ile duvarlar sayesinde ayrılmıştır. Tünelde bulunan taş mezarlar, taş sütunlar vede kemerlerin birbirine bağladığı bölmeler halinde olup, yukarıdan aşağıya doğru taş merdivenlerle inilmekte… Kaya mezarların bulunduğu yer titus tüneline 100 metre uzaklıkta olmakla birlikte, kaya mezarı alanında bulunan en büyük çukur ise oldukça kendini göstermektedir. Diğer kaya mezarlarının değişik tarzda desing edilmesinden yana halk arasında ‘Beşikli Mağara’ olarak geçmektedir.

Titus Tüneli Özellikleri Nelerdir yazımızda siz değerli dostlarımız için hazırladığımız titus tüneli hakkında merak edilenleri bulabilirsiniz. Yazımızda bulunan titus tüneli özellikleri vede seleucia pieria antik kentin bir parçası olan nikator antik kendinin üst bölümlerinde tapınak kalıntılarıda bulunduğu, bölge kayalık olmasından dolayı ise çok sayıda mağaralar bulunmakta. Bu mağaralar hakkında sayfamızda bilgi alabilirsiniz. Sizinde eğerki titus tüneli özellikleri nelerdir yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Titus Tüneli Özellikleri Nelerdir sayfamızı arkadaşlarınızında bilgisi olması için onlarla paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Engebeli Yollarda Esir Kaldım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed