Yaban Mersini Hangi İklimde Yetişir?

Yaban Mersini Hangi iklimde Yetişir? Yaban Mersini Nasıl Ekilir? Yaban mersini yetiştirme ile ilgili püf noktaları yazımızdan bulabilirsiniz.

Yaban Mersini Hangi İklimde Yetişir? Yaban Mersini Nasıl Ekilir?

Yaban Mersini Hangi iklimde Yetişir
Sayfa İçeriği: Yaban Mersini Hangi iklimde Yetişir

Yaban mersini oldukça sağlıklı olduğu için son günlerde bir çok tarafından merak konusu oldu. Yaban mersini ile ilgili aramalar ve bilgiler az olduğu için insanların bu popüler olan meyveyi araştırmaya başladı. Yaban mersini popüler meyveler arasında yer almaktadır. İnsan sağlığına oldukça faydası da bulunmaktadır. Yaban mersini tam bir antioksidandır. Peki yaban mersini hangi iklimde yetişir?

Anavatanı Kuzey Amerika olan yaban mersini ender meyveler arasında yer almaktadır. Antioksidan özelliği ile vücudun yararlı olan kimyasalları içerdiği için günümüzde de oldukça tüketilen meyveler arasındadır. Bu meyve %90 Amerika’da yetiştirilmektedir. Yaban mersini düşük kalorili meyvedir. İçeriğin de ise bir çok vitamin barındırdığı için kalp sağlığına iyi gelmektedir. Doğa koşullarına vede iklim koşullarına dayanıklı vede aynı zaman da yararlıdır. Sizde yaban mersini meyvesini evinizde kendiniz yetiştirebilirsiniz. Bunun için yazımızın devamından ayrıntılı yardım alabilirsiniz.

Yaban Mersini Nasıl Yetiştirilir?

Yaban Mersini Yetiştirme İle İlgili Püf Noktalar

Bu bitki farklı iklim şartlarına çok kolay uyum sağlamaktadır. Evde yetiştirmek de oldukça kolaydır. Yaban mersinini, içi yaban mersini tohumu alarak veya fidesini alarak bahçede ya da saksıda kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Yaban mersinini kolaylıkla ekebilirsiniz. Bunun için yaban mersini güneşi sevdiğinden güneş alan yerde ekilmeli ve her ne kadar iklim şartlarına uyum sağlasa da güneşte çok hızlı büyüme göstermektedir. Bu bitki için asitli toprak almanız lazım. Su geçirgenliği yüksek toprak tercih edilmelidir.

Evde Yaban Mersini Yetiştirme
Evde Yaban Mersini Yetiştirme

Yaban mersini bitkisi için fide kullanıyor iseniz onları aldıktan sonra bahçede ekecekseniz saksıdan çıkararak, fideler arasında yaklaşık 2 m aralıklar bırakarak ekmelisiniz. Sonbahar ile ilkbahar ayları bu bitki dikiminin en elverişli zamanıdır. Saksı da ya da bahçede yaban mersini meyvesini diktikten sonra üzerine oval şekilde gübre dökün. Daha sonra bol su ilave ederek sulayın. Nemli toprağı çok seven bu bitki bolca sulanması gerekmektedir. Balkonda yetiştireceğiniz bu bitki için kaliteli fide almanız gerekmektedir. Çakıl taşları vede perlit almayı da ihmal etmeyin. Sonra toprak vede perlit karıştırılarak saksıya koyunuz.

Yaban Mersini Hangi İklimde Yetişir

Toprağı düzgün şekilde yerleştirdikten sonra fideyi yerleştirin. Üzerine tekrar toprak koyarak sulama işlemini yapın. Bitkinin dikim işlemi bittikten sonra yaban mersini saksısı güneş gören yerde durmasına sağlayın. Bu bitkinin devamlı olarak kök kısmını nemli tutmanız gerekmektedir.

Yaban Mersini Hangi İklimde Yetişir, yaban mersini bitkisini eviniz de kendiniz de kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. İnsan sağlığı için oldukça sağlıklı olan bu bitki, bir çok kişi tarafından merak edilip, artık evlerde yetiştirilmeye başlandı. Sizde bahçede ya da balkonda yaban mersinini yetiştirebilirsiniz. Eğer sizin de yaban mersini hangi iklimde yetişir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Yaban mersini hangi iklimde yetişir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da yaban mersini nasıl ekilir yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Yüz Germe Bandı Kullanmak Zararlı Mı?

4 thoughts on “Yaban Mersini Hangi İklimde Yetişir?

  1. Arkadaşlar kışın bu bitkinin suyunu için gerçekten ağrılara iyi geliyor. Yaban mersinini evde kendiniz de yetiştirebilirsiniz bizim balkonda var çok güneşe maruz bırakmayın onun dışında kış aylarında kapalı yerde tutun gerçekten güzel bitkidir. :)))

  2. merhaba yaban mersini saksıya nasıl ekilir tohumunu aldım pazardan ama başka birşey yapmak gererklimi eksik birşey varmı birde kaç ayda büyüme yapar hergünmü sulamak gerekiyor bu bitkiyi???

  3. Yaban mersinini nasıl bulabilirim? Kokusu çok güzel diorlar evin içinde yetişir mi yoksa balkon veya bahçede mi yetişir. Sanırm bu bitki kış aylarında çabuk büyüme sağlamıyor kışın bu bitkiyi iyi korumak lazım.

  4. Yaban mersini en iyi yaz mevsimin de ve güneş gören yerde yetişiyor, yetiştirecek arkadaşlar buna göre saksıya ekmeli bakımını yapmakta,, kokusu oldukça hoş balkonlarda olması gerekli düzenli olarak sulama işleminide unutmayın :)))

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2020 Kardesiz Blog Designed