Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır? Yakıt Tasarrufu Sağlamak İçin Ne Yapılır? Yakıt tasarrufunun faydaları ile ilgili bazı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır? Yakıt Tasarrufu Sağlamak İçin Ne Yapılır?

Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır
Sayfa İçeriği: Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır

Bir çok insan günümüz de artan yakıt fiyatlarından dolayı, yakıt tasarrufu ile ilgili bazı bilgiler aramakta ve gerekli yöntemleri araştırmaktadır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için yakıt tasarrufu sağlamak için ne yapılır? ve yakıt tasarrufunun faydaları ile ilgili soruların cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Yakıt tasarrufu nasıl yapılır?

Yakıt tasarrufu yaparak, aracınızın daha az yakıt yakmasını sağlayabilirsiniz. Artan yakıt fiyatları yüzünden, zamlanan yakıt fiyatları için bazı yöntemler ile yakıt tasarrufu yapabilirsiniz. Yakıt tasarrufu ile ilgili en bilindik tasarruf yöntemi, araç hızınıza dikkat etmektir. Mesela; saatte 90 km hızla gitmek, 120 km hızla gitmeye göre nerede ise, yarı yarıya daha az yakıt yakmaktadır. Burada tabi ki doğru vites kullanımı ile devir de oldukça önemlidir. Yazımızın devamına giderek yakıt tasarrufu ile ilgili daha fazla bilgilere ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz.

Yakıt Tasarrufu Sağlamak İçin Ne Yapılır?

Yakıt Tasarrufu Yapmanın Püf Noktaları

Aracınızdaki gereksiz, ağırlıklardan kurtulun,
Aracınızın lastik basıncının doğru olduğundan emin olun,
Arabanızı doğru viteste sürün,
Aracınızın bakımını düzenli olarak yaptırın,
Aracınızı uzun süre rölantide çalıştırmayın,
Aracınızı devrinde kullanmaya özen gösterin,
Klima kullanımına özen gösterin,
Camları açarak arabanızın aerodinamiğine yok ettiğinizi unutmayın,
Gerekmedikçe ve mecbur kalmadıkça ani fren yapmayın.
Hızlı araç kullanmaktan vazgeçin.

Her arabanın kendi ağırlığı vardır. Kendi ağırlığına ek olarak, üzerine yolcular da gelmektedir. Tüm bunlar yakıt tüketimini artıran unsurlar olmaktadır. Eğer ki buna ek olarak da, arabanızın bagajında veya arka koltuk da fazladan ağır eşyalar var ise, yakıt tüketimi de artacaktır. Kullanmadığınız gereksiz eşyalardan kurtularak, yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. Her arabanın lastikte belirtilen basınç önerisi bulunmaktadır. Eğer abanızın lastiği düşük basınçta ise, yani yeteri kadar şişirilmemiş ise sürtünmeye neden olacak vede yakıt tüketiminizi önemli derecede artıracaktır. Bu nedenle arabaya binmeden önce, lastiklerinizin havasını düzenli şekilde kontrol etmelisiniz. Hemen hemen nerede ise tüm yakıt istasyonların da ücretsiz olarak hava basıncı yapılabilmektedir.

Araba lastiğinin cinsi de, yakıt tüketimine doğrudan etki etmektedir. Yaz lastikleri daha az yakıt tüketmektedir. Kış lastikleri de, yola daha fazla yapıştığından, daha fazla yakıt tüketmektedir. Yalnız bu lastik tiplerinin kullandığı dönemler bulunmaktadır. Yaz lastiği, soğuk kış ayında kullanıldığın da, özelliğini kaybederek, kaza yapma riskini artırmaktadır. O nedenle kış lastiği çoğu şehirde zorunlu olmakta vede gereklidir. Arabanızı sürerken, hıza vede devir sayısına göre doğru viteste durmalısınız. Arabanız doğru hızda iken, her zaman yüksek viteste olmalıdır. Yani, yüksek hızla giderken, düşük viteste gitmek hem arabanıza zarar verir, hem de yakıt tüketimini yükseltir. Düşük hızda yüksek vites ile sürmek de, motoru boğacak vede yakıt tüketimini artıracaktır.

Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Araba bakımı, hem sizin güvenliğiniz, hem de arabanızın sağlığı için oldukça önemli unsurdur. Özellik ile 10 bin bakımı gibi, belirli periyotlar ile yaptırmanız gereken bakımlar da yakıt tüketimi için önemli sayılmaktadır. Eskiyen motor yağı, sürtünmeyi artıracağından, yakıt tüketimini de yükseltir. O nedenle yağ, hava filtresi gibi bakımları düzenli olarak yaptırmaya dikkat edilmeli.

Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır, Araba yakıt tüketimine etki eden, en önemli şeylerden biri ise devir olmaktadır. Arabanın hızı fark etmeksizin, yüksek devirler de sürerseniz, yakıt tüketimi de artacaktır. Bu nedenle arabanızın 2000 ila 3000 devir arasında kalmasına dikkat etmelisiniz. Eğer ki sizin de yakıt tasarrufu nasıl yapılır, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Yakıt tasarrufu nasıl yapılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da yakıt tasarrufu yapmanın püf noktaları yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Fırında Sebzeli Lüfer Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed