Yaş Ceviz Nasıl Saklanır?

Yaş Ceviz Nasıl Saklanır? Ceviz Ne Zaman Toplanmalı? Ceviz kurutulduktan sonra nasıl saklanmalı? Hakkında bilinmesi gereken yöntemler yazımızda.

Yaş Ceviz Nasıl Saklanır? Ceviz Ne Zaman Toplanmalı?

Yaş Ceviz Nasıl Saklanır
Sayfa İçeriği: Yaş Ceviz Nasıl Saklanır

İnsan vücudunun ihtiyacı olan tüm vitaminleri barındıran ceviz bir çok hastalığa karşıda vücudu korumaktadır. Cevizin sağlık açısından faydaları oldukça büyüktür. Ceviz toplandıktan sonra belirli işlemler uygulanarak kurutulup tüketime hazır hale getirilmektedir. Siz değerli dostlarımız için yazımız da yaş ceviz nasıl kurutulur? ve yaş ceviz nasıl saklanır? Sorularının cevaplarını derledik. Ceviz kurutulduktan sonra nasıl saklanmalı? İle ilgili bilgilere de yazımızın içeriğinden ulaşabilir ve öğrenebilirsiniz. Peki yaş ceviz nasıl saklanır?

A, B1 vede B6 vitaminlerini barındıran ceviz, kalsiyum, potasyum, demir, çinko, karbonhidrat, folat, protein, sodyum vede magnezyum vitaminlerini de çok fazla bulundurmaktadır. Cevizin tazesi de kurusu da oldukça fazla olarak tüketilmektedir. Barındırdığı bir çok vitaminden dolayı kansızlıktan bağışıklık sistemine, kalp hastalıklarından ise kansere kadar bir çok hastalığa karşı koruyucu kalkan göreve yapmaktadır. Mevsimin de toplanan cevizler, genellikle güneşte kurutma yöntemi ile kurutulmaktadır. Ülkemiz de Eylül vede Ekim aylarında ceviz hasadı yapılmaktadır. Cevizleri kurutma işlemi her ne kadar meşakkatli gibi olsa da uygulanacak teknikler ile çok kolay hale getirilebilmektedir. Sizde yazımızın içeriğinden yaş ceviz kurutma yöntemine ve yaş ceviz saklama yöntemlerine ulaşabilirsiniz.

Yaş Ceviz Nasıl Kurutulur?

Ceviz Kurutulduktan Sonra Nasıl Saklanmalı

Cevizler doğru şekilde saklandığında en az bir kaç ay ilk günkü gibi tazeliğini korumaktadır. Yaş ceviz toplandıktan sonra direk derin dondurucular da saklanabilmektedir. Cevizlerin kabuğunu kırmadan, güneşte kuruttuktan sonra ağzı kapalı vede hava almayan kavanozlarda güvenli şekilde saklayabilirsiniz. Yalnız koşullara uygun şekilde saklanmayan cevizler kısa sürede bozulup, bayatlamaya başlamaktadır. Bu durumda en önemli nokta ise cevizleri gerek kurutma, gerekse saklama aşamasında güneş ışığından uzak tutmaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yaş Ceviz Kurutma Yöntemi

Yaş Ceviz Ne Zaman Toplanmalı
Yaş Ceviz Ne Zaman Toplanmalı

Cevizleri kurutmak için öncelikle cevizlerin olgunlaştığını anlamak için cevizin ortasına bıçak yardımı ile sap kısmından ikiye ayırın. Eğer ki ceviz iç bölümünde yer alan kabuklar kahverengine dönmüşse cevizler olgunlaşmıştır. Böylece ceviz hasadına başlayabilirsiniz. Ceviz hasat işlemini cevizin kabukları çatlamadan yapılması daha doğru olmaktadır. Cevizin kalitesini düşürmemek vede lezzetini kaybetmemek için zamanında topladığınız cevizleri yeşil kabuklarından ayırarak güzelce yıkayın. Tüm cevizlere aynı işlemi uyguladıktan sonra gölgelik ve güneş görmeyen bir yere örtü sererek cevizleri üzerine koyun. Cevizleri güzelce örtünün üzerine yaydıktan sonra kurumaya bırakın. Tel ızgaranız var ise tel ızgaranın üzerinde cevizleri kurutma işlemini yapmanız daha hızlı kurutmanıza yardımcı olur. Böylece cevizler alt kısımdan hava alarak daha doğru vede hızlı kuruyacaktır.

Örtü üzerine sermiş olduğunuz cevizleri arada bir çevirmeyi unutmayınız. Cevizin kuruduğuna emin olduktan sonra bütün hepsini toplayabilirsiniz. Ülkemiz de bazı şehirler de cevizler güneşin altında yaklaşık 10 gün bekletilerek kurutma işlemi yapılmaktadır. Yalnız güneşte kurutma işlemi cevizlerin siyahlaşmasına vede tadının bozulmasına neden olabilmektedir.

Yaş Ceviz Nasıl Saklanır, yaş ceviz kurutma yöntemini yazımızın içeriğinden ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. ceviz kurutulduktan sonra saklama işlemlerini de yazımızdan bulabilir ve öğrenebilirsiniz. Ceviz ne zaman toplanmalı? Sorusunun cevabına da yazımızın içeriğinden ulaşabilirsiniz. Eğer sizin de yaş ceviz nasıl saklanır, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Yaş ceviz nasıl saklanır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da ceviz kurutulduktan sonra nasıl saklanmalı yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Amerikan Fönü Saça Zarar Verir Mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2020 Kardesiz Blog Designed