Yemek Yerken Görgü Kuralları Nelerdir?

Yemek Yerken Görgü Kuralları Nelerdir? Yemekte Sofra Adabı Nelerdir? Yemekte sofra adabı nezaketi ile ilgili tüm bilmeniz gerekenler yazımızda…

Yemek Yerken Görgü Kuralları Nelerdir? Yemekte Sofra Adabı Nelerdir?

Yemek Yerken Görgü Kuralları Nelerdir
Sayfa İçeriği: Yemek Yerken Görgü Kuralları Nelerdir

Yemekte bazı görgü kuralları ülkemiz de kültür olarak geçmektedir ve bu kültür günümüz de hala devam etmektedir. Yemek yerken görgü kuralları aileler içinde değişiklik gösterse de bazı yörelerde değişik kurallar bulunmaktadır. Yemekte sofra adabı ve yemekte sofra adabı nezaketi ile ilgili tüm bilmeniz gerekenleri yazımızın içeriğin de maddeler halinde hazırladık. Peki yemek yerken görgü kuralları nelerdir?

Saygı vede incelik kuralları toplumun uyması gerkeen görgü kuralları içinde yer almaktadır. Her toplumun kendine öz belli başlı bazı görgü kuralları vardır. Sofra adabı nezaketi her ülkeye göre farklılık göstermektedir. Bu yüzden yemek yerken görgü kuralları bulunmaktadır. Geçmişten günümüze kadar gelen vede sofraya gereken saygıyı göstermek sofra adabı kurallarını oluşturmaktadır. Yemek yerken sofra da görgü kurallarına uymak etrafımız da bulunan insanlara saygımızı belli etmektedir. Sizde sofrada görgü kuralları adabı ile ilgili görgü kurallarını yazımızın devamına giderek ulaşabilirsiniz.

Yemek Yerken Görgü Kuralları

Yemekte Sofra Adabı Nelerdir?

Yemek yerken yemekler ufak lokmalar halinde yenmelidir.

Sofrada hapşırma ya da öksürmeniz gerekiyor ise bunu sofraya doğru değil de, arka tarafa doğru yapmanız gerekmektedir.

Başlangıç için eğer önünüze çorba geldiğinde, çorbayı içtikten sonra çorba tabağının içinde kaşık bırakılmaması lazım.

Yemek masasın da her zaman dik oturulmalı ve dirsekler yemek masasına konulmaması gerekir.

Yemekte ağzınız da bir şey varken su içilmemeli, ayrıca diğer insanları rahatsız edici konuşmalar da yapılmaması lazım.

Sofrada yemek yedikten sonra kalkmak için tüm herkesin yemeğini bitirmesi beklemeli. Sofradan herkes ile birlikte kalkılır.

Yemek yerken kesinlikle ağız şapırdatılmaması lazım. Gürültülü rahatsız edecek şekilde yememeye dikkat edilmesi gerekir.

Yemek masasında düzgün şekilde oturmak lazım. Ayaklarınızı diğer oturanları rahatsız edecek biçimde uzatmamak gerekir.

Yemekte Sofra Adabı Nezaketi
Yemekte Sofra Adabı Nezaketi

Sofrada önünü kendi tabağınıza hazırlanan yemek tabağından yemek yemeli vede tabağa yiyeceğiniz kadar yemek alınmalıdır.

Yemek masasında uzakta kalan vede uzanamadığınız yiyecekleri nezaket ile yardım isteyerek alabilirsiniz. Uzanamadığınız malzemeler için birinden yardım isteyebilirsiniz.

Sofra da yemek yerken mutlaka peçete kullanılmalıdır.

Yemek masasına herkes aynı anda oturmalıdır. Sofraya herkes oturmadan yemeğe başlanmaz.

Yemek yerken sofra da kaşık, çatal vede bıçak kullanılmalıdır. Yemekleri elle yememek lazım. Elle yemek sofradaki diğer kişilere saygısızlık olarak algılanır.

Ağzınız da yemek var iken kesinlikle konuşmamak gerekir. Sofrada bulunan kişileri rahatsız edecek davranışlar arasında bulunmaktadır.

Yemek sırasında telefon, televizyon, tablet gibi araçlar kullanılmamalıdır. Sofra da bulunan kişilere saygısızlık olarak algılanmaktadır.

Yemek Yerken Görgü Kuralları Nelerdir, yemek yerken görü kuralları her ülkeye, her topluma göre farklılık gösterse de, her yörenin kendine özgü görgü kuralları yer almaktadır. Bizler de yazımızın içeriğin de bu görgü kurallarını sizlerle paylaştık. Sizde yazımızın içeriğin de yemek yerken görgü kurallarını öğrenebilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğer sizin de yemek yerken görgü kuralları nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Yemek yerken görgü kuralları nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da yemekte sofra adabı nezaketi yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Ajvar Sosu Nasıl Yapılır?

5 thoughts on “Yemek Yerken Görgü Kuralları Nelerdir?

  1. Şimdiki zamanda kaldımı ki görgü kuralları saygı filan falan artık insanların elinden o telefonlar yemekte bile düşmüyor ki büyüklere saygı denen bir şey kalmamış yani bu söyledikleriniz eskidendi artık öyle bir şey kalmadı yani.:))

  2. Sofrada eski düzen kalmadı artık yemeği bitiren kalkıyor o yüzden bu yazıları uygulayan aile kaç tane kaldı çok merak ediyorum. Şimdi nerede ise herkes ayrı ayrı yemek yemekte bazıları evde bile yemeğe gelmiyor o kadar vahim durumdayız.

  3. Eskiden herşey çok güzeldi ama artık eskiler kalmadı…. Yeni çağ ve teknoloji herşeyi aldı götürdü o yüzden artık bu yazılanlar olması imkansz gibi geliyor. Misafrlik denen kavram bile bitmişken aileler kendi aralarında bile sohbet edemez oldular yani o derece kötüleşti hayat.

  4. Şimdiki gençler bu yemek yerken görgü kurallarını acaba biliyor mu? Eskiden güzeldi evet hayatımıza teknoloji girmeden önce belki temizdi duygular ama artık öyle değil o yüzden yazılanları uygulayan yapan varsa tbrk…… :))

  5. Hala bu görgü kurallarını yapan aileler var mı merak ediyorum. Eskiler devam ediyordur ama yeni gençlik ellerini bile yıkamıyor o kadar yaniiii

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed