Yeşil Ceviz Ne Kadar Dayanır?

Yeşil Ceviz Ne Kadar Dayanır? Yeşil Ceviz Nasıl Muhafaza Edilir? Ceviz nasıl saklanmalı? İle ilgili bilinmesi gereken, bazı bilgileri öğrenebilirsiniz.

Yeşil Ceviz Ne Kadar Dayanır? Yeşil Ceviz Nasıl Muhafaza Edilir?

Yeşil Ceviz Ne Kadar Dayanır
Sayfa İçeriği: Yeşil Ceviz Ne Kadar Dayanır

Cevizlerin hasat vede olgunlaşma zamanı iklimden iklime değişiklik göstermektedir. Daha serin iklimler de, iç cevizin olgunlaşmasıyla, yeşil kabuk olgunlaşma zamanı genellik ile aynı zamana denk gelmektedir. Sıcak iklimler de iç ceviz, cevizin dışındaki yeşil kabuktan 2 ila 3 hafta önce olgunlaşmaktadır. Yüksek nem vede yağmur cevizin dışındaki yeşil kabuğun daha hızlı açılmasına neden olur. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için ceviz nasıl saklanmalı? ve yeşil ceviz nasıl muhafaza edilir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Yeşil ceviz ne kadar dayanır?

Ceviz %70 oranın da yağdan meydana geldiği için, uygun şartlar da saklanması gerekmektedir. İç cevizi, en uygun 4 derece sıcaklık da muhafaza edilmelidir. Ceviz içi 4 derece sıcaklık da %4 neme sahip ortam da 1 ile 1,5 sene arası tazeliğini korumaktadır. Daha uzun saklamak için, cevizi kabuğu ile saklamanız lazım. Kabuklu olarak saklanan ceviz, oda sıcaklığın da 4 ila 5 ay, 1 derece sıcaklıkta da, 2 yıl muhafaza edilir. Cevizlerin kurutma işlemi ise, genellik ile güneşte yapılmaktadır. Güneşte kurutulan cevizler de karma olmaktadır. Bu nedenle gölge de kurutmada fayda vardır. Cevizler için kurutma tesisleri bulunuyor ise, burada 30 ila 35 derecede 24 saat bekletilerek kurutma işlemi yapılabilir. Yazımızın devamına giderek yeşil ceviz nasıl saklanmalı? Ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Ceviz Nasıl Saklanmalı?

Yeşil Ceviz Nasıl Muhafaza Edilir?

Ceviz, mümkün olduğunca yeşil kabukları ile birlikte saklanmamalı. Toplandığı gün soyum işlemi uygulanmalı. Yeşil kabukları ile bekletilecek ise, basık olmayan, hava alan bir yerde sererek bekletilmelidir. Daha sonra en kısa sürede soyum işlemi yapılmalıdır. Hasat edilen, ceviz meyveleri ise çok kısa sürede toplanıp, yeşil kabuktan ayrılmalıdır. Eğer ki hasat edilen cevizler, bahçede ya da toplama yerinde özellik ile sıcak havada vede güneşte yeşil kabuktan ayrılmaz ise, iç renginde vede kalitesinde düşmeler yaşanmaktadır.

Ceviz çeşidine göre de, hasat zamanı değişmektedir. Ortalama olarak bu zaman Eylül ayına denk gelmektedir. Eğer ki erken hasat ederseniz, cevizin iç ağırlığından kaybetmiş olursunuz. Geç hasat edildiğinde de, iç kısmı kararır vede kalitesi düşmektedir. Yeşil kabuklu cevizi, kırdığınız da eğer ki içindeki tahta perde, sütlü kahve rengini almışsa cevizin toplanma vede soyulma zamanı geldiğini işaret etmektedir.

Yeşil Ceviz Ne Kadar Dayanır, cevizler 7 ila 10 gün boyunca güneş altında bekletilerek kolaylıkla kurutulabilir. Güneşte kurutulan ceviz de, kararma olduğundan vede güneş, cevizin içindeki yağı bozup cevizin acı olmasına yol açtığı için, cevizlerin gölgede kurutulması güneşte kurutulmasından daha faydalıdır. Eğer ki sizin de yeşil ceviz ne kadar dayanır, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Yeşil ceviz ne kadar dayanır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da yeşil ceviz nasıl saklanır yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Twitch Nasıl Bir Uygulama?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed