Yoğurdun Zararları Neledir?

Yoğurdun Zararları Neledir? Yoğurt Kaymağının Zararları Nelerdir? Koyun yoğurdunun zararları, hakkında merak edilen bazı bilgiler yazımızda derledik.

Yoğurdun Zararları Neledir? Yoğurt Kaymağının Zararları Nelerdir?

Yoğurdun Zararları Neledir
Sayfa İçeriği: Yoğurdun Zararları Neledir

Yoğurt, dünya genelinde en sık tüketilen süt ürünleri arasında yer almaktadır. Yüzyıllardır bir çok hastalığı tedavi etmek adına kullanılmış vede sağlıklı yaşamın mucizesi olarak tanımlanmıştır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için koyun yoğurdunun zararları ve yoğurt kaymağının zararları nelerdir? İle ilgili sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Yoğurdun zararları nelerdir?

Hazır yoğurtlara kıyasla, evde doğal olarak hazırlanan yoğurtların sağlığa oldukça faydası bulunmaktadır. Çünkü hazır yoğurtlar belli işlemlere tabii tutulmakta vede koruyucu maddeler barındırmaktadır. Bu yüzden içeriğinde bulunan vitamin vede minerallerin değerleri kaybolur. Hazır yoğurtları bu denli değerli kılan şüphesiz ki içeriğindeki vitamin vede minerallerdir. Yoğurt, özellikle kemik vede iskelet yapısı üzerinde olumlu etkiler yaratan besin maddesidir. Kalsiyum, potasyum, sodyum, manganez, demir, C vede B12 vitaminleri barındıran yoğurt, omega-4 yağları bakımından da zengindir. Genel olarak sağlık bakımından zararlı besin değildir. Bir çok besine nazaran ilaç tedavilerinin yanı sıra da, tüketiminde hiçbir sakınca yoktur. Aşırı tüketimi vede tarihi geçmiş yoğurt tüketimi sağlık açısından bazı riskler yaratabilir. Yazımızın devamına giderek yoğurdun zararları, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Yoğurt Kaymağının Zararları Nelerdir?

Yoğurdun Zararları

Fazla yoğurt tüketimi nedeni ile, bağırsaklar da bakteriler nedeniyle enfeksiyona yol açabilir,
Aşırı yoğurt tüketimi sindirim sistemini olumsuz etkileyerek gaz ve ishal gibi sorunlara yol açabilir,
Hazır yoğurt tüketimi içeriğinde kullanılan katkı maddeleri vede koruyucular nedeni ile sağlığı olumsuz etkileyebilir.

Yoğurt mineral açısından zengin vede besleyici olup, süte nazaran sindirimi daha kolaydır. Genellik ile inek sütünden yapılan yoğurt tüketilse de, bazen koyun yoğurdu da tercih edilebilmektedir. İçeriği daha yağlı olduğu için koyun yoğurdu daha lezzetlidir. Yalnız koyun yoğurdu gıda mühendislerine göre gençler vede gelişme çağında olan çocuklar için daha uygun olduğunu belirtmekteler. Yaşlılar için koyun yoğurdu pek tavsiye edilmez. Özellikle sıcak havalarda koyun yoğurduna alışkın değil iseniz tüketmekten kaçının. Yüksek tansiyonunuz varsa, yaşınızda ilerlemiş ise koyun yoğurdu tüketmek bünyenize ağır gelebilir.

Yoğurdun sünmesi, çeşitli nedenlerden kaynaklanır. Bu sütün yeteri kadar mayalanmamış olduğunu göstermektedir. Bazen sütün sıcaklığından, bazen de hazır yoğurt mayası kullanılmasından yoğurt sünebilir. Yalnız antibiyotik almış ineklerin sütü, hazır pastörize süt veya gebe bir ineğin sütü ile yapılmış yoğurtta sünebilmektedir. Sünen yoğurdun hangi nedenle bu hale geldiği tam olarak bilinmediği için, bebeğe vermemeniz daha uygundur. Sünmüş yoğurt cıvık kıvamda, sümüksü yapıda olur. Bunu ziyan etmeden süt kesiği veya lor peyniri olarak değerlendirmeniz daha mantıklıdır.

Yoğurt Kaymağının Zararları

Yoğurt kaymağının zararları, tüketilen miktar ile doğru orantılıdır. Normal de yoğurt kaymağının içeriği mineral vede vitaminlerden ziyade yağdan zengindir. Bazı beslenme uzmanları yoğurt kaymağının diyet listesinde olmamasını önerir. Diyet içinde çeşitlilik genel olarak daha sağlıklıdır. Dünya sağlık örgütüne göre yetişkinlerin günlük alması gereken, en uygun yağ miktarı alınan enerjinin %25 ila %30’u kadar olmalıdır. Bu neden ile yoğurt kaymağını çok fazla tüketmemek lazım. Aşırı yoğurt kaymağı tükettiğiniz takdirde aldığınız yağ oranı da buna göre artmaktadır. Fazla yağı yakamayan vücudunuz da, yağ dokusu artmaya başlar vede kilo alırsınız. Bu başta obeziteye davetiye çıkarrır. Aynı zaman da kalp ve damar sağlığınızı da olumsuz olarak etkileyebilir. Bu neden ile yoğurt kaymağı yeme sıklığınızı vede miktarınızı iyi ayarlamanız lazım.

Yoğurdun Zararları Neledir, yoğurdu aşırı tüketmediğiniz taktirde hiçbir zararu yoktur. Gece yoğurt tüketmek zararlıdır. Bu hem sabah yorgun uyanmanıza neden olur, hem de kilo almanıza etki eder. Eğer ki pelvis kırığı teşhisi konuldu ise vede yeni ya da ilgili semptomlar baş gösteriyor ise, mutlaka doktora görünmelisiniz. Eğer ki sizin de yoğurdun zararları neledir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Yoğurdun zararları neledir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da yoğurdun zararları neledir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Antibiyotik Yan Etkileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed