Antibiyotik Yan Etkileri Nelerdir?

Antibiyotik Yan Etkileri Nelerdir? Antibiyotik Direnci Nedir? Antibiyotik kullanımı ne zaman olmalı? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri derledik.

Antibiyotik Yan Etkileri Nelerdir? Antibiyotik Direnci Nedir?

Antibiyotik Yan Etkileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Antibiyotik Yan Etkileri Nelerdir

Bazı bakteriyel enfeksiyon türlerini tedavi etmek ya da önlemek adına kullanılan antibiyotikler, bakterileri öldürerek ya da yayılmalarını önleyerek görev görürler. Yalnız hepsi için antibiyotikler etkili değildir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için antibiyotik kullanımı ne zaman olmalı? ve antibiyotik direnci nedir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Antibiyotik yan etkileri nelerdir?

Antibiyotikler ilaç ile birlikte verilen paketteki prospektüste evya hasta bilgi broşüründe belirtildiği biçimde ya da hekimin ya da eczacının talimatına göre alınmalı. Antibiyotikler farklı şekiller de karşımıza çıkabilir. Enfeksiyon riski yükske olan bireylere, önlem olarak antibiyotik profilaksisi olarak bilinen antibiyotik tedavisi uygulanabilmektedir. Antibiyotik dozunun alınması, unutulduğunda, ne yapılacağının öğrenilmesi adına ilaç ile birlikte verilen hasta bilgilendirme broşürüne veya prospektüse bakılmalı. Birey hala ne yapacağı konusunda emin değil ise, mutlaka eczacı ya da aile hekimine danışmalıdır. Çoğu durumlar da, hatırlandığı anda atlanan doz alınabilir. Daha sonra antibiyotik kürü normal şekilde kullanılmaya devam edilebilir. Bir sonraki dozun zamanı çok yakın ise, unutula ndoz atlanır vede normal doz programına devam edilmektedir. Unutulmaması gereken, kaçırılan dozu telafi etmek adına, kesinlikle çift doz antibiyotik alınmamalıdır. Yazımızın devamına giderek antibiyotik direnci nedir, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Antibiyotik Kullanımı Ne Zaman Olmalı?

Antibiyotik Direnci Nedir?

Antibiyotikler, artık enfeksiyonları tedavi etmek için rutin olarak kullanılmamaktadır. Bir çok enfeksiyonun nedeni virüsler. Bu nedenle antibiyotikler, bu enfeksiyonlar üzerinde etkili değildir. Genellik ile iyileşme sürecini hızlandırması pek muhtemel değildir. Yan etkilere neden olabilir. Önemsiz durumları tedavi etmek için, ne kadar çok antibiyotik kullanılır ise, daha ciddi durumları tedavi etmek için antibiyotiklerin etkisiz hale gelme ihtimali o kadar yüksek olur. Antibiyotik kullanımı; Hasta daha ciddi komplikasyon riski taşıyorsa, tedavi olmazsa iyileşme çok uzun süre olacaksa, başkalarına bulaşma ihtimali varsa, antibiyotik olmadna tedavi etme ihtimali düşükse kullanmalıdır.

Enjeksiyonlar halindeki antibiyotikler; Enjeksiyon olarak ya da doğrudan kan veya kas içine damlatılarak verilebilir.Daha ciddi enfeksiyonlar için tercih edilir.
Krem, losyonlar, spreyler vede damlalar şeklindeki antibiyotikler; Genellikle cilt, göz ya da kulak enfeksiyonları tedavi etmek için tercih edilir.
Tabletler, kapsüller ya da içilebilen sıvı formunda antibiyotikler; Bunlar vücuttaki çoğu hafif ile orta deeceli enfeksiyon türünü tedavi etmek adına tercih edilir.

Hasta kişi kendisine önerilene göre, yanlışık ile fazladan bir doz daha alırsa yan etki riski artmaktadır. Yanlışlıkla fazladan alınan 1 doz antibiyotik kşiye ciddi zarar vermesi muhtemel değildir. Yalnız mide de ishal, ağrı vede mide bulantısı gibi yan etkiler ile karşılaşması normaldir. Hasta kişi yanlışlıkla fazladan 1 dozdan fazla antibiyotik alır ise, bu durumdan endişe duyuyor ya da ciddi yan etkiler yaşıyorsa, mümkün olan en kısa sürede hekimle iletişime geçmeli veya acil çağrı merkezini aramalıdır.

Antibiyotik Türleri Nelerdir?

Makrolidler,
Penisilinler,
Aminoglikozidler,
Sefalosporinler,
Tetrasiklinler,
Florokinolonlar.

Antibiyotikler Hangi Durumlarda Alınmalı?

Selülit ya da zatürre gibi daha ciddi komplikasyon riski taşıyan durumlarda,
Kanıtların antibiyotiklerin iyileşmeyi önemli ölçüde hızlandırabileceği öne sürdüğü durumlarda,
Ciddi olmayan, yalnız derhal tedavi edilmezse diğer insanlara yayılabilen hastalıklar,
Ciddi olmayan, yalnız antibiyotik olmadan geçmesi muhtemel olmayan akne gibi,
Kalp yetmezliği olan kişilerde,
Diyabet için insülin almak zorunda olan kişiler,
75 yaş üstü insanlar,
HIV gibi altta yatan, sağlık sorunu ya da kemoterapi gibi belirli tedavilerin yan etkisi nedeni ile bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler,
72 saatten küçük, bakteriyel enfeksiyonu olan ya da ortalamadan daha yüksek enfeksiyon geliştirme riski olan bebekler.

Antibiyotik Yan Etkileri

İshal,
Şişkinlik ve hazımsızlık,
Mide bulantısı,
Kusa.

Antibiyotik Yan Etkileri Nelerdir, antibiyotikler bazı durumlar da, ilaçlar ya da maddeler ile etkileşime girebilmektedir. Bu durum beklenenden farklı etkiye sahip olabileceklerini gösterir. İlaçların antibiyotikler ile birlikte alınmasının güvenli olup olmadığını kontrol etmek adına hekime ya da eczacıya danışılmalıdır. Eğer ki pelvis kırığı teşhisi konuldu ise vede yeni ya da ilgili semptomlar baş gösteriyor ise, mutlaka doktora görünmelisiniz. Eğer ki sizin de antibiyotik yan etkileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Antibiyotik yan etkileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da antibiyotik yan etkileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Kalça Artroskopisi Kimlere Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed