Yumurta Haşlama Süresi Nedir?

Yumurta Haşlama Süresi Nedir? Yumurta Haşlama Kıvamları Nelerdir? Yumurta Haşlama Süresi ile ilgili bilinmesi gereken bazı bilgiler yazımızda yer almakta.

Yumurta Haşlama Süresi Nedir? Yumurta Haşlama Kıvamları Nelerdir?

Yumurta Haşlama Süresi Nedir
Sayfa İçeriği: Yumurta Haşlama Süresi Nedir

İçeriğin de bol miktarda protein barındıran yumurta ile ilgili bir çok bilgileri vede yumurta haşlanma süresi ile ilgili bilmeniz gerekenleri derledik. İçeriğin de ihtiva ettiği protein seviyesinin azalmaması adına, yumurtanın haşlanma süresi oldukça önemlidir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için yumurta haşlama kıvamları vede yumurta haşlama süresi ile ilgili merak ettiklerinizi bulabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Yumurta haşlanma süresi nedir?

Araştırmalara göre uzmanlar, yumurtayı haşlama yöntemi ile pişirmenin daha sağlıklı olduğunu belirtmektedir. Haşlama ile yapılan yumurtanın aslında bir çok haşlama yöntemi bulunmaktadır. Haşlanmış yumurtayı bazı insanlar az pişmiş sever iken, bazı insanlar da çok pişmiş sevmektedir. Yumurta haşlar iken, yumurtanın haşlanma süresi, yumurtanın kıvamını belirlemektedir. Yumurtanın suyun içerisin de kaynama süresi, yumurtanın rafadan, kayısı kıvamın da, katı pişmiş olduğunu belirtmektedir. Siz de yazımızın devamına giderek yumurta haşlama süresi ile ilgili merak ettiklerinizi bulabilir vede öğrenebilirsiniz.

Yumurta Haşlama Kıvamları Nelerdir?

Yumurta Haşlama Süresi

Katı yumurta,
Rafadan yumurta,
Cıvık yumurta,
Kayısı kıvamında yumurta.

Yumurtanın içinde ihtiva ettiği protein seviyesinin azalmaması için, yumurtanın az pişmesi lazım. Cıvık yumurta yapmak için, cevzenin içine bir su bardağı su ilave edilir vede kaynatılır. Kaynayan suyun içine bir adet yumurta atılır. Daha sonra yaklaşık iki dakika yumurta ile birlikte kaynatılır. Sonra ocağın altı kapatılır vede yumurta cezvenin içinden kaşık yardımı ile alınır. Daha sonra yumurta soğuk su ile yıkanır. Yumurta çay bardağının içine oturtturulur. Çay kaşığının tersi ile yumurtanın tepesine vurulur. Çay kaşığı ile yumurtanın tepesine vurularak yumurtanın tepesi çatlatılır. Çatlattığınız yerde ki yumurta kabuğu temizlenir vede yumurta çay kaşığı ile tüketilir. Yumurtanın ne az, ne de çok pişmiş haline kayısı kıvamında yumurta denmektedir. Yumurtanın beyazının tamamen pişmiş, yalnız sarısının akmayacak kıvamda vede yumuşak olması, yumurtanın kayısı kıvamında olduğunu gösterir. Kayısı kıvamında yumurta haşlamak için, cezvenin içine bir su bardağu su ilave edilir ve kaynatılır. Kaynayan suyun içine bir adet yumurta atılır vede yaklaşık 5 dakika kaynatılır. Daha sonra yumurta cezvenin içinden alınır vede akan musluk suyunun altında tutularak soğuması sağlanır. Dış kabuğu soğuyup eli yakmayacak ısıya gelen yumurtanın kabukları temizlenir vede tüketilir.

Katı yumurta, beyazının vede sarısının tamamen katılaşıp pişmiş olmasına denir. Katı yumurta diğer yumurtalar arasında en tok tutanı olmaktadır. Katı yumurta yapmak için öncelikle cevzenin içine bir su bardağı kadar su ilave edilir vede kaynatılır. Kaynayan suyun içine ise bir adet yumurta atılır vede 5 dakika kadar kaynaması sağlanır. Daha sonra yumurta cezvenin içinden çıkarılır vede soğuk su ile yıkanır. Yumurta soğuk su ile yıkandıktan sonra ise kabukları güzelce temizlenir vede tüketilir.

Yumurta Kıvamında Haşlama Yöntemleri

Yumurtanın beyazının piştiği, yalnız sarısının hafif akışkan kıvamlı olduğu haline rafadan yumurta denir. Rafadan yumurta haşlamak için, cezvenin içine 2 su bardağı su ilave edilir vede kaynatılır. Kaynayan suyun içine bir adet yumurta atılır vede ortalama üç dakika kısık ateşte pişirilir. Sonra rafadan yumurtanın, cezvede ki suyun sıcaklığında daha fazla pişmemesi için, yumurta cezveden alınır. Yumurta musluktan akan su ile yıkanır ve soğuması sağlanır. Daha sonra kabukları temizlenerek, tüketilir.

Yumurta Haşlama Süresi Nedir, yumurta haşlama süresi ile ilgili yöntemleri yazımızın içeriğinde derledik. Eğer ki sizin de yumurta haşlama süresi nedir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Yumurta haşlama süresi nedir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da yumurta haşlama süresi yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Saç Yağlanması Nedenleri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed