Zeki Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Zeki Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Zeki Olmak, dünyada bulunan her varlık zeki olur, zeki olmayan insan yoktur. Yorulmuş, bitkin insan vardır. Yahut içine kapanmış artık herşeyden bıkmış türden insanlar bulunmaktadır.

Peki zeki olmak için neler yapılmalı? Hiç düşündünüz mü, çalıştığınız iş yerinde yığılmış bir iş ve bunu nasıl bitireceğim, diye hareket ettiğiniz oldumu? Kulağınıza bazı duyumlar gelir gibi olduğunda acaba diğer kişiler nasıl böyle hızlı hareket edip tüm işlerini aksamadan bitiriyorlar diye merak eder gibisiniz.

Sizde onlar gibi olabilirsiniz, onlar gibi doğal ve hızlı. Bir okadar, kendinizi enerji dolu hissetmenin sırrını yazımızda anlatacağız.

Zeki Olmak:

Zeki olmak aslında okadarda zor bir durum değil, önemli olan günlük yaşantımıza dikkat etmek vede yeterince dinlenmek. Dinlendikten sonra fazla kendimizi yormamaktan geçmektedir. Kimi insan, kendini ödüllendirir, kimi insan kendinden bile nefret eder. Bazı insanları kıskananlar bile vardır.

Hiç düşündünüz mü; zeki olmak için neler yapmak gerektiğini?

zekiolmak

Sabah uyandığınızda su için…

Öncelikle her sabah kalktığınızda su için. Su sağlık demektir ve beyin fonksiyonlarının gelişmesine yardımcı olacaktır. Unutmayın ki su asla size zarar vermez, zarardan çok yararı vardır.

Sizden daha zeki ve daha çok işlev yapan insanlar ile vakit geçirmeye çalışın.

Aslında bu birazda sıkıcı gibi görünebilir insanlara ama bir nevi onları dinlemek sizide zeki yapıp bilmediklerinizi, bilgi birikimine dökmek olcağını ilerledikce göreceksiniz. Onları bol bol dinleyin. Dinledikce huzur bulun, zekanızı yenileyin.

Bol bol kitap okuyun.

Genelde yapmayız ama kitap okumanın çok yararlı olduğunu bilim adamları kanıtlamış bulunmaktadır. Boş zamanlarımızda mutlaka kitap okunmalı ve yatarken uykumuzun gelmesi içinde kitap okursanız hem daha çabuk uyursunuz hemde yatakta boşu boşuna uykunuzun gelmesini sıkılarak beklemeye gerek kalmamış olur.

Kendinizi geliştirmek için video oyunları oynayın.

İşte çok seveceğiniz güzel bir bilgi size, neden mi? Çünkü hem sıkılmaktan kurtulacaksınız hemde zevkini çıkaracağınız güzel oyunlar ile zekanızı geliştirmeye yardımcı olacaksınız. Tv karşısına dolduracağınız onca vakiti, video oyunlarını tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Diyet konusunda bile bire bir olan yeşil çay tüketin.

Yeşil çay içindeki L-theanin çalışırken sizi daha verimli kılacaktır. Ve üretkenliğinizi daha ön plana çıkaracaktır. Aslında tam uyku saatinde kafeinli birşeyler içmek hiçde iyi bir fikir olmamaktadır yalnız belirli bir çay beyninizin sürecini arttırmaya yarayacaktır. Buna en iyi gelende yeşil çaydır. Hemde kilonuza yararlı gelecektir.

Programlama dillerini deneyin, Programlama öğenin.

Boş kaldığınız vakitlerde mutlaka gereksiz işler yerine, programla öğrenin. İşinize yarayacak yahut yaramayacak değişik değişik programları deneyin. Öğrenmeye çalışın. Onları inceleme gereksimi duyun ki zekanıza birazda olsun birşeyler katmış olun. Unutmayın ki, programları öğrenmek ile birşey kaybetmez aksine bilgi kazanırsınız.

Zekanızın gelişimi için mutlaka gün ortasında uyuyun.

Gün ortasında mutlaka boş kaldığınız vakit kestirme yapınız ki, işlerinizi daha enerji bir şekilde yapın. Unutmadan öğlen saatlerinde güzel bir duşta size iyi gelecektir. Yahut spor salonundan sonra yapılan duş kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Sağlığınız için mutlaka spor yapmayı ise ihmal etmeyin. İşlerinizden fırsat bulamadığınız zamanlar olsada hafta sonu filan yapmayı deneyin. Hafta içi ise iş sonrası 1 saat bile zekanızı ön plana taşıyacak verimliliğinizi arttırmanıza yarayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed