Bebekler Kaç Yaşında Oturabilir?

Bebekler Kaç Yaşında Oturabilir? Bebekler Ne Zaman Oturabilir? Bebeklere oturma nasıl öğretilmeli? İle ilgili pratik bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bebekler Kaç Yaşında Oturabilir? Bebekler Ne Zaman Oturabilir?

Bebekler Kaç Yaşında Oturabilir
Sayfa İçeriği: Bebekler Kaç Yaşında Oturabilir

Her anne adayının merak ettiği konulardan biri de bebekler kaç yaşında oturabilir? sorusu olmaktadır. Bizler de siz değerli dostlarımız için yazımızın içeriğin de bebekler ne zaman oturabilir? ve Bebeklere oturma nasıl öğretilmeli? sorularının cevaplarını ayrıntılı olarak derledik. Her bebeğin bünyesine göre değişiklik gösteren gelişim aşamaları bulunmaktadır. Her bebek aynı yaşta, oturmakta ya da yürümekte değildir. O yüzden her bebeklerde gelişim aşamaları değişmektedir. Sizde bu gibi soruların cevaplarına yazımızın devamına giderek ulaşabilirsiniz. Peki bebekler kaç yaşında oturabilir?

Bebekler dünyaya geldikleri andan itibaren sevimliliklerini hep korumaktadır. Yaşamları boyunca ise kullanacakları en önemli vede temel becerilerinin alt yapısını ilk bir yıl içinde atmaktadırlar. Bu süre zarfında ise aile bireylerinin en çok merak ettiği konu ise bebeklerinin ne zaman oturmaya başlayacağıdır. Bunun için ise fiziksel gelişiminin normal düzeyde olup, olmadığı gelişim dönemine uygun aralıklar da o becerileri kazanıp kazanmadığı ile alakalıdır. İlk önce bebeğin destekli sonra da desteksiz oturması da bu beceriler içinde yer almaktadır.

Dünyaya gelen bebeklerin ilk aylarda yatış şeklinden başka pozisyonda duramamaları 3. aydan sonra değişmektedir. Kas gelişiminin görüldüğü bu aralıkta bebekler yüz üstü uzanır iken, baş vede omuzlarını kaldırabilmektedir. Kendi ayakları üzerinde de durabilirler. Yalnız şu unutulmamalı ki her bebeğin gelişiminin aynı düzeyde ilerlemeyeceği. Sizler de yazımızın devamında bebekler kaç yaşında oturabilir? sorusunun cevabına ayrıntılı şekilde ulaşabilirsiniz.

Bebeklere Oturma Nasıl Öğretilir?

Bebeklerde Gelişim Aşamaları

İlk olarak bebekler yüz üstü yatar pozisyonda başlarını vede omuzlarını kaldırmaktadır. Daha sonra oturma şeklini aldıklarında bir kaç saniyelik de olsa kafalarını dik tutabilmeyi öğrenmektedir. Üçüncü aşamada ise destek alır vaziyette oturabilmeyi öğrenmektedir. Ondan sonra da destek almadan oturmayı öğrenmektedir. Sonra destek alacak şekilde oturduğu yerden tutunarak kalkmayı ve emeklemeyi sırası ile öğrenecektir. En son aşamada ise yürümeyi öğrenecektir. Bu aşamalar yavaş yavaş ve aşama aşama ilerlemekle birlikte kimi bebekler de 2 kimi bebekler de 1 buçuk yaşında yürüme gerçekleşmektedir.

Bebekler Ne Zaman Destekli Oturur
Bebekler Ne Zaman Destekli Oturur

Bebeklerde oturma alıştırmaları oyunlar ile ve eğlenceli bulduğu şeylerle birlikte yapılmalıdır. Bebekler de kas gelişimini sağlamak vede motor becerilerini kazandırmak adına oturma evresi oldukça önemlidir. Bebeğin oturacak düzeye gelmesi için boyun, sırt vede karın kaslarının güçlü olması lazım. Bu kasları güçlendirmeye yarayan en güçlü egzersiz de karın üstü egzersizleri olmaktadır. Karnının üzerine yatırılan bebek kendi başını kaldıracağı zaman sırt vede karın kasları da çalışmaktadır. Böyle durumda oturma becerisinin zemini de kolaylaşmış olur. Bebeğin sırtı annenin göğüs hizasında olacağı gibi oturtulması veya çevresine destek koyup oturtma, desteksiz oturmaya geçişi kolaylaştırmaktadır. İlk etapta bebekler uzunca oturamaz, çünkü bedenlerini taşıyamaz yalnız zaman ile dik oturma süresi artmaktadır. Bebekler de oturma aşamaları, her bebekte aynı ayda ya da yaşta olmamaktadır. O yüzden başkasının bebeği oturuyor, sizin ki oturmuyor diye karamsarlığa kapılmayın.

Bebekler Ne Zaman Oturabilir?

Her bebeğin oturmayı öğrenebilmesi için öncelik ile emekleme vede yürüme eylemlerinin gerçekleşmesi lazım. Bebekler dünyaya geldikleri andan itibaren ilk 1 ay 40 gün içinde çoğunlukla yatar şekilde iken elleri vede ayaklarını hareket ettirmektedir. İlk bir ayın sonunda yüz üstü yatırılan bebekler yavaş yavaş kendi başını taşıyabilir durumuna gelirler. İlk üç aya kadar bu şekilde devam edilen süreçten sonra ailelerin bebeklerinin oturma başarısını görebilmek için can atmaktadırlar.

İlk altı aydan sonra oturma becerisi kazanan bebeklerin bu durumu anormal olmamak ile birlikte genellikle 7/9. aylar arasında bebeklerin artık tamamen desteksiz şekilde oturabildikleri görülebilmektedir. Her bebeğin destek almadan oturabilmesi için iskelet sisteminin tamamen gelişmiş olması vede vücudu koruması lazım. Dolayı ile bebeklerin kendi başlarına oturabilmesi vede çevrelerini keşfedebilmesi için ortalama olarak 7. ayı beklemeleri lazım. Bazı bebekler de bu durum 9. aya kadar çıkabilmektedir. Bu durumda hiç bir anormallik bulunmamaktadır. Bu işte sabretmek önemlidir.

Bebekler Kaç Yaşında Oturabilir, Bebeklere oturma eylemine alıştırmak için önce başını kendi kendine taşıya bilmesi gerekmektedir. İlk süreçte bebeği yormadan vede işi aceleye getirmemek gerekmektedir. Bebekler de destekli oturma zamanı 4. ayı bulur iken bu evrede elleriniz ile destek sağlayarak veya çevresine yastıklar koyarak düşmesini engelleyebilirsiniz. Sizin de eğer ki bebekler kaç yaşında oturabilir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Bebekler kaç yaşında oturabilir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onları da bebeklerde gelişim aşamaları yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Patlıcan Soğan Terletme Tekniği Nasıl Yapılır?

5 thoughts on “Bebekler Kaç Yaşında Oturabilir?

  1. merhaba arkadaslar ben 3 senelik evliyim bebeğim 3 aylık hala kendi oturamıyor sağına soluna yastık koyuyorum düşüyor. Bebekler ne zaman oturur diye bir çok yazı okudum ama başarıya ulaşamadım sorun mu var bebegimde doktora göstermelimiyim yoksa az daha bekleyimmi 4 aya girecek az kilolu kendisi bu sorunu yaşayan anneler varmı?

  2. merhaba arkadaslar benim bebegim geç oturmaya başladı ve 2 yaşına geldi hala yürüyemiyor ne yapmalıyım? Bunun için doktora götürmelimi? Bazı arkadaşlarım geç yürür diyorlar emeklemesinde sorun yok oturmasıda erken oldu ama yürüyemiyor düşüyor)) yardım eden olursa sevinirim.

  3. 3 aylık bebeğime oturmayı nasıl öğretebilirim? Destekli oturabiliyor yalnız yastıkları aldığımda direk yana doğru düşüyor yüz üstü yatırdığımda ise kendi kendine ayakları ile emeklemeye çalışıyor))) sanırım erken yürüyecek ama bir türlü daha oturmasını öğrenemedi yeni evliyim ama mutluyum çocuğum olmasını çok istiyordum vakitin nasıl geçtiğini bile anlamıyrm rabbim herkese nasip etsin arkadaşlar.

  4. merhaba arkadaşlar normal bir bebek kaç yaşında konuşur? benim bebeğim oturmayı başardı ama henüz konuşamıyor:))) konuşması için ne yapmalıyım birde emeklemeye ne zaman başlar kaç aylıkken tam olarak emekler biraz zayıf. :)))

  5. 3 aylık bebeğim var hala oturamıyor henüz erken mi? Annem 6 aya yakın başlar diyor bende geç oturmaya başlamışım hep oturak sandalyesinde oynuyor:))) artık yere bırakmak istiyorum ah bir kendi başına oturmaya başlasa.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed