Bebeklerde Yürüteç Kullanılmalı Mı?

Bebeklerde Yürüteç Kullanılmalı Mı? Bebeklere Yürüteç Neden Önerilmez? Bebeklerde yürüteç kullanımı zararlı mı? Hakkında merak edilen bazı bilgiler.

Bebeklerde Yürüteç Kullanılmalı Mı? Bebeklere Yürüteç Neden Önerilmez?

Bebeklerde Yürüteç Kullanılmalı Mı
Sayfa İçeriği: Bebeklerde Yürüteç Kullanılmalı Mı

Bebeklerde yürüteç kullanımı, anne adayları tarafından son zamanlarda çok sık sorulmakta vede araştırılmaktadır. Bazı uzmanlar, bunun yararlı olduğunu belirtirken, bazıları da kullanılmasını önermemektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için bebeklerde yürüteç kullanımı zararlı mı? ve bebeklere yürüteç nedne önerilmez? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Bebeklerde yürüteç kullanılmalı mı?

Uzmanların bazılarının bebeklere yürüteç tavsiye etmemesinin bir yana, burada ebeveynlerin bebekleri için yürüteçlerin hangi dönemde kullanılması gerektiğinide iyi bilmesi gerekmektedir. Her bebeğin gelişim süreçleri genellik ile birbirinden farklı olmaktadır. Yalnız genel olarak bakıldığında, bebekler 6 aydan sonra emekler, 1 yaşından sonra da yürümeye başlar. Yalnız bebeklerin ilk adımlarını atabilmeleri için, karın üstü zaman geçirme, kendini yukarı çekme vede dönmeyi öğrenme gibi bazı yetenekleri öğrenmesi gerekmektedir. Bu durumda bebeklerde, yürüteç kullanımının zararlı olup olmadığıda baba vede anneler tarafından çok sık araştırılmaktadır. Bazı uzmanlara göre bebeklerde yürüteç sakıncalı olarak belirtilmektedir. Genel olarak bireyler, bebeklerde yürütecin yürümeyi kolaylaştıracağına inanmaktadır. Yanlış bir dönemde kullanılan yürüteç bebeklerde yürümeyi geciktirme vede bazı motor bozukluklara neden olur. Yürüteç kullanan bebeklerin evlerde, bazı kazalar geçirmeleri de olası durumdur. Bu nedenle bir çok uzman tarafından yürüteç kullanımı tavsiye edilmemektedir. Yazımızın devamına giderek bebeklerde yürüteç kullanımı zararlı mı, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Bebeklerde Yürüteç Kaç Aylıkken Kullanılmalı?

Bebeklerde Yürüteç Kullanımının Zararları

Yürüteç bebeklerin kendi ayaklarını vede bacaklarını görmesini engeller. Belden aşağıyı göremeyen bebeklerde yürümeler geç görülür. Hızlı hareket etmeleri nedeni ile, çarpma vede düşme gibi kazalar meydana gelir. Yürüteç vücudu destekleyerek, bebeklerin ayakta durmasını sağlar. Bu neden ile, bebekler dengede durmayı daha geç öğrenebilir. Bebeklerin yerde vakit geçirmesini engeller. Bu neden ile, yürümeye yardımcı beceriler geç kazanılabilmektedir.

Yürüteçlerin amacı, henüz yürüyemeyen bebeklerin hareket kabiliyetinin arttırılması olarak bilinmektedir. Yalnız bebeklerin yürüteç için hazır olup olmadığı da oldukça önemlidir. Genek olarak 4 aylıktan itibaren kullanılan yürüteçler, bazı bebeklerde daha geç olabilir. Bu nedenle bebeklerin yürütece binmeleri için gerekli olan gereksinimlerinin bilinmesi de önemlidir. Bir bebeğin yürüteç kullanabilmesi için, başını sabit şekilde tutması laızm. Başını dik tutamayan bebeklerin yürütece binmesi tavsiye edilmez. Bunun yanı sıra, bebeklerin yürütece bindikleri zaman ayaklarının yere tam olarak basması da çok önemlidir. Bu durumda bebekler ayaklarını hareket ettirerek, ayaklaırnı nasıl iteceğini öğrenir.

Bebek Kaç Aylıkken Yürütece Konur
Bebek Kaç Aylıkken Yürütece Konur

Bebeklerde kullanılan yürütecin, bebeklere zarar vermemeleri adına, bazı noktalara dikkat edilmesi lazım. Özellikle bebeklerin kullanacağı yürüteçlerin, ne zaman kullanılacağı konusunda anne vede babaların gerekli bilgileri edinmesi lazım. Günümüzde yürüteç kullanımı çok fazladır. Yalnız uzmanlara göre yürütece binmenin bazı dönemleri olduğu belirtilmektedir. Bu dönemler dışında bebeği yürütece bindirmek olumsuz etkiler yaratabilmektedir. En son açıklanan tüketici raporlarına göre, yürüteçler 4 ila 16 aylık bebekler tarafından kullanılması için tasarlanmıştır. Bununla birlikte yürümeyi öğrenmiş bebeklerin, yürüteç kullanmaması gerekir. Bu nedenle 4 aylıktan itibaren bebeklerde yürüteç kullanılmasında bir sakınca yoktur. Yalnız bu durum bebekten bebeğe farklılık gösterir. Çünkü her bebeğin gelişim süreci birbirinden farklı olmaktadır. Bu nedenle anne vede babaların bebeklerinin yürütece hazır olup olmadığını iyi gözlemlemesi lazım.

Bebek Yürütece Ne Zaman Konur?

Erkek bebeklerde, fiziksel sorun bulunmuyorsa 4 aydan itibaren yürüteç kullanımına engel olan bir durum söz konusu değildir. Yalnız yinede bu tür soruların en iyi cevabını, bebekle doğrudan ilgilenen bir hekim verebilir. Uzmanlara göre yürüteçlerin daha çabuk yürümesini sağlamadığını, aksine bebeklerin motor vede mental gelişimini geciktirdiğini belirtmektedir. Yürüteç ile bebek çok hızlı hareket ettiğinden, ev içi kazalara, kafa travmasına, hatta ölüme bile neden olabilmektedir. Bebeklerde yürüteç kullanımı, hızlı hareket ettikleri için düşme, çarpma gibi yaralanma ile sonuçlanabilecek kazalar yaşanabilmektedir. Bebek emeklerkende omuz vede pelvis ağırlık taşır. Yalnız yürüteç ile yürümek, emekleme aşamasındaki bu süreci de engellemektedir. Yürüteç, bebeklerin kendi ayak vede bacaklarını görmesini de engellemektedir. Bu yüzden bebeklerde yürüteç kullanmaya karar vermeden önce, bebekle ilgili uzman doktora danışmanız vede dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bebeklerde Yürüteç Kullanılmalı Mı, Bebeklerin bazılarında yürütecin kullanımı doğru karar olmayabilir. Özellikle bazı becerilerini edinmesini engeller vede yürümesi gecikebilir. Bu nedenle bu konu hakkında gerekli bilgilerin, uzman bir hekimden alınması lazım. Eğer ki sizin de bebeklerde yürüteç kullanılmalı mı, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Bebeklerde yürüteç kullanılmalı mı, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da bebeklerde yürüteç kullanılmalı mı, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Hamur Tepsiye Yapışmaması İçin Ne Yapmalı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed