Tükürük Bezi Tümörü Belirtileri Nelerdir?

Tükürük Bezi Tümörü Belirtileri Nelerdir? Tükürük Bezi Tümörü Nedenleri, Tükürük bezi tümörü nasıl tedavi edilir? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgiler.

Tükürük Bezi Tümörü Belirtileri Nelerdir? Tükürük Bezi Tümörü Nedenleri

Tükürük Bezi Tümörü Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Tükürük Bezi Tümörü Belirtileri Nelerdir

Tükürük bezi tümörü, nerede ise her insanın başına gelebilecek hastalık türüdür. Çoğu zaman iyi huylu olduğu için, yaşamı tehdit edecek boyuta ulaşmamaktadır. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için tükürük bezi tümörü nasıl tedavi edilir? ve tükürük bezi tümörü nedenleri ile ilgili soruların cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Tükürük bezi tümörü belirtileri nelerdir?

Onkositomlar, adenomlar, warthin tümörleri, benign miks tümörler gibi bir çok farklı türü bulunabilen bu yapılanma, çok nadir durumlarda kötü huylu olabilmektedir. Bu tümörlerin %70’i gibi yüksek oranının kulakların önünde bulunan parotis bezlerinde başlamaktadır. Submandibular bezler, çene altında yer alan vede bu bezlerde oluşan tükürük bezi tümörü yapılanmalarının da %50’sinin yani yaklaşık yarısının kötü huylu olduğu bilinmektedir. Ağız içerisinde bulunan en küçük tükürük bezleri de, sublingual bezlerdir vede bu bezlerde de çok nadir olarak tümör oluşmaktadır. Her hastada tükürük bezi tümörü belirtileri farklı biçimde vede aynı zamanda farklı şiddette oluşmaktadır. Yazımızın devamına giderek tükürük bezi tümörü belirtileri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Tükürük Bezi Tümörü Nasıl Tedavi Edilir?

Tükürük Bezi Tümörü Belirtileri

Yutma sırasında güçşük çekme,
Kulaktan sıvı gelmesi,
Ağızı açmakta güçlük çekme,
Yüzün bazı bölgelerinde, kas zayıflaması,
Ağız, yanak, boyun veya çene gibi yüzün alt kısımlarında ağrı olması,
Ağızda, yanaklarda, çenede veya boyunda şişlik olması,
Yüzün veya boyun sağ vede sol tarafları arasında boyut veya şekil bakımından farklılık olması.

Tükürük Bezi Tümörü Nasıl Anlaşılır
Tükürük Bezi Tümörü Nasıl Anlaşılır

Tükürük bezi tümörü tedavisinde, tedavinin nasıl uygulanacağı, tümörün yapısıyla çok yakından alakalıdır. Bu nedenle tümörün yapısının vede türünün belirlenmesi lazım. MR vede biyopsi gibi tetkikler neticesinde tümörün iyi huylu olup, olmadığı kontrol edilmektedir. İyi huylu olan tümörler, eğer çene altında ise tükürük bezinin çıkarılması gerekmektedir. Parotis bezinde meydana gelen tümörlerde de, tümörün yanı sıra tükürük bezinin bir kısmının da çıkarılması gerekmektedir. Eğer tükürük bezi tümörü kötü huylu ise, çok daha geniş kapsamlı ameliyatın uygulanması lazım. Çünkü kimi zaman kanser boyun bölgesine yayılım gösterebilmekte vede bu durumda boyun lenf nodlarının temizlendiği bir işlem olan boyun diseksiyonunun gerçekleştirilmesine gereksinim doğmaktadır. Tümörün kötü huylu olması durumunda, ışın tedavisi veya kemoterapi uygulanmasında da gereksinim doğmaktadır. Yapılan muayene vede tetkiklerden sonra, nasıl bir tedavi uygulanacağına vede tedavi plan aşamalarına hekiminiz tarafından karar verilmektedir.

Tükürük Bezi Tümörü Belirtileri Nelerdir, tükürük bezi tümörünün belirtilerinden, sadece biri ortaya çıktığında bile mutlak kulak burun boğaz doktoruna başvurunuz. Çünkü tükürük bezi tümörü, erken tanının çok önemli olduğu rahatsızlıklardandır. Tümörün iyi huylu mu, yoksa kötü huylu mu olduğunun mutlaka incelenmesi vede gerekli tedavi planının başlanması lazım. Eğer ki sizin de tükürük bezi tümörü belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Tükürük bezi tümörü belirtileri Nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da tükürük bezi tümörü belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Bebeklerde Yürüteç Kullanılmalı Mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed