Bebeklere Yumurta Sarısı Verilir Mi?

Bebeklere Yumurta Sarısı Verilir Mi? Bebeğe Yumurta Ne Zaman Verilmeli? Bebeklere yumurta sarısı nasıl verilir? Hakkında merak edilenleri öğrenebilirsiniz.

Bebeklere Yumurta Sarısı Verilir Mi? Bebeğe Yumurta Ne Zaman Verilmeli?

Bebeklere Yumurta Sarısı Verilir Mi
Sayfa İçeriği: Bebeklere Yumurta Sarısı Verilir Mi

Yumurta, ek besin dönemi temel gıdalarından biridir. Yumurta alerjik reaksiyon gösterdiğinden bebekler de doğru tüketilmesi oldukça önemlidir. Yazımızın içeriğin de siz değerli dostlarımız için, bebeğe yumurta ne zaman verilmeli? ve Bebeklere yumurta sarısı nasıl verilir? Soruları ile ilgili bazı cevapları derledik. Siz de yazımızın devamına giderek bebeklere yumurta sarısı nasıl hazırlanmalı? Öğrenebilirsiniz. Peki bebeklere yumurta sarısı verilir mi?

Anne sütü bebeğin sağlıklı gelişimi için ilk 6 ayda hayati önem taşımaktadır. İlerleyen süreçler de başlanılacak olan ek besin dönemin de tamamlayıcı gıdalarla daha da zengin olacaktır. 6 aylıktan daha büyük bebekler de, anne sütü artık vücudun tüm ihtiyacını tek başına karşılamayacağı için, ek gıdalarla bu ihtiyacı tamamlama gereksinimi duymaktadır. Bebeğin mide durumuna vede gelişim dönemine göre protein bakımından zengin gıdalar beslenmeye alınarak sağlıklı beslenme sağlanabilmektedir. Çinko, demir, kalsiyum vede B vitamini bakımından güçlü olan yumurta ek besin döneminin en temel gıdaları arasında bulunmaktadır. Bebekler de ise besin alerjisi durumuna karşılık üç gün kuralı yapılarak alerjik durumun olup, olmadığını tespit edebilirsiniz. Alerjik durum test edilirken başka gıdalar tercih etmeyin. Yağ miktarı az, vitamin vede mineral bakımından güçlü ve kolay püreleştirilerek pişen yumurtayı ek besin dönemin de bebeğinize yedirin. Siz de yazımızın devamına giderek bebeklere yumurta sarısı vermek zararlı mı? öğrenebilirsiniz.

Bebeklere Yumurta Sarısı Nasıl Verilir?

Bebeğe Yumurta Ne Zaman Verilir?

Ek besinlere geçişin ilk ayların da yaklaşık 6/8 ay civarın da bir tane haşlanmış yumurtanın sarısını 8. aydan itibaren de bir bütün yumurtayı bebeğe vermeye başlayabilirsiniz. Tavuk yumurtasında olduğu gibi, bıldırcın yumurtasını da ek besin dönemi tariflere ilave edebilirsiniz. 100 gramın da 13 gram protein bulunan bıldırcın yumurtasının çinko, demir, potasyum vede sodyum özellikleri tavuk yumurtasından daha fazla olduğu için ilerleyen dönemler de, erken ergenliğe neden olabileceği de akıldan çıkarılmamalı. Nedeni de östrojen içermesinden dolayıdır. Bu sebeple bebeklere bıldırcın yumurtası yedirilecek ise haftada en fazla bir adet katı halde olmak kaydıyla tercih edilmelidir.

Eğer ailede yumurta alerjisi olan bulunuyorsa, bebekte de olma ihtimali oldukça yüksektir. Yalnız yine de bunu test etmeden bebeği, yumurtadan mahrum bırakmayın. Yumurtanın alerji yapıp, yapmadığını anlamak için işe yumurta sarısıyla başlayabilirsiniz. Dörtte bir kadar yumurta sarısını ilerleyen günler de yavaş şekilde arttırmalısınız. Eğer ki 3 gün sonunda deride döküntüler oluşmuyorsa, bebeğin yumurtaya alerjisi yoktur. Yumurtanın beyaz kısmı daha alerjik olduğundan bebeğe 12. aydan sonra verilmeye başlanması gerekmektedir.

Bebeklere Yumurta Sarısı Vermek Zararlı Mı?

Bebeklere Tam Yumurta Ne Zaman Verilir
Bebeklere Tam Yumurta Ne Zaman Verilir

Uzman hekim aksini demediği sürece bebeğinize 8. aydan itibaren verilebilecek yumurta sarısı, gelişimleri açısından oldukça önemli ve faydalıdır. Besleyici değeri yüksek olan yumurtanın beyazı oldukça kuvvetli protein deposu iken, sarısı kemik gelimi için değerli olan A vede D vitaminlerini içermektedir. Kesinlikle yumurta çiğ tüketilmemesi gerekir. Yumurtanın beyazı 1 yaşından önce verilmemesi lazım.

Bebeklere Yumurta Sarısı Verilir Mi, bebeklerde yumurta dikkat edilerek ve zamanında verilmelidir. Genellikle 8. aydan itibaren başlanan yumurta sarısı bebeklere gönül rahatlığı ile verilebilir. 1 adet haşlanmış yumurtanın sarısı 8. ayda bebeğinize verebilirsiniz. 1 yaşında ise bebeğinize tam yumurta yedirebilirsiniz. Tavuk yumurtasıyla aynı biçimde pişirilip tüketilebilen bıldırcın yumurtası da bebeklerde tüketilebilecek yumurta grupları arasındadır. Eğer ki sizin de bebeklere yumurta sarısı verilir mi, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Bebeklere yumurta sarısı verilir mi, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da bebeklere yumurta sarısı ne zaman verilir yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Nane Yağının Faydaları Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed