Nane Yağının Faydaları Nelerdir?

Nane Yağının Faydaları Nelerdir? Nane Yağı Nasıl Çıkarılır? Nane yağının püf noktaları ile ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri yazımızda derledik.

Nane Yağının Faydaları Nelerdir? Nane Yağı Nasıl Çıkarılır?

Nane Yağının Faydaları Nelerdir
Sayfa İçeriği: Nane Yağının Faydaları Nelerdir

Son zamanlar da adından sıklıkla söz ettiren nane yağı ile ilgili bazı bilgiler akıllarda soru işareti bırakmakta. Siz de yazımızın içeriğinden nane yağı nasıl çıkarılır? ve nane yağının püf noktalarına ayrıntılı şekilde ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Yazımızın devamına giderek nane yağı neye iyi gelir? bulabilirsiniz. Peki nane yağının faydaları nelerdir?

Nane yağı, eski dönemlerden beri yapılmakta ve faydaları ise oldukça fazladır. Nane yağı, nane bitkisinin yapraklarından distilasyon yöntemiyle elde edilen aromatik yağdır. Nane yağı, yemeklerde kullanıldığında, yemeklere lezzet katmakta. Nane yapraklarının içeriğin de bulunan mentol vede su buharı distile edildiklerinde etken maddeler aktif vede yoğun biçimde yağın içeriğine geçmektedir. Nane yağı, uzak doğu da tıp da oldukça çok kullanılmakta. Ayaklara sürüldüğün de kas ağrılarını hafifletmekte yardımcı olmaktadır. Doğal serinlik verme özelliği bulunan nanenin, antimikrobiyal özelliği ile ağız kokusunu da yok ettiği bilinmekte. Sizde yazımızın devamına giderek nane yağının faydalarına ve nane yağının püf noktalarına ulaşabilirsiniz.

Nane Yağı Nasıl Çıkarılır?

Nane yağının Faydaları

Zihinsel odaklanmayı sağlamakta.
Ağızda meydana gelen kötü kokuları dindirmede yardımcı olur.
Baş ağrılarını dindirmek için kullanılır.
Farmasötik ilaçlar yerine en uygun maliyetli doğal çözüm olarak, sıkı olan kasları yumuşatmada tercih edilir.
Vücutta olan sindirim problemlerinin giderilmesine destek verir.
Nane yağı sinüs tedavisinde kullanılır.
Solunum borusunu temizlemede yardımcı olur.
Antimikrobik özellikleri ile sivilce tedavisinde uygulanır.

Nane Yağı Nedir
Nane Yağı Nedir

Doğal sinek vede böcek kovucu özelliği vardır.
Alerjiyi rahatlatma vede eklem terapisine iyi gelmektedir.
Dudaklarda meydana gelen çatlaklara iyi gelir.
Nane yağının cildi nemlendirme özelliği ile güneş yanıklarına sürüldüğün de rahatlama sağlar.
Şampuanların içine bir kaç damla ilave edildiğin de, saç incelmesini yok eder vede saçlar da meydana gelen kepeklenmeyi büyük ölçüde önler.

Nane Yağı Yapımı

450 gram taze nane, 250 ml baz yağı, badem yağı ya da zeytinyağı tercih edebilirsiniz. En az 250 ml kapasiteli koyu renkli cam kavanoz. Daha sonra naneyi soğuk su ile, tek tek güzelce yıkayın. Sonra nane yapraklarını tahta tokmak ya da kaşık kullanarak ezin. Nanelerin suyu iyice çıkana kadar ezin. Bir kap içine 250 ml yağı doldurun ve düşük ateşin üstüne koyun. Daha sonra ezdiğiniz naneyi ilave ederek karıştırın ve karışımı düşük ateş de kaynatmaya başlayın. Kısık ateş üzerinde yarım saat boyunca bu işlemi uygulayın. Yarım saat sonra ocağı kapatın. Kavanoza koyun vede güneş almayan serin yerde yaklaşık olarak 10 gün bekletin. Kavanozu 12 saatte bir çevirmeyi unutmayın. 10 gün sonunda nane yağını dilediğiniz gibi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Nane Yağının Faydaları Nelerdir, mide bulantısı, irritabl bağırsak sendromu vede diğer sindirim problemleri, ayrıca soğuk algınlığı vede baş ağrıları olmak üzere çeşitli durumlar için tedavi, kas ağrısı, kaşıntı gibi durumlardan kurtulmak için topikal uygulama, gıdalarda vede ağız gargaraları gibi ürünlerde aroma maddesi, sabunlara vede kozmetik ürünlere taze ve hoş koku katmak için tercih edilir. Eğer ki sizin de nane yağının faydaları nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Nane yağının faydaları nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da nane yağının faydaları yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Ayak Bileği Burkulma Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed