Bıngıldak Çökmesi Nedenleri Nelerdir?

Bıngıldak Çökmesi Nedenleri Nelerdir? Bıngıldak Faydaları Nelerdir? Bebeklerde bıngıldak kapanması neden olur? İle ilgili bilmeniz gerekenler yazımızda.

Bıngıldak Çökmesi Nedenleri Nelerdir? Bıngıldak Faydaları Nelerdir?

Bıngıldak Çökmesi Nedenleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Bıngıldak Çökmesi Nedenleri Nelerdir, Bıngıldak Faydaları Nelerdir, Bebeklerde Bıngıldak Ne Zaman Kapanır, Bıngıldak Nedir, Bebeklerde Bıngıldak Ne İşe Yarar, Bebeklerde Bıngıldak Çökmesi Neden Olur, Bebeklerde Bıngıldak Atması Neden Olur, Bebeklerde Bıngıldağa Dokunmak Zarar Verir Mi, Bebeklerde Bıngıldak Darbe Alırsa Ne Olur

Bıngıldak çökmesi nedenleri nelerdir ile ilgili bilmeniz gereken bazı noktaları siz değerli dostlarımız için yazımız da mercek altına aldık. Bıngıldak faydaları nelerdir? Hakkında merak ettiğiniz tüm her şeye yazımızın devamına giderek ulaşabilirsiniz. Bıngıldak çökmesi neden olur? ve bıngıldak nedir? Soruları ile ilgili tüm cevaplara sayfamızdan yardım alarak öğrenebilirsiniz. Peki bıngıldak çökmesi nedenleri nelerdir? Detayları ile yazımızda paylaştık.

Bıngıldak, günümüz de bir çok kişi tarafından bilinmemektedir. Anne vede babalarda olmak üzere bebeği sevmeye gelen misafirlerde de yaşanan en büyük endişelerden biri de bebeğin hassas olan kafa bölgesine dokunmaktır. Yeni doğan bebeklerin kafa kısmında yer alan bıngıldak isimli yumuşak dokuya dokunulduğu zaman hafif içe gömülürmüş gibi his uyanmaktadır. Yetişkinlerin aksine, bebeklerde sıkıca sarılı olmayan kafatası kemiklerinin tam olarak gelişimini tamamlayamamasının nedeni ise doğum kanalından geçer iken bebeğin sıkıntı çekmeyip kolaylıkla çıkması içindir. Bıngıldağı bebeğin kafasının ön vede arka taraflarda olmak üzere 2 ayrı bölgede fark edebilirsiniz. Bıngıldak doğumun kolay geçmesini sağladığı gibi beynin sağlıklı şekilde büyümesine de yaramaktadır.

BEBEKLERDE BINGILDAK NE ZAMAN KAPANIR?

BINGILDAK NEDİR?

Yeni doğan bebeklerin kafatasının üst hizasında kemiklerin tam olarak kaynaşıp iç içe geçmediği boşluklar yer almaktadır. Bu boşluklar ise her ne kadar yumuşak çıkıntılardan olsa da gerçekte daha serttir. Toplam da 6 adet bıngıldağı bulunan bebeklerde, yetişkinler de ise sadece 2 tanesini hissedebiliriz. Hissedilmeyen bıngıldaklar bebekler 2 veya 3 aylık olduklarında kendiliğinden kapanmaktadır. Ön bölümde yer alan bıngıldak alnın hemen üstünden başlar iken bebek altı aylık olduğu zaman kapanır. Bebek 18 aylık iken tamamen kapanan bıngıldaklar arka kısım da minik vede üçgen çıkıntı şeklinde doku bulunmaktadır. Ön bıngıldağa göre daha az hissedilen bu bıngıldak 3. ayda kapanmaktadır. Bebeklerdeki bıngıldakların erken ya da geç kapanması bebeklerde bazı sorunları da beraberinde getirmektedir.

Bebeğin doğması ile birlikte en hızlı büyüme evresinin olduğu yeni doğan döneminde kafa kemiklerinin vaktinden önce kapanmaması lazım. Hızlı büyüyen beyin gelişiminin haricinde doğum kanalından kolay geçme imkanı sağlanmaktadır. Bebek doğum kanalında ilerleyeceği zaman sertleşmemiş olan kafa kemikleri ile bebeğin kafası zedelenmeden korunmuş olur.

BEBEKLERDE BINGILDAK NE İŞE YARAR?

Yeni doğan bebeklerin kafasında bir tanesi önde diğeri ise arkada olmak üzere 2 adet bıngıldak boşlukları bulunmaktadır. Ön taraftaki bıngıldak bebeğin doğduktan sonra 3 aydan 18. aya kadar geçen zaman içinde kapanmaktadır. Eğer bebeğin bıngıldağı daha erken kapanmışsa uzman hekime başvurulmalı vede bebeğin kafasındaki büyüme takip altına alınmalıdır. Takip edilmediğin de beyin gelişiminde bir takım sorunlar meydana gelebilir. Bir ters durum ise bıngıldağın kapanması gecikirse yeni doğan bebekteki D vitamini eksiliği vede hipotiroidi problemleri görülebilir. Bıngıldağın bebekte zamanında kapanması için vitamin takviyesi yapılmalıdır.

Bazı bebeklerde bıngıldak genellikle içe çökük olmaktadır. Uzman hekimlere göre bu çöküklüğü nedeni yetersiz beslenme veya sıvı kaybı ile ilgili olduğu vurgulanmaktadır. Bıngıldakta bazen bir hareketlenme olabilmektedir. Nabız atma şeklindeki hissedilen bu durum son derece normaldir. Bebeğin anlaşılamayan ön-yan bıngıldağı doğum sonrasındaki 2/3 ay arka-yan bıngıldağı da 1 yıl içinde tamamen kapanmaktadır.

BEBEKLERDE BINGILDAK ÇÖKMESİ NEDEN OLUR?

Bebeklerde ortaya çıkan ishal veya kusma gibi belirtiler bedenin sıvı ihtiyacına neden olan durumlarda bıngıldak çökmesine neden olur. Bu durum bebeğin sıvı ihtiyacının olduğunu göstermektedir. Böyle bir durumun önüne geçmek için yeterli miktarda sıvı tüketimine önem verilmelidir. Bebeğin kafasında hissedilen bıngıldağın fazla çıkık olması kafanın içindeki basıncın arttığının sinyalini vermektedir. Bu şişmeler beyin zarı iltihapları vede beyin omurilik sıvısının artmasıyla ilgili olabilmektedir. O yüzden vakit kaybetmeden uzman hekime görünmekte fayda vardır.

BEBEKLERDE BINGILDAK ATMASI NEDEN OLUR?

BEBEKLERDE BINGILDAĞA DOKUNMAK ZARAR VERİR Mİ?

Bebek bakımında en çok endişe edilen bölgelerden olan baş bölgesi her insanı korkutmaktadır. Bu yumuşak yere dokunmak veya o bölgeyi yıkamak bebeğe hiç bir şekilde zarar vermemektedir. İçerisin de sağlam zar ile korunan bıngıldaktan dolayı bebeğin kafası sivri görünebilmektedir. Bebeğinizin saçları seyrek ise ve saç rengi de açık ise bıngıldakta nabız atışları da belli olmaktadır.

Bıngıldak Çökmesi Nedenleri Nelerdir, yazımız da hazırladığımız bıngıldak çökmesi nedenlerini öğrenebilirsiniz. Sizin de eğer ki bıngıldak çökmesi nedenleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Bıngıldak çökmesi nedenleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed