Çocuklara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilir?

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilir? Tuvalet Eğitimi 3 Gün Kuralı, Tuvalet Eğitimi Kaç Yaşında Başlar? Hakkında bilmeniz gereken bazı bilgiler…

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilir? Tuvalet Eğitimi 3 Gün Kuralı

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilir
Sayfa İçeriği: Çocuklara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilir, Tuvalet Eğitimi 3 Gün Kuralı, Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalı, Çocuklarda Tuvalet Eğitiminde 3 Gün Kuralı Nedir, Tuvalet Eğitimi Kaç Yaşında Başlar, Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalı, Çocuklarda Bez Hangi Yaşta Bırakılır, Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir, Tuvalet Eğitimine Nasıl Başlanmalı, Çocuk Bezi Nasıl Bırakılır, Tuvale Eğitiminin Püf Noktaları

Çocuklara tuvalet eğitimi ne zaman verilir, ile ilgili bilmeniz gereken bazı noktaları siz değerli dostlarımız için yazımız da ayrıntılı şekilde derledik. Tuvalet eğitimi 3 gün kuralı, hakkında merak ettiğiniz tüm her şeyi yazımızın devamına giderek bulabilir vede öğrenebilirsiniz. Sizde çocuğunuzun tuvalet eğitimi kaç yaşında başlar? Sorusu ile ilgili bilgileri sayfamızdan yardım alarak ulaşabilirsiniz. Peki çocuklara tuvalet eğitimi ne zaman verilir? Detayları ile yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Tuvalet eğitimi her annenin heyecanla beklediği durumlardandır. Çocuğunun bebek bezini bırakmasını görmek vede tuvaletini kendi başına yapması anneleri sevindirmektedir. Anneler, tuvalet eğitimini en uygun zaman olarak 18 aylık civarı olduğu düşünülerek başlamaktadır. Yalnız bu durum her çocuk için aynı değildir. Çocuğunuzun tamamı ile kendi özerkliğini ilan etmesi için önemli bir adım olan tuvalet eğitimi sürecinde gerek fizyolojik, gerekse ruhsal hazırlıklar önem taşımaktadır. Çocuğunuzun tuvaletini tutabilme kapasitesinin tuvalet eğitimine başlamada önemli yol olmasının haricinde bezden rahatsız olma, tuvalet merak duymada, kıyafetini çıkarmak isteme de tuvalet eğitiminde önemli sinyallerindendir. Çocuğunuz da bu özellikler eğer yavaş yavaş gelişmeye başladı ise artık bebek bezini bırakıp tuvalet eğitimine başlanabilir. Çocuğunuza tuvalet eğitimini vermek için 3 gün kuralını uygularsanız, daha çabuk tuvalet eğitimini yapmış olur ve başarıya ulaşmış olursunuz. Sizin için yazımız da tuvalet eğitimi 3 gün kuralını da ayrıntılı şekilde hazırladık.

ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ NASIL OLMALI?

ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİNDE 3 GÜN KURALI NEDİR?

Her annenin bilmesi gerekir ki, 3 gün kuralı aslında bir nevi deneme kuralı olarak da geçmektedir. İlk gün sızdıran bez kullanılabilir. Çocuğunuz bu durumdan rahatsız olacak ve bir çare arayışına başlayacaktır. Eğer sızdıran bez kullanmazsanız çocuğunuz tuvalete gitmeyi o kadar geç öğrenir. 2. gün ise çocuğunuzun altına hiç bez takmayın. Bez bağlamama teklifini siz kendiniz de çocuğunuza yapabilirsiniz. Çocuğunuza bezsiz şekilde külot ve pantolon giydirin. Bu durumda çocuğunuz altına yaptığında ıslaklığın verdiği rahatsızlığı daha çok hissederek yine çözüm arayışına girecektir.

3. gün kendisine sorun olan her şeyin çözümlerini kendisi fark edecektir. Eğer hala fark edemedi ise siz ona fark etmesi için, rahatsız oluyorsun değil mi? İstersen çişin geldiğinde tuvalete yapabilirsin. Hatta gel beraber gidelim. Gibi cümleler söyleyebilirsiniz. Tuvalet eğitimine başlamadan önce, çocuğunuzla şakalaşarak güzelce konuşmalısınız. Çünkü tuvalet eğitiminde ön hazırlık oldukça önem taşımaktadır. Ona artık büyüdüğünü ve kendi başına da yapabileceğini söyleyebilirsiniz. Çocuğunuza onun yanında olduğunuzu hissettirmeniz yeterlidir. Çocuğunuza her zaman ben senin yanındayım ihtiyacın olduğunda çağırman yeterli, demelisiniz. Tuvalet eğitiminde, tuvalet zamanı belirleyerek çocuğunuzun tuvalet vaktini hatırlatabilirsiniz. Çocuğunuzun tuvalet saatlerini, ne kadar sıklıkla tuvalete gidip gitmediğini de not alabilirsiniz.

TUVALET EĞİTİMİ KAÇ YAŞINDA BAŞLAR?

Her anne için çocuğuna tuvalet eğitimi verme süreci oldukça zor bir geçiş dönemi yaşatmaktadır. Özellikle de tecrübe sahibi olmayan anneler ve babalar bu konuda ne yapacaklarını bilmemeleri oldukça endişe uyandırmaktadır. Çocuğun tuvalet eğitimindeki en uygun zaman kendini hazır hissettiği zamandır. Uzman hekimler ise çocuğun tuvalet eğitimi için en uygun zamanın 2 yaş aralığını ya da daha sonra olduğunu belirtmektedir. O yüzden 2 yaşından önce çocukları tuvalete gitmeleri için zorlamak çok yanlıştır. 2 yaşında iken gündüz, 4 yaşlarında gece kontrolü sağlayarak tuvalet alışkanlığı yapılabilir. Çocuğunuz 2 yaşına geldiğinde kas kontrolü gelişmediğinden tuvaleti geldiğini hissedemez vede tuvaletini de bu yüzden tutamaz.

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilir, yazımız da hazırladığımız çocuklara tuvalet eğitimi ile ilgili bilmeniz gereken bilgileri bulabilirsiniz. Sizin de eğer ki çocuklara tuvalet eğitimi ne zaman verilir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Çocuklara tuvalet eğitimi ne zaman verilir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Gaz Sıkışması Nefes Darlığı Yapar Mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed