Bergamotun Faydaları Nelerdir?

Bergamotun Faydaları Nelerdir? Bergamot Neye İyi Gelir? Bergamot hangi hastalıklara iyi gelir? İle ilgili merak edilenleri yazımız da hazırladık.

Bergamotun Faydaları Nelerdir? Bergamot Neye İyi Gelir?

Bergamotun Faydaları Nelerdir
Sayfa İçeriği: Bergamotun Faydaları Nelerdir, Bergamot Neye İyi Gelir, Bergamot Neye İyi Gelir, Bergamot Hangi Hastalıklara İyi Gelir, Bergamot Nedir, Bergamot Nerede Yetişir, Bergamot Nasıl Tüketilir, Kuru Bergamotun Faydaları, Bergamot Suyu Neye İyi Gelir

Bergamotun faydaları nelerdir, ile ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri siz değerli dostlarımız için yazımız da ayrıntılı şekilde düzenledik. Bergamot neye iyi gelir? Hakkında merak edilen tüm her şeyi yazımızın devamına giderek bulabilirsiniz. Sizde bergamot neye iyi gelir? ve bergamot hangi hastalıklara iyi gelir? Soruları ile ilgili cevaplara sayfamızdan yardım alarak ulaşabilirsiniz. Bergamot nerede yetişir? Öğrenmek için yazımızın devamına gidebilirsiniz. Peki bergamotun faydaları nelerdir? Detayları ile yazımızda paylaştık.

Bergamot, bilim literatürün de citrus bergamia olarak da bilinmektedir. Sedef ailesinden olan bergamot, küçük aaçlarda yetişmektedir. Görünüş olarak ise limona benzemektedir. Yalnız dış kabuğu oldukça fazla girintili ve çıkıntılı olmaktadır. Beyaz çiçek olarak açan bergamot zamanla büyümektedir. Dış kısımı ise bazen sarı, bazen de yeşil olmaktadır. İçinde yer alan et limonun iki katı ekşidir. Limona oranla kokusu daha keskin vede fazladır. Doğu Akdeniz kıyı kesimlerinde yetişen bergamot, kabukları sıkılarak içinden çıkartılan sıvı vede yağ aroma olarak kullanılmaktadır. Kokusunun güçlü olması nedeni ile çay ile karıştırılır. Bergamottan reçel de elde edilmektedir. Bergamot isminin kökeni ise bey armududur. Araştırmalara göre bergamot çayı düzenli olarak tüketildiğinde yaşanılan kronik uykusuzluğa iyi geldiği belirlenmiştir. Sizde bergamot ile ilgili daha fazla bilgileri ulaşmak istiyorsanız yazımızın devamına gidebilirsiniz.

BERGAMOT NEYE İYİ GELİR?

BERGAMOTUN FAYDALARI

Bergamot üst solunum yolları hastalıklarının etkisini azaltmaktadır. Birden yükselen ateşi düşürür ve vücut ısısını dengeler. Organların ise daha sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır.

Bergamot sadece bağışıklığı değil, aynı zaman da boğaz enfeksiyonlarını da temizlemektedir. Kuru öksürüğü önler. Bergamot çayı tüketildiğinde ağız içinde enfeksiyon oluşumunu engeller. Tükürük bezlerini çalıştırdığından diş aralarında gıda atıklarının neden olabileceği sararmayı önler.

Bergamot, sürekli olarak uykulu hissetme gibi durumlar içinde ideal besinler arasındadır. Çok az miktarda kafein barındırdığı için uykuyu engeller. Sinir hücrelerini daha zinde çalışmasına yardımcı olur. Vücudun sıvı oranını da düzenlemektedir.

Bergamot antioksidan bakımından zengindir. Vücuttaki serbest radikalleri temizler ve böbreklerde taş ya da kum oluşumunun önüne geçer. Oluşmuş olan taşı da kolaylıkla dökmeyi sağlar.

Bergamot, narinciye ailesine ait olduğu için diğerleri gibi bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Vücuda giren virüs vede bakterilerin etkilerini azaltarak idrar yolu ile atılmasında yardımcı olmaktadır.

Bergamot kabuklarından elde edilen reçel, sabah kahvaltılarında tüketildiğinde sindirim sorunlarına fayda sağlamaktadır. Özellikle mide vede bağırsakların fonksiyonlarını hızlandırarak metabolizmayı düzenlemektedir. Yüksek lif barındırdığından uzun süre tok kalınmasına yardımcı olur. Bu durum ise kilo vermenize yardımcı olur. Bergamot gün boyu enerji sağlayarak yorgunluk vede stres oluşmasını önler.

Barındırdığı maddeler ile rahatlatıcı bir etkiye sahip olan bergamot, özellikle kas vede kemik tutulmalarında masaj sırasında kullanıldığında daha hızlı fayda sağlamaktadır.

Bergamotun Faydaları Nelerdir, yazımız da hazırladığımız bergamotun faydalarını ve hangi hastalıklara iyi geldiğini öğrenebilirsiniz. Sizin de eğer ki bergamotun faydaları nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Bergamotun faydaları nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Çocuklara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed