Çocuklarda Zatürre Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda Zatürre Belirtileri Nelerdir? Çocuklarda Zatürre Nedir? Zatürre hastalığı korkulan bir hastalıktır, heleki çocukların başına geldiğinde.

Çocuklarda Zatürre Belirtileri Nelerdir? Çocuklarda Zatürre Nedir?

Çocuklarda Zatürre Belirtileri Nelerdir
Çocuklarda Zatürre Belirtileri Nelerdir

Zatürre bilindiği gibi korkucu hastalık türlerinden olmakla birlikte, heleki çocuklarda görünmezi dahada korkucudur. Bu yazımızda siz değerli dostlarımıza, zatürre hakkında merak edilenleri sıraladık. Akciğerde meydana gelen enfeksiyonel duruma pnörnoni denmekte yani kısacası diğer adıyla zatürre denmektedir. Zatürre‘ye yakalanmış hasta geçmişte bu tür rahatsızlığı tedavi edilmesi oldukça zor bir durum olarak gözlenmektedir. Yalnız son zamanlarda geliştirilen aşılar vede tedavi yöntemleriyle kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Zatürre çocuk bireylerin yakalanmasında en büyük 0-4 yaşları arası ölümlerin ikinci sebebi olarak görünmektedir. Zatürre tüm aileleri rahatsız eden vede tedirgin eden hastalığın başında gelmekte.

Yaş sınırları 30-50 arası hastaneye yatan hastaların çoğunluğu zatürre olarak belirlenmiştir. Çocuklarda ise %40’ı zatürre hastalığından hastaneye yatırılmakta olarak gösterilmiştir.

Zatürre Nedir?

Akciğerdeki iltihap oluşturan virüslerin vede bakterilerin enfeksiyona yol açmasına denmektedir.

Zatürre Belirtileri Nelerdir?

Gögüs ağrısı ile birlikte belirginliğini gösteren 40 derece ateş ile birlikte öksürük vede hasta görünüm olarak belirtiler göstermektedir. Kısaca;

1- Bakterisel Zatürre

Öksürük, sıklıkla mukus üretimi ayrıca akciğerlerden balgam gelmesi.
İleri yaştaki olgun kişilerde meydana gelen yüksek ateş.
Ürperme oluşumu ile meydana gelen titreme.
Mide bulantısı veya kusma gibi belirtiler bakteri kaynaklı zatürre de sık sık meydana gelen belirtilerdir.
Zayıf ve yorgun hissetme.
Hızlı kalp atışları.
Öksürme veya nefes alma sırasında göğüs kafesinde ağrıların meydana gelmesi.

2- Bakterisel Olmayan Zatürre

Yüksek ateş.
Öksürme esnasında mukus oluşumu gibi belirtiler bakteri kaynaklı olmayan zatürrede meydana gelir.
Nefes darlığı.
Öksürük.

3- Diğer Yetişkin ve Çocuklarda Zatürre

Çocuklarda ise belirtiler genellikle yetişkinler ile aynıdır. Doktor kontrolü sırasında genellikle öksürük ve nefes alma oranlarına bakılır.
1 aylık ve daha ufak yaştaki bebeklerde meydana gelen belirtiler besleme zorluğu, yüksek ateş, enerji eksikliği ve hırıltı oluşumudur.

Çocuklarda Zatürre Nedir? Zatürenin En Önemli Nedenleri

Çocuklarda zatürre hastalığıda yetişkinler gibi belirtiler ile birlikte gözlenmelidir. Yetişkinlerde ki aynı belirtiler çocuklardada görülebilmektedir. Genellikle nefes darlığı vede öksürük ile ateş en sık kontrol edilmelidir.

Zatürenin En Önemli Nedenleri

Hastaneye gitmede geç kalınması.
Aşıların zamanında yapılmaması vede doğru yapılmaması.
Bir çok virüse bağlı zatürrenin hala aşılarının bulunmaması.
Göçler zatürre hastalığının nedeniyle hayati yaşam kayıplarının devam etmesindeki en önemli unsurlardandır.

Çocuklarda Zatürre Belirtileri Nelerdir bir çok insan zatürre rahatsızlığından hastaneye yatmakta vede bunlardan bazılarının sonuçları hayati olmakta. Erken tedavi edilen vede aşısını zamanında yaptıran bireylerde korkarak yaşamakta. Zatürre hastalığını bazı insanlar hafif görselerde aslında umursanacak hastalık tiplerinden olduğunu biz burdan dostlarımıza vurgulayalım. Sağlık başta gelir unutmayalım, en ufak bir rahatsızlığınızda uzman hekimlerden yardım almanız sizin için doğru karardır. Sizde eğerki zatürre hastalığı ile ilgili sorularınız varsa kafanıza takılan bizlere yorum bölümünden sorabilirsiniz. Zatürre hastalığının belirtileri hakkındaki yazımızı arkadaşlarınızıda haberdar ederek bu bilgileri öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Merve Boluğur Stresden Saç Kıran Hastalığına Yakalandı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed