Doğum Kontrol Hapının Yan Etkileri Nelerdir?

Doğum Kontrol Hapının Yan Etkileri Nelerdir? Doğum Kontrol Hapı Nedir? Doğum Kontrol Hapı Kullanımı, İle alakalı merak ettiklerinizi yazımız da derledik.

Doğum Kontrol Hapının Yan Etkileri Nelerdir? Doğum Kontrol Hapı Nedir?

Doğum Kontrol Hapının Yan Etkileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Doğum Kontrol Hapının Yan Etkileri Nelerdir

Doğum kontrol hapının bazı yan etkileri kişiden kişiye değişiklik göstererek çıkabilmektedir. Bunların başlıcaları ise kendini ara kanama, bulantı, cinsel istekte azalma, baş ağrısı, meme hassasiyeti, duygu-durum değişikleri gibi görülebilir. Yazımızın içeriğin de ise doğum kontrol hapı nedir? ve doğum kontrol hapı kullanımı ile ilgili bilgileri ayrıntılı olarak bulabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki doğum kontrol hapının yan etkileri nelerdir?

Doğum kontrol hapı, günümüz de bir çok hastalığın tedavisin de tercih edilmektedir. Bu hap her ne kadar reçetesiz satılsa da, kesinlikle doktor görüşü dışında almamanız gerekmekte. Doğum kontrol hapını doğru kullanmak oldukça önemlidir. Kadının yumurtalıklarından salgılanan dişilik hormonlarının baskılanmasın da etkili olan hap, o hormonların daha düşük vede sabit dozlar ile dışarıdan iğne veya hap şeklinde tanımlanması biçiminde etki göstermekte. Eşiniz ile düzenli olarak yakın temas da oluyorsanız vede bunun için de korunmak adına bu hapı tercih ediyorsanız dikkate almanız gereken bazı noktaları atlamamanız gerekmektedir. Siz de yazımızın devamına giderek doğum kontrol hapının yan etkileri ile ilgili bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Doğum Kontrol Hapı Nedir?

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Doğum kontrol hapı, geçmişe oran ile çok daha düşük doz da östrojen vede progesteron hormonlarını barındırmaktadır. Bu hap hamilelikten korunmak için tercih edilmektedir. 21 vede 28 günlük olmak üzere iki şekilde alınan doğum kontrol hapı, 21 günlük kullanım da hapı 21 gün kullanıp, 7 gün ara verdikten sonra 8. gün yeni kutuya başlanmalıdır. İçerik olarak da farklı olmamak ile birlikte 21 günlük hapta ki 7 günlük hesabın karışmaması için tercih edilebilecek diğer alternatif hap da 28 günlük olanlardır. Bu doğum kontrol hapında ara verme yoktur. Kutu bitince yeni kutuya başlama ile kullanılır. 24+4 olarak 28 günlük bu haplar da 4’ü boş tablet içermektedir.

Yan etkileri olarak ilk bir kaç ay adet düzensizliğine neden olabilmektedir. Mide bulantısı vede kusma görülebilir. Kırılma kanamalarına neden olabileceği için, ince lekelemeler oluşabilir. En önemli nedeni de hapı saatin de almamaktır.

Doğum Kontrol Hapının Yan Etkileri Nelerdir, doğum kontrol hapını kullanmaya adet döneminin ilk beş günün de başlamanız gerekmektedir. Hapları düzenli şekilde kullanmanız gerekmekte. Kullanmayı unutmamanız lazım. Eğer ki sizin de doğum kontrol hapının yan etkileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Doğum kontrol hapının yan etkileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da doğum kontrol hapı kullanımı yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Ağda Sonrası Tahriş Neden Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed