Doğum Lekesi Türleri Nelerdir?

Doğum Lekesi Türleri Nelerdir? Doğum Lekesi Kimlerde Görülür?, Doğum lekesi nedenleri ile ilgili bilmeniz gereken bazı bilgiler yazımızda derledik.

Doğum Lekesi Türleri Nelerdir? Doğum Lekesi Kimlerde Görülür?

Doğum Lekesi Türleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Doğum Lekesi Türleri Nelerdir

Doğumda ya da doğumdan sonraki ilk bir kaç haftada bebeğin cildende yaygın rastlanan bölgesel renk değişikliği türlerine doğum lekesi denmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için doğum lekesi nedenleri ve doğum lekesi kimlerde görülür? Soruları ile ilgili cevaplara ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Doğum lekesi türleri nelerdir?

Doğum lekesi yüzde ya da vücudun herhangi bir yerinde olabilir. Bazıları kalıcıdır ve zamanla büyüyebilmektedir. Diğerleri de, tamamen kaybolmaktadır. Çoğu doğum lekesi zararsızdır. Yalnız bazıları, altta yatan bir sağlık durumunu işaret etmektedir. 2 tür doğum lekesi bulunmaktadır. Bunlar; Vasküler ve pigmentedir.

Pigmente doğum lekesi türleri de kendi arasında 3 gruba ayrılmaktadır. Pigmente doğum lekesi, cildin bir bölümde, diğer parçalara göre daha fazla pigment bulunduğu için, bu lekeler meydana gelmektedir. Pigmente doğum lekesinin alt türleri ise; Sütlü kahve lekeler, mongol lekesi ve benlerden oluşmaktadır. Benler; Pembe, açık kahverengi ya da siyah gibi değişik renklerde olabilmektedir. Boyutları değişmektedir. Düz ya da kabarık olabilirler. Genellik ile yuvarlak biçimdedir. Yüz ya da vücudun herhangi bir yerinde bulunabilmektedir. Bazı benler kaybolur, bazıları da ömür boyu kalıcı olabilmektedir. Mongol doğum lekesi; Düz, mavimsi gri lekeler çoğunluk ile koyu tenli bireylerde görülmektedir. Tipik olarak sırtın alt bölgesi vede kalçalarda görülmektedir. Sağlık açısından bir zararı yoktur. Genellik ile 4 yaşına kadar tamamen kaybolmaktadır. Sütlü kahve doğum lekeleri, ovaldir ve genellik ile soluk kahverengi renkte olur. Bu tür doğum lekeleri doğumdan erken çocukluğa kadar herhangi bir zamanda meydana çıkabilmektedir. Çoğu zaman kaybolur. Bazı çocukların birden fazla sütlü kahve lekesi bulunabilmektedir. Çocukta bir kaç tane var ise, nörofibromatozis ismi verilen nadir bir tıbbi durum olup olmadığı ile ilgili hekime danışmakta fayda vardır. Yazımızın devamına giderek doğum lekesi türleri ile alakalı daha fazla bilgilere ulaşabilirsiniz.

Doğum Lekesi Kimlerde Görülür?

Doğum Lekesi Nedenleri

Vasküler doğum lekeleri de kendi arasında gruplara ayrılmaktadır. Bunlar Hemanjiyom, somon lekesi ve şarap lekesidir. Vasküler doğum lekeleri, kan damarları vede damar hücrelerinin fazla büyümesinden kaynaklanmaktadır. Yenidoğanların yaklaşık olarak %40’ında görülmektedir. Hemanjiyon doğum lekesi; Pembe, mavi ya da parlak kırmızı renklerde görülebilmektedir. Cilt üstünde ve cilt tabakasının altında olmak üzere iki tipi bulunmaktadır. Deride bulunan hemanjiyomlar da mavimsi-mordur ve cilde hafif kabarık bir görüntü vermektedir. Çoğu hemanjiyom, 10 yaşına kadar geçmektedir.

Doğum Lekesi Ne Kadar Sürede Geçer
Doğum Lekesi Ne Kadar Sürede Geçer

Somon doğum lekesi; Pembe ya da kırmızı renkli düz lekedir. Yüz bölgesinde bulunur ise, melek öpücüğü, boynun arkasında bulunur ise leylek ısırığı ismi verilmektedir. Kılcal damarların genişlemesi sonucu meydana gelmektedir. Melek öpücükleri genellik ile bir kaç yıl içinde kaybolmaktadır. Bazen çocuk ağladığında tekrar görünür hale gelebilmektedir. Leylek ısırığı ise kalıcı doğum lekesidir. Şarap lekesi doğum lekesi; Pembe, kırmızı vede mor renkte olabilmektedir. Damar genişlemesi nedeni ile meydana gelir. Genellik ile yüzde ortaya çıkar ve kalıcıdır. Yenidoğan bebeklerin yaklaşık %10’unun göz kapağı bölgesinde bir tane olabilmektedir. Çok az sayıda vakada sturge-weber sendromu bulunabilmektedir.

Doğum Lekesi Türleri

Pigmente doğum lekesi.
Vasküler doğum lekesi.

Pigmente Doğum Lekesi Türleri

Benler,
Sütlü kahve lekeler,
Mongol lekesi.

Vasküler Doğum Lekesi Türleri

Şarap lekesi,
Somon lekesi,
Hemajiyom.

Doğum lekesilerinin nedenleri pek bilinmemektedir. İnsanlar arasında bu konu ile ilgili farklı kabuller bulunmak ile birlikte doğum lekesi çeşitleri, anne adayının hamleliği esnasında yaptığı yada yapamadığı herhangi bir şeyden kaynaklanmamaktadır.

Doğum Lekeleri Kendiliğinden Geçer Mi?

Çoğu doğum lekeleri, tedaviye gerek kalmadan kaybolmaktadır. Beslenme, görme, işitme ya da nefes almada sorunlara neden olmadıkça, herhangi bir tıbbi işlem gerektirmemektedir. Yalnız doğum lekesi sağlık problemlerine neden oluyor ise, hekim bir tedavi yöntemi tavsiye edebilir. Bu durum için hekiminize danışmayı ihmal etmeyiniz.

Doğum Lekesi Türleri Nelerdir, doğum lekeleri, çoğu zaman bebeklere zarar vermez ve tedavi de gerektirmemektedir. Özellik ile küçük çaplı hemanjiyomlar, moğol vede somon lekeleri gibi doğum lekeleri zaman ile kendiliğinden geçmektedir. Eğer ki sizin doğum lekesi türleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Doğum lekesi türleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da doğum lekesi türleri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Zalain Krem Nasıl Kullanılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed