Zalain Krem Nasıl Kullanılır?

Zalain Krem Nasıl Kullanılır? Zalain Krem Ne İşe Yarar?, Zalain kremin yan etkileri nelerdir? Hakkında merak ettiğiniz, bazı bilgileri yazımızda derledik.

Zalain Krem Nasıl Kullanılır? Zalain Krem Ne İşe Yarar?

Zalain Krem Nasıl Kullanılır
Sayfa İçeriği: Zalain Krem Nasıl Kullanılır

Antifungal krem olan zalain krem, genellik ile ciltte meydana gelen mantar enfeksiyonlarına karşı kullanılmaktadır. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için zalain kremin yan etkileri nelerdir? ve zalain krem ne işe yarar? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir ve öğrenebilirsiniz. Peki Zalain krem nasıl kullanılır?

Mantar enfeksiyonları genellik ile deri kıvrımlarında, tırnaklarda, ayakta ya da kasıklarda rastlanmaktadır. Zalain krem, mantarın büyümesini durdurarak ve enfeksiyonun yayılmasını önleyerek tedavi etmesi yardımcı olmaktadır. Hekiminiz, zalain krem reçete etti ise, muhtemelen bir kaç farklı mantar enfeksiyonunun herhangi birinden muzdarip olmuş olabilirsiniz. Bunlar arasında en yaygın olanı, sporcu ayağı ya da atlet ayağı olarak bilinen tinea pedis adlı mantar enfeksiyonu olmaktadır.

Her yıl milyonlarca insanı etkileyen bu mantar, ayak parmak aralarındaki çatlaklar, deri döküntüleri ve kaşıntı gibi rahatsız edici durumların perde arkasındaki birincil suçlıu olmaktadır. Her iki ayakta olabileceği gibi, yalnızca bir ayakta ya da tek ayağın belirli parmak aralarını etkileyebilmektedir. Ayak mantarı, temas yolu ile kolaylık ile bulaşabilen yaygın mantar türüdür. Nemli ve karanlık ortamları seven bu mantar, spor salonları, hamamlar, saunalar, buhar odaları vede havuz kenarları gibi ortamlarda bulunmaktalar. Enfekte bölgelere çıplak ayakla bastığınızda mantar şikayeti olan birinin terliğini giydiğinizde ya da havlusunu kullandınızda size bulaşabilmektedir. Yazımızın devamına giderek zalain krem kullanımı ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Zalain Krem Ne İşe Yarar?

Zalain Kremin Yan Etkileri

Zalain krem, barındırdığı etken maddesi olan sertakonazol nitrat ile ayak mantarı tedavisinde, en iyi sonucu veren topikal tedavilerden biridir. Kontrollü klinik %2 sertakonazol nitrat kremin tinea pedisli deneklerde güvenliğini, tolere edilebilirliğini ve etkinliğini belirtmiştir. Zalain kremin etkili olduğu tek sorun, ayak mantarı değildir. Kasık mantarı, sakal mantarı, el mantarı, vücut mantarı gibi trikofiton ya da candida istilacılarının neden olduğu derideki çoğu mantar enfeksiyonunun tedavi adına tercih edilmektedir. Doktorunuz, bu kremi başka bir mantar enfeksiyonu içinde reçete etmiş olabilir.

Zalain krem yan etkilerinde, özellik ile tedavinin ilk günlerinde uygulama yapılan cilt kısımlarında kızarıklık görülebilmektedir. Bölgenin kızarmış olması kremi kullanmayı bırakmanızı gerektirmemektedir. Kullanmaya devam ettikçe cildiniz kremi daha iyi tolere edilebilir hale gelmektedir. Kremin sürüldüğü bölgelerde hafif şiddetli yanma hissi, kaşıntı ya da kuruluk görebilmeniz normaldir. Zalain krem, kullanan çoğu kişi ciddi yan etki ile karşılaşmaz. Bu ilacın faydasının, olası risklerinden daha fazla olduğundan hekiminizin reçete ettiğini unutmayınız. Zalain krem, dahil herhangi bir ilkacın kullanımdan sonra kafanızda soru işareti oluşturan beklenmedik bir etki ile karşılaşırsanız hekimizle ya da eczacınıza danışabilirsiniz.

Zalain kremin süreleceği bölgeye bağlı olarak, uygulama talimatları farklılık gösterebilir. Genellik ile kremin enfekte olan cilt bölgesine ince, bir tabaka halinde sürülmesi tavsiye edilmektedir. Her durumda, en doğru kullanım talimatlarını takip etmek için, bir sağlık uzmanına danışmanızda oldukça önemlidir. Bilimsel olarak yürütülen klinik testler, zalain gibi %2 sertakonazol nitrat içeren kremlerin günde 2 defa uygulanmasının, tedavinin ikinci haftasında barız, bir iyileşme olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, bir başka küçük çalışmada sertakonazolün 4 hafta boyunca günde 1 defa uygulanmasının da aynı derece etkili olduğunu belirtmektedir. Bu neden ile zalain krem sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa ya da 1 defa uygulanabilmektedir.

Zalain Krem Kullanımı Hakkında

Zalain kremi uygulayacağınız bölgeyi ve ellerinizi yıkayıp kurulayınız. Banyo sonrası sürecek iseniz, sorunlu bölgeyi iyice kuruladığınızdan emin olunuz. Sorunlu bölgeyi ve yakın çevresindeki sağlıklı cildin az bir bölümünü kapsayacak biçimde sürünüz.Kremi uygulamanız gereken bölge elleriniz değil ise, uygulama sonrası ellerinizi yıkayıp kremden arındırınız. Hekiminiz aksini belirtmediği sürece uygulama sonrası, üzerini bandaj ile kapatmayın ya da sarmayınız. Önerilen kullanım süresi 1 aydır. Yalnız, 2 haftalık düzenli kullanım sonrası muhtemelen iyileşme görülmelidir. Bununla birlikte, şikayetler erken dönemde azalsa bile önerilen süre boyunca kullanımına devam edilmelidir.

Zalain Krem Emzirirken Kullanılır Mı
Zalain Krem Emzirirken Kullanılır Mı

4 haftanın sonunda herhangi bir iyileşme görülmez ise, tanı gözden geçirilmelidir. Zalain kremi gözlerinize, burun deliklerinizin içine, ağzınızın içine ya da genital bölgenize sürmeyiniz. Zalain krem, hiçbir koşulda göz enfeksiyonu tedavisi için kullanılamaz. Göz ile temasından kaçınılmalıdır. Bu krem yalnızca cilt üzerine topikal olarak uygulanmaktadır. Hiçbir suretle yenilmnez, içilmez ya da ağız yoluyla alınmaz. 12 yaşından büyük çoçıklara günde 1 defa uygulanmalıdır. 12 yaş altı için, zalain krem tavsiye edilmez. Yaşlılar için özel bir dozaj programı bulunmamaktadır. Diğer yetişkinlerde olduğu gibi, yaşlılarda da günde 1 ya da 2 defa kullanılabilmektedir.

Zalain kremin büyük miktarların cilt üzerine topikal uygulanmasından sonra bile, kanda tespit edilecek kadar emilmediği belirtilmiştir. Yalnız yine de hekim onayı olmadan gebe kadınların kullanması önerilmez. Uzman hekim, risk fayda mukayesesi yaparak, gerekli görüldüğü durumlarda gebe bir kadına reçete edilebilir. Bu ilaç emziren anneler üzerinde, klinik olarak test edilmediğinden anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Güvenli tarafta kalmak adına, emziren annelerin kullanması tavsiye edilmez.

Zalain Krem Nasıl Kullanılır, eğer ki sizin zalain krem nasıl kullanılır, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Zalain krem nasıl kullanılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da zalain krem nasıl kullanılır, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Yeni Kapı Kilidi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed