Emziğin Zararları Nelerdir?

Emziğin Zararları Nelerdir? Yenidoğan Bebeğe Emzik Verilir Mi? Bebeklerde emzik kullanımı ne zaman başlanmalı? İle ilgili bilmeniz gerekenler yazımızda.

Emziğin Zararları Nelerdir? Yenidoğan Bebeğe Emzik Verilir Mi?

Emziğin Zararları Nelerdir
Sayfa İçeriği: Emziğin Zararları Nelerdir

Anne adaylarının en çok merak ettiği sorulardan biri olan yenidoğan bebeğe emzik verilir mi? ve emziğin zararları ile ilgili bir çok sorunun cevabını yazımızın içeriğin de siz değerli dostlarımız için derledik. Siz de yazımızın devamına giderek bebeklerde emzik kullanımı ile alakalı bir çok bilgiye ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki emziğin zararları nelerdir?

Emzikler, bebeklerdeki doğam emme iç güdüsünü oluşturmaya yarayan en temel ihtiyaçlardan biridir. Doğum itibari ile en güçlü reflekslerden biri olan emme davranışının oluşmasını sağlayan emziklerin, bebeklerde sakinleştirme vede rahat uyku uyumasına imkan sağlamakta ve kolaylaştırmaktadır. Yenidoğan bebeklerine emzik almayı düşünen anne-babaların bazı kafalarında soru işareti bulunmaktadır. Bir çok uzman hekim ise, emziğin anne sütü almayı, erken bıraktırma riski olduğunu söylerken, kimileri ise tamamen yasaklaya bilmekte. Siz de yazımızın devamına giderek emziğin zararları ile ilgili bazı bilgilere ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz.

Yenidoğan Bebeklerde Emzik Kullanımı Ne Zaman Başlanmalı?

Bebeklerde Emzik Kullanımı

Araştırmalara göre bebeklerde emzik kullanımının memeyi emmeyi bırakmada çok az da olsa, etkisinin olduğu belirtilmiştir. Diğer riskli durum ise emziğin ağızda şekil bozukluğuna neden olduğu vurgulanmıştır. Plastik yapısı olan emziklerin tükürükte eriyip kana geçtiği gibi bir açıklama da yapılmıştır. Emzik kullanan bebeklerin bir süre sonra, emziğe bağımlı olduğu da belirtilmiştir. Eğer bebeğiniz emziksiz uyuyamıyor ise, ağızdan düştüğün de geceleyin ağlama nöbetleriyle karşı karşıya kalınabilmektedir. Emziği bebek çok uzun süre kullandığı zaman diş problemleri de oluşmaktadır. Bununla birlikte bebeğin dişlerinin yanlış hizalanmasına ya da düzgün şekilde çıkmamasına neden olabilmektedir.

Anne adayların genellikle emzik emme alışkanlığını bebeklerine bıraktırmak için, emziğe baharatlı yiyecekler sürmesi veya şeker vede reçel gibi besinlere batırması oldukça yanlış davranıştır. Bu biçimde yapılarak bebeğin diş minelerinde hasar bırakmasına veya çürük oluşumuna neden olmaktadır.

Emziğin Zararları

Bebeklerde Emzik Kullanılmalı Mı?

Emzik Kullanılmalı Mı
Emzik Kullanılmalı Mı

Anne adaylarının eğer ki, bebeklerini emzirmeyi planladığın da bebeklerine erken emzik vermeleri zararlı olabilmektedir. Emziği bebek ile erken tanıştırmak, bebeğin anneyi emmesini etkileyecektir. Bebeğin meme ucuna bağlanması, bir bebeğin bir emzik ya da biberona takılma şeklinden farklı olmaktadır. Bu sebeple uzman hekimler bebeğinizi emzik ile tanıştırmak için 4 hafta kadar süre beklemenizi tavsiye etmektedir. Emziğin uzun süreli kullanımı bebeğin ağzının vede dişlerinin gelişimini de olumsuz etkilemektedir. Emziği aşırı ısırma dişlerin çapraz biçimde gelişmesine vede diş sorunlarına neden olmaktadır. Araştırmalara göre emzik kullanımının bebekte, iç kulak enfeksiyonlarına neden olduğu da belirtilmiştir.

Emziğin Zararları Nelerdir, anne adayları bebeklerini emzirmeyi planlıyor ise, bebeğine emzik vermeyi bir süre ertelemeli. Emziğin diş problemlerine yol açacağından kesinlikle emzik üzerine baharat ya da şeker kullanmayın. Her zaman emziği temiz tutun. Bebeklerin bağışıklık sistemlerinin gelişmesi lazım, bu sebeple emzikleri kullanımlar arasında güzelce temizlemek hastalıklara karşı savunmaya destek verir. Emziği kesinlikle bebeğinize zorlamayın, kendi ilgileniyorsa verin. Bebeğiniz için uygun boyutta emzik tercih edin. Eğer ki sizin de emziğin zararları nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Emziğin zararları nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da emziğin zararları yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Naneli Soğuk Limon Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed