Estradiol Testi Neden Yapılmalıdır?

Estradiol Testi Neden Yapılmalıdır? Estradiol Testi Nedir? Estradiol testi ne işe yarar? Hakkında merak edilen bazı bilgileri yazımızda derledik.

Estradiol Testi Neden Yapılmalıdır? Estradiol Testi Nedir?

Estradiol Testi Neden Yapılmalıdır
Sayfa İçeriği: Estradiol Testi Neden Yapılmalıdır

Kanda bulunan estradiol hormonunun miktarını ölçen teste estradiol testi denmektedir. E2 testi olarak da isimlendirilmektedir. Kol veya el sırtında bulunan yüzeysel toplardamarlardan alınan kan örneğiyle uygulanmaktadır. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için estradiol testi nedir? ve estradiol testi ne işe yarar? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Estradiol testi neden yapılmalıdır?

Estradiol tesi öncesi özel bir hazırlık yapılması veya aç kalınması gerekmez. Yalnız doğum kontrol hapları ya da hormon tedavisi almak sonuçları etkiyebilmektedir. Bu neden ile kullanılan tüm ilaçlar, şifalı bitkiler, vitaminler vede besin takviyeleri hekime bildirilmelidir. Hekim test sonuçlarını etkileyebilecek bazı ilaçların geçici olarka bırakılmasını isteyebilmektedir. Estradiol testi, bir kişinin kanındaki estradiol miktarını ölçen basit kan testidir. Estradiol, yumurtalıklaırn ürettiği üç östrojen tipinden biridir. Yumurtalıklara göre daha az miktarda olsa da, böbrek üstü bezleri vede meme dokusunda da üretilmektedir. Hamile kadınlarda da, ek olarak plasentadan E2 salgılanmaktadır. Erkeklerde daha az miktarda bulunan hormon, testisler vede böbrek üstü bezlerinde üretilmektedir. Tüp bebek tedavisi esnasında sperm hücrelerinin zarar görmesini önlemek için tercih edilmektedir. Doğru östrojen düzeyleri üreme sağlığı için oldukça önemlidir. Çok fazla ya da çok az östrojen salgılanması zayıf kemikler, idrar yolu enfeksiyonları vede depresyon gibi çok farklı tıbbi sorunlara neden olabilmektedir. Östrojen, bir kadın cinsiyet hormonu olarak bilinmesine rağmen, erkeklerin büyüme vede gelişiminde de etkili rol oynamaktadır. Yazımızın devamına giderek estradiol testi ne işe yarar, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Estradiol Testi Ne İşe Yarar?

Estradiol Testini Etkileyecek Bazı İlaçlar

Testosteron,
Bazı psikiyatrik ilaçlar,
Östrojen,
Kortikosteroidler,
Ampisilin ya da tetrasiklin gibi antibiyotikler,
Doğum kontrol hapları.

Estradiol testi, herhangi bir durum veya hastalık tanısı koymak için tek başına yeterli sayılmaz. Yalnız testin sonuçları ileri tetkik gerekliliği konusunda yol gösterebilmektedir.

Hangi Durumlarda Estradiol Testi İstenir?

Erkeklerde yüksek östrojen seviyelerinin nedenini saptamak için,
Erken ya da geç ergenlik,
Yumurtalıkların azalmış fonksiyonu,
Yumurtalık tümörü,
Dişi ya da erkek cinsiyet özelliklerinin normal şekilde gelişim göstermediği kişilerde,
Adet kanamalarının tamamen durduğu vede menopoz belirtilerinin görüldüğü durumlar,
Sıcak basmaları, gece terlemeleri vede düzensiz adet dönemleri gibi menopoz öncesi belirtiler,
Yumurtalıklar, plasenta ya da böbrek üstü bezlerinin işlevini değerlendirmek,
Kadınlarda kısırlık,
Menopoz sonrası kanama,
Anormal vajinal kanama,
Adet görmeme,
Anormal adet dönemleri,
Kadın veya erkeklerde farklılık gösteren koltuk altı tüylenmesi, meme gelişimi gibi sekonder cinsiyet özelliklerinde anormal gelişim.

Kadınlarda Estradiol Değeri Kaç olmalı
Kadınlarda Estradiol Değeri Kaç olmalı

Normal ya da sağlıklı kabul edilen estradiol düzeyleri yaş vede cinsiyete bağlı olarak farklılık göstermektedir. Kadınlar için hamileliğin östrojen seviyeleri üzerinde de büyük etkisi olur. Adet döngünüzün hangi aşamasında olduğunuz da, sonuçları etkileyebilmektedir. Kadınlar doğurganlık dönemlerinde yüksek miktarda E2’ye sahiptir. Menopozdan sonra ise, estradiol seviyeleri nerede ise sıfıra inmektedir. Normal değerler ölçümün yapılduğu labotratuvara göre farklılık gösterebilmektedir. Çünkü bazı laboratuvarlarda farklı ölçümler kullanılır ya fa farklı örnekler test edilmektedir. Bu neden ile sonuçlar ile ilgili mutlaka hekiminize danışmalısınız.

Estradiol Testi Kaç Olmalı?

Doğurganlık çağındaki kadınlarda estradiol test sonuçlarının düşük çıkması erken menopoz, hızlı kilo kaybı ya da anoreksiya gibi bir soruna işaret edebilmektedir. Yüksek çıkması da yumurtalık, testis ya da böbrek üstü bezlerinin tümör varlığında görüleblmektedir.

Çocuklar için; 10 pg/mL,
Erkekleri çin; 10 – 50 pg/mL,
Menopoz sonrası kadınlar için; 0 – 30 pg/mL,
Doğurganlık çağındaki kadınlar için; 30 – 400 pg/mL.

Estradiol Testi Neden Yapılmalıdır, eğer ki sizin estradiol testi neden yapılmalıdır, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Estradiol testi neden yapılmalıdır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da estradiol testi neden yapılmalıdır, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Whatsapp Açmadan Mesaj Okunur Mu?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed