Gebelikte Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Gebelikte Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılır? Hamilelikte Tetanoz Aşısı, Gebelikte tetanoz aşısı ile ilgili bilinmesi gereken bazı bilgiler yazımızda.

Gebelikte Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılır? Hamilelikte Tetanoz Aşısı

Gebelikte Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılır
Sayfa İçeriği: Gebelikte Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılır

Anne adaylarının tetanoz aşısında meydana gelen antikorlar bebeğe de geçmektedir. Bebeği doğum sonrası dönemin de meydana gelmesi tetanoz hastalığına karşı yüksek koruma sağlamaktadır. Yazımızın içeriğin de ise, siz değerli dostlarımız için hamilelikte tetanoz aşısı ve gebelikte tetanoz aşısı ile ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri ayrıntılı olarak derledik. Peki Gebelikte tetanoz aşısı ne zaman yapılır?

Gebelikte yapılan aşılardan biri de tetanoz aşısıdır. Gebelikte sakıncalı olan aşılar ise su çiçeği, kabakulak, kızamıkçık gibi canlı aşıların gebelikte yapılmaz. Yalnız tetanoz aşısı canlı mikroorganizma barındırdığından dolayı hamilelikte güvenle yapılabilir. Difteri vede tetanoz aşısı inaktif tetanoz vede difteri toksinlerinden pürifiye edilerek hazırlanan toksoid aşıdır. Hiç tetanoz aşısı yaptırmamış ya da aşının üzerinden tam 10 yıl süre geçmiş olan anne adaylarına tetanoz aşısı yapılması tavsiye edilir. Bebeğin doğum sırasında kordonunun steril vede hijyenik olmayan bir alet ile, bıçakla vb. kesilmesi sonucu bebekte tetanoz meydana gelebilir. Yenidoğan evresin de bebekte oluşan tetonaz ölümcül olabilmektedir. Bu gibi durumun önüne geçilmesi için de, tetanoz aşısı oldukça önemlidir. Doğum sonrası bebeğe DBT aşısı şeklin de dört adet aşı vurulur. Bu hastalıklara karşı bağışıklık sağlanmış olmaktadır. Daha sonra ise tetanoz aşısının 10 yılda bir rapeli yapılmalıdır. Aksi takdir de bağışıklanma etkisiz olabilmektedir. Yazımızın devamına giderek gebelikte tetanoz aşısı süresi ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Ne Zaman Vurulur?

Gebelikte Yapılması Gereken Aşılar

Su çiceği,
BCG,
Kabakulak,
Kızamık,
Kızamıkçık.

Gebelikte Yapılması Gereken Aşılar

Kuduz,
Meningokok,
Tetanoz vede difteri toksoidler,
Grip aşısı, Hepatit B.

Hiç aşı yaptırmamış anne adaylarının en az iki defa birer doz Td aşısı almaları sağlanmalı. İkinci doz doğum gerçekleşmeden en az iki hafta önce tamamlanmalıdır. Yeterli süre sağlanamadı ise bir doz Td aşısı olmuş anne adayının vede bebeğinin tetanoz hastalığına karşı risk altında olduğu dikkate alınmalı. Hijyenik doğum koşullarının oluşturulması vede bebeğin bakımının doğru yapılması daha da önem taşımaktadır.

Doz sayısı; Td 1 Uygulama zamanı; Gebeliğin 4.ayında, ilk karşılaşmada. Koruma süresi; Yok.
Doz sayısı; Td 2 Uygulama zamanı; Td 1’den en az 4 hafta sonra. Koruma süresi; 1 ila 3 yıl.
Doz sayısı; Td 3 Uygulama zamanı; Td 2’den en az 6 ay sonra. Koruma süresi; 5 yıl.
Doz sayısı; Td 4 Uygulama zamanı; Td 3’den en az 1 yıl sonra veya bir sonra ki gebelikte. Koruma süresi; 10 yıl.
Doz sayısı; Td 5 Uygulama zamanı; Td 4’den en az 1 yıl sonra veya bir sonra ki gebelikte. Koruma süresi; Doğurganlık çağı boyunca.

Gebelikte Tetanoz Aşısı Şart Mı?

Hamilelikte tetanoz aşısı 3.ayın bitişinden sonra yapılması önerilmektedir. Bu ayın öncesin de tetanoz aşıları tam vurulmuşsa vede son aşının üstünden 10 yıldan az süre dolmuşsa gebelik sırasında yapılmasına da gerek yoktur. Eğer daha önce ki aşılar tam değil ise veya son yapılan aşının üstünden 10 yıldan fazla süre geçmiş ise gebelikte çoğunlukla 5. vede 6. aylarda, 1 ay ara ile toplam iki defa aşı yapılmaktadır. İkinci aşının yapılışından 6 ay sonra bir defa daha bir doz anneye yapılmaktadır. Bazı uygulamalarda da bahsedilen aşıdan 1 yıl sonra bir defa daha vede 1 yıl sonra bir defa daha yapılarak total de 5 doza tamamlanmakta. Gebelik dönemin de kirli metal ile kesilme ya da batma gibi tetanoz açısından riskli durumla karşı karşıya kalınması durumun da aşıyla birlikte tetanoz immunglobulin de yapılabilmektedir.

Gebelikte Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılır gebelik sırasında tetanoz aşısı her dönem de uygulanabilir. Yalnız gebelikte 3.ayın bitişinden sonra yapılması önerilmektedir. Eğer ki sizin de gebelikte tetanoz aşısı ne zaman yapılır, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Gebelikte tetanoz aşısı ne zaman yapılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da gebelikte tetanoz aşısı ne zaman yapılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da hamilelikte tetanoz aşısı ile ilgili yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Tavada Yayın Balığı Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed