Gebelikte İyot Kullanımı Ne Kadar Olmalı?

Gebelikte iyot Kullanımı Ne Kadar Olmalı? Gebelikte İyot Eksikliği, Hamilelikte İyot Eksikliğinde Neler Olur? Hakkında merak edilen tüm bilgiler yazımızda.

Gebelikte İyot Kullanımı Ne Kadar Olmalı? Gebelikte İyot Eksikliği

Gebelikte iyot Kullanımı Ne Kadar Olmalı
Sayfa İçeriği: Gebelikte iyot Kullanımı Ne Kadar Olmalı

Tiroid hormonlarının temel yapı taşına iyot denir. Vücut için önemli olan iyodun değeri, gebelik dönemin de daha da ön plandadır. Çünkü gebelikte tiroid hormonuna ihtiyaç duyulmakta vede bu hormon daha çok iyot depolamak istemektedir. Yazımızın içeriğin de ise, siz değerli dostlarımız için gebelikte iyot eksikliği vede hamilelikte iyot eksikliğinde neler olur? Soruların cevaplarını ayrıntılı olarak derleyip, hazırladık. Peki Gebelikte iyot kullanımı ne kadar olmalı?

Tiroit hormonlarının üretimi için iyot gereklidir. Bu hormon gelişme, büyüme, metabolizma vede üreme fonksiyonları gibi pek çok fizyolojik olayı da düzenlemektedir. Bunun için gebelik de iyot eksikliği giderilmelidir. İyot aslında beslenme yoluyla da alınabilmektedir. Normal tuz yerine iyotlu tuz tercih edilmesi, iyot takviyesi için mükemmel yol almaktadır. Bunun dışın da deniz ürünlerin de bol bol iyot barınmaktadır. Süt, patates vede hindi eti de iyot barındırmaktadır. Vücudun ihtiyaç duyduğu iyot oranını öğrenmek vede iyot takviyesi almak için uzman hekime danışmalı ve önerdiği diyetlerden faydalanmalı. Yazımızın devamına giderek gebelikte iyot kullanımı ile ilgili daha fazla bilgilere ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz.

Hamilelikte İyot Kullanımı Nasıl Olmalı?

Gebelikte İyot Kullanımı

Gebelikte iyot eksikliği öncelikle anneye, sonra da bebeğe zarar verebilmektedir. İyot eksikliğinin en yaygın sonucu guatr vakası olmaktadır. Gebelikte iyot eksikliği de doğrudan bebeğe etki edebilmektedir. İyot hamilelikte bebeğin beyin vede sinir sistemi gelişimine yardımcı olur. Bu duruma göre iyot eksikliği zeka geriliğine neden olabilmektedir. Büyüme geriliği olmasa da, bebekler de ilerleyen dönemler de düşük IQ düzeyi görülebilmektedir. Araştırmalara göre gebelikte iyot takviyesi almış anne adaylarının bebeklerin de kavramsal gelişimin daha güçlü olduğu belirtilmiştir.

Gebelikte İyot Eksikliği

Gebelik zehirlenmeleri,
Düşük,
Doğum sonrası kanama riski,
Erken doğum gibi olumsuz durumları da beraberinde getirebilir.

İyot, vücut içinde üretilmediği için dışarıdan alınması gereken mineraldir. İyot beyin gelişiminde vede büyüme de büyük rol oynamaktadır. Tiroid hormonlarının yapımın da kullanılmaktadır. Diyet ile alınan iyotun %10’nundan azı, tiroid bezi tarafından kullanılmakta ve geri kalanı idrar ile atılmaktadır. Hamilelikte iyot ihtiyacı tiroid bağlayıcı globulin artışı nedeni ile matemal ötiroidizm sağlamak için geç hamilelikte fetusa iyot transferi nedeni ile vede artmış renal iyot klirensini karşılamak için normal insanlara göre 1,5 kat fazla olmaktadır.

Gebelikte İyot Kullanımı Ne Kadar Olmalı

Beslenme ile yeter kadar iyot alınmama nedenleri arasın da yiyeceklere az tuz eklenmesidir. Daha fazla sebze, daha fazla et tüketilmesi, sık egzersiz yapılmasıdır. Sağlıklı beslenir iken, istemeden iyot eksikliğine neden olunmaktadır. Bazı doktorlar iyot eksikliğini önlemek için, günde 100/200 mg iyot kullanımını tavsiye etmektedir. İdeali idrar ile atılan iyot mikrarına bakılarak tavsiye edilmelidir. Günde idrar atılımı ise 150/200 mg/L olduğun da anne adayları için yeterli iyot alımıdır.

Gebelikte İyot Kullanımı Ne Kadar Olmalı, dışarıdan yetersiz iyot alımında, yeterli tiroid hormonu sağlanamaz vede iyot eksikliğine bağlı bazı hastalıklar gelişebilir. Eğer ki sizin de, gebelikte iyot kullanımı ne kadar olmalı, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Gebelikte iyot kullanımı ne kadar olmalı, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da gebelikte iyot kullanımı yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Gebelikte Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed