Göğüslerde Kaşıntı Neden Olur?

Göğüslerde Kaşıntı Neden Olur? Göğüs Kaşıntısına Ne İyi Gelir? Hamileyken göğüs uçları kaşınır mı? İle ilgili bilinmesi gereken bazı bilgiler yazımızda.

Göğüslerde Kaşıntı Neden Olur? Göğüs Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Göğüslerde Kaşıntı Neden Olur
Sayfa İçeriği: Göğüslerde Kaşıntı Neden Olur

Vücutta zaman zaman kaşınma vede kızarıklık olması normal karşılanmaktadır. Yalnız bu kızarıklar ve kaşıntılar tekrarlar vede ağır biçimde seyreder ise farklı nedenlerden dolayı oluşabilmektedir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için göğüs kaşıntısına ne iyi gelir? ve hamileyken göğüs uçları kaşınır mı? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak bulabilir ve öğrenebilirsiniz. Peki Göğüslerde kaşıntı neden olur?

Göğüslerde kaşıntının nedeni bir çok soruna bağlı yaşanabilmektedir. Bazı durumlar da göğüslerde kaşıntı normal durum olarak kabul edilirken, bazı durumlar da ise ciddiye alınabilecek hastalığın da habercisi olabilmektedir. Her göğüs kaşıntısı hastalıktan dolayı kaynaklanmasa da, uzun süre geçmeyen vede tekrarlayan kaşıntılar dikkate alınmalı ve uzman hekime görünmelidir. Doktorunuzun yapacağı bazı testler ile kaşıntının nedeni saplanmakta ve ona göre tedavi yöntemleri izlenmektedir. Siz de yazımızın devamına giderek göğüslerde kaşıntı nedenlerine ulaşabilirsiniz.

Göğüslerde Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Göğüslerde Kaşıntı Nedenleri

Kaşıntıya neden olacak ilaç kullanımı,
Göğüslerin büyümesi,
Tiroid bozukluğu,
Enfeksiyonlar,
Sütyen yıkama vede kumaş seçimi,
Cilt kuruluğu,
Egzama,
Deterjan alerjisi,
Meme kanseri.

Göğüslerin çevresin de kaşıntılı vede kırmızı döküntü var ise egzama rahatsızlığı olabilmektedir. Doktorlar, egzamaya genel de cildin neme tutunamamasından vede tahriş edici maddelerden korumaya yardımcı olan iyi bakterilerden olduğunu belirtmektedir. Egzama rahatsızlığı en çok çocuklar da görülse de, yetişkinlerde de stresin, cilt üzerinde ki sert malzemelerin, çok sıcak ya da çok soğuk hissetmenin, güneşin, evcil hayvan tüylerinin vede çamaşır deterjanlarının tetikleyici olacağı bilinmektedir. Cilt kuruluğu da kaşıntının bir diğer nedenleri arasında yer almaktadır. Yakın zaman da yeni cilt bakım ürünleri ya da rutinleri tercih etmeye başladıysanız kaşıntı nedeni büyük ihtimalle budur. Bunun için de kaşıntı yaşanan bölgeyi nemli tutun. Düzenli olarak vücut nemlendiricisi göğüsler için önem taşımaktadır. Eğer göğüsler daha büyük ise sütyen takmadan önce, alt bölgenin kuru olduğuna dikkat edin. Yoksa tahrişe yol açabilirsiniz.

Sütyenler de olmak üzere, her türlü kirli elbisede cildi tahriş edip enfekte edebilen bakteriler bulunmaktadır. Göğüsler özellikle, ter toplama eğiliminde olmaktalar. Normal sütyenlerin hafta da bir, yıkanması lazım vede spor sütyenleri de her egzersizden sonra yıkanmalıdır. Sütyenleri sık sık yıkıyor olsanız da, cildiniz sütyen kumaşına tepki verdiğinden kaşıntı yaşanabilir. Polyester, sentetik vede lateks gibi kumaşlar kaşıntının en büyük nedenleri arasındadır. Bunlar yerine pamuk gibi doğal malzemeler kullanmalısınız. Bir çok kadın enfeksiyonları vajina ile ilişkilendirmektedir. Yalnız enfeksiyonlar göğüs altında da olmaktadır. Çünkü nem hapsolur vede burada enfeksiyon gelişmektedir. Bu nedenle de göğüsler kaşınır. Tedavisi için ise doktora başvurmanız da yarar var.

Tiroidleri olan kadınların, hassas cilde sahip olma olasılığı daha yüksek olmaktadır. Kuru ciltler her zaman kaşıntı yapmaktadır. Bunun çözümü ise uzman hekiminiz ile tiroid tedavisi hakkında konuşmak ile birlikte, cildinizi nemli tutmak oldukça önemlidir. Hamilelik ya da ergenlik dönemin de, göğüslerin derisi, gerginlik kaşıntıya neden olabilecek kadar gerilebilmektedir. Kadınlar kaşıntı durumunu hafifletmek için topikal kremler, nemlendiriciler vede jeller tercih edebilir. Ter de büyük oranda kaşıntıyı artırmaktadır. Spor yapıldıktan sonra mutlaka duş alınmalı ve cilt kurutulmalıdır.

Göğüslerde Kaşıntı Kanser Belirtisi Mi?

Kızarıklık ve kaşıntı iltihaplı meme kanseri ismi verilen nadir meme kanserinin erken belirtisi olabilmektedir. Tüm meme kanserlerinin sadece %1 ile %5’i enflamatuar meme kanseri olmaktadır. Göğüs özellikle kaşıntı yaptığın da şişlik, kırmızılık ve sıcaklığa dönüşür vede cilt çukurlaşabilir ya da portakal kabuğu gibi çukur görünebilmektedir. Eğer kaşıntı ile bu belirtileri fark ettiyseniz uzman hekime danışmanız da yarar var. Vücudunuzun herhangi yerinde olduğu gibi, göğüslerde alerjik reaksiyondan etkilene bilmektedir. Mesela; yeni bir deterjana geçti iseniz, bu göğüsler de kaşıntılı bir kızarıklığa neden olabilmektedir. Doktora danışarak altta yatan alerjiyi bir anti-histamin ile tedavi etmek genellik ile kaşıntıyı geçirmek için yeterlidir. Yüksek tansiyon ilaçları, ağrı kesiciler, anti-depresanlar vede östrojen gibi bir çok yaygın ilaçlar göğüsler de kaşıntıya neden olabilmektedir. İlacı kullanmaktan kaçınmak veya değiştirmek eğer mümkün değil ise, semptomların losyonlar ile tedavisi için uzman hekime danışmalısınız.

Göğüslerde Kaşıntı Neden Olur, göğüsler de kaşıntı genellikle çoğu insanda görülmektedir. Bazı durumlar da alerjik olan göğüs kaşıntıları, bazı durumda ise altında ciddi bir hastalığın belirtisi olmaktadır. Eğer ki sizin de göğüslerde kaşıntı neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Göğüslerde kaşıntı neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da göğüslerde kaşıntı nedenleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Hünnap Meyvesi Ne Kadar Süre Dayanır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed