Kadınlarda Sık İdrara Çıkma Neden Olur?

Kadınlarda Sık idrara Çıkma Neden Olur? Kadınlarda Sık İdrara Çıkma, Kadınlarda sık idrara çıkma nedenleri ile ilgili bilinmesi gereken bazı bilgiler.

Kadınlarda Sık İdrara Çıkma Neden Olur? Kadınlarda Sık İdrara Çıkma

Kadınlarda Sık idrara Çıkma Neden Olur
Sayfa İçeriği: Kadınlarda Sık idrara Çıkma Neden Olur

Kadınlarda aşırı sık idrara çıkma, ayrıca alışkanlık olarak gelişebilmektedir. Bununla birlikte sık idrara çıkmanın altında yatan böbrek ya da üreter sorunlarının, idrar kesesi sorunlarının ya da diyabetes mellitus, hamilelik vede prostat bezi sorunları gibi bir çok tıbbi durumun işareti olabilmektedir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için kadınlarda sık idrara çıkma ve kadınlarda sık idrara çıkma nedenleri sorularının cevaplarını ayrıntılı olarak derleyip hazırladık. Peki kadınlarda sık idrara çıkma neden olur?

İdrar, idrar kesesin de birikmiş üretra, yani idrar yolu ile dışarıya atılmaktadır. Kadınlar ise günlük olarak ortalama 7/8 defa idrar yapması normal görülmektedir. Yalnız gün içinde normalden fazla, idrara çıkmak bazı hastalıkları işaret etmektedir. Kişi gün içinde 7/8 kezden daha sık idrara çıkıyor ise, bunun nedeni idrar yolu enfeksiyonu, hamilelik ya da başka hastalıklar olabilmektedir. Yazımızın devamına giderek kadınlarda sık idrara çıkma nedenleri ile ilgili daha fazla bilgilere ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz.

Kadınlarda Sık İdrara Çıkma Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda Sık İdrara Çıkma Nasıl Tedavi Edilir?

Kadınlarda sık idrara çıkma tedavisi, doktorun teşhis ettiği ve altta yatan duruma göre uygulanmaktadır. Bu gibi durumlar da öncelikle kadın doğum uzmanı ya da üroloji doktoruna başvurmanız gerekmektedir. Eğer sık idrara çıkmaya neden olan durum, hormonal durumdan dolayı ise, doktor ilaç tedavisi uygulamaktadır. Eğer ki sık idrara çıkmanın nedeni, idrar yolu enfeksiyonundan dolayı ise doktor antibiyotik tedavisine başlamaktadır. Kadınlarda sık idrara çıkma tedavisi, hastalığın durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Siz de gün içinde 7/8 defadan fazla idrara çıkıyorsanız, zaman kaybetmeden bir kadın doğum uzmanı veya üroloji doktoruna danışmanız da yarar var.

Kadınlarda Sık İdrara Çıkma Nedenleri

Yumurtalık kanseri,
İnsterstisyel sistit,
Kalp yetmezliği,
Bel fıtığı,
Parkinson hastalığı,
Gebelik,
Şeker hastalığı,
İdrar yolu enfeksiyonu,
İlaçların etkisi.

Hastalıklar da bazı kullanılan ilaçlar, sık idrara çıkma gibi yan etkilere neden olmaktadır. Bazı ilaçların diüretik özelliği vardır. İlaçların diüretik özelliği olması, kişinin sık sık idrara çıkmasına yol açmaktadır. İdrar torbasının iltihaplanmasına isterstisyel sistit denmektedir. Bu durum kişi de, sık idrara çıkmaya neden olmaktadır. Over kanseri, diğer adı ile yumurtalık kanseri kişinin sık idrara çıkma nedenleri arasındadır. Yumurtalık kanserinin başlıca belirtisi de, sık idrara çıkmadır. Yumurtalık kanseri tedavi edildiğin de, sık idrara çıkma durumu da düzelecektir.

Kadınlarda Sık İdrara Çıkma Neden Olur

Kadınlar da normalden daha fazla, idrara çıkmaya neden olan durumlar arasında kalp yetmezliği de gelmektedir. Toplar damar yetmezliği, kalp yetmezliği olanlar vede şeker hastalığı olanlar da sık idrara çıkma rastlanmaktadır. Sık sık idrara çıkma nedenleri arasında parkinson vede Ms hastalığı vardır. Bu hastalıklar da, kişi sürekli idrara çıkma ihtiyacı duymaktadır. Parkinson vede Ms hastalığı tedavi edildiğin de, sık idrara çıkma problemi de geçmektedir. Bel fıtığı olanlarda da, sık idrara çıkma görülmektedir. Bel fıtığı olan insanların, belinde ki fıtık, idrar torbasına giden sinirleri sıkıştırmakta vede idrar yoluna baskı yapmaktadır. İdrar yoluna baskı yapması ile, kişiler sık sık idrara çıkma gereksinimi duymaktadır. Şeker hastalığının belirtisi arasında sık idrara çıkma bulunmaktadır. Şeker hastalığı tedavi edildiğin de, çok fazla idrara çıkma da hafiflemektedir.

Günde Ne Kadar İdrara Çıkılmalı?

Kadınlarda Sık İdrara Çıkma Neden Olur

Kadınlar da sık sık idrara çıkma nedenlerinin en başında gelen de gebeliktir. Gebeliğin ilk dönemlerin de, rahim büyümeye başlamaktadır. Rahim büyüdükçe idrar yoluna baskı yapar ve bu durum da kadının sık idrara çıkmasını gerektirir. İdrar yolu enfeksiyonu kadınlarda sık idrara çıkma nedenlerinin başında gelmektedir. Çeşitli nedenlerden dolayı, idrar torbasına bakteri girmekte vede idrar yolların da enfeksiyon meydana gelmektedir. İdrar yolunun iltihaplanması vede enfeksiyon kapması, kadının normalden daha sık idrara çıkmasına neden olur.

Kadınlarda Sık İdrara Çıkma Neden Olur, kadınlarda sık idrara çıkma ile ilgili bazı nedenleri sizler için yazımızın içeriğin de, mercek altına aldık ve hazırladık. Eğer ki sizin de kadınlarda sık idrara çıkma neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kadınlarda sık idrara çıkma neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da kadınlarda sık idrara çıkma nedenleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Bebeklerde İdrar Kokusu Neden Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed