Bebeklerde İdrar Kokusu Neden Olur?

Bebeklerde idrar Kokusu Neden Olur? Bebekte İdrar Kokusunun Nedenleri, Bebeklerde idrar kokusu nasıl geçer? Hakkında merak edilenler yazımızda.

Bebeklerde İdrar Kokusu Neden Olur? Bebekte İdrar Kokusunun Nedenleri

Bebeklerde idrar Kokusu Neden Olur
Sayfa İçeriği: Bebeklerde idrar Kokusu Neden Olur

Sağlıklı bir bebeğin idrar rengi açık ve kokusuzdur. Yalnız bazı nedenlerden, bebeklerin idrarın da koku meydana gelmeye vede rengi sarılaşma başlamaktadır. Bunun bir çok nedeni bulunmaktadır. Nedeni için ise uzman hekim, idrar testleri isteyecektir. Siz değerli dostlarımız için, yazımızın içeriğin de bebekte idrar kokusunun nedenleri ve bebeklerde idrar kokusu nasıl geçer? Sorularının cevaplarını ayrıntılı olarak bulabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Bebeklerde idrar kokusu neden olur?

Doktorlar bebeğin idrarında ki kokuyu vede koyulaşmayı, genel de doğumsal metabolik hastalığın habercisi olabileceğini belirtmektedir. Bazı akraba evliliklerin de, bu gibi tipik idrar kokusu hastalıkları görülmüştür. Yalnız sadece idrarda ki kokudan vede koyu renk olmasından dolayı da, bu düşünce yanlış olmaktadır. Eğer bebeğin idrar kokusu tatlımsı, yani karamelize tarz da bir koku ya da terli ayak kokusuna benzer koku ise metabolik hastalıkların bulgusu olabilmektedir. Bu gibi durumlar da uzman hekime danışılmalı vede gereken tedavinin zaman kaybetmeden başlanması gerekmektedir. Siz de yazımızın devamına giderek bebekte idrar kokusu nedenleri ile ilgili daha fazla bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bebekte İdrar Kokusunun Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde İdrar Kokusu Nasıl Geçer?

Uzman hekim, bebeğin idrarında ki kötü kokunun altın da yatan neden bağlı tedavi yöntemi uygulamaktadır. Mesela kötü kokunun nedeni, idrar yolu enfeksiyonu ise, idrar yollarında ki bakterileri temizlemek için, bir takım antibiyotik ilaçlar reçete edebilmektedir. Eğer ağır bir enfeksiyon geçiren bebeklerde ise, oral ya da damar yolu antibiyotik ilaç uygulanabilir.

Bebekte İdrar Kokusunun Nedenleri

Karaciğer yetmezliği,
Hastalık,
Anne sütünün yetersiz kalması,
İlaçların yan etkisi,
Diş çıkarma süreci,
Annenin tükettiği gıdalar,
İdrar yolu enfeksiyonu.

Bebekte idrar kokusunun nedenleri arasında hastalıklar gelmektedir. Mesela bebeğin soğuk algınlığı geçirdikten sonra idrarın da, sirke kokusuna benzer koku meydana gelmektedir. Diğer neden ise reflüdür. Bebeğin vücudun da yeteri kadar laktoz üretilmez ise idrarın da koku oluşmaktadır. Karaciğer yetmezliği, bebekte idrar kokusuna neden olmaktadır. Bu durum doktorun teşhisi vede yapmış olduğu testler sonucun da ortaya çıkabilir. Bebekte idrar kokusu normal bir kokunun dışında ya da sürekli kokuyor ise uzman hekime gözükmesi gerekmektedir. Anne sütü ilk 6 ay oldukça önemlidir. Bebekler tüm ihtiyaçlarını anne sütünden almaktadır. Bebek anne sütünü eğer yeteri kadar içmediğin de, dehidrasyon artmaktadır. Yani bebeğin vücudu susuz kalmaktadır. Vücut susuz kaldığın da, idrar yoğunluğu da artmaktadır. Daha sarı renkte vede kokulu şekil de idrar çıkmaktadır. Bebeğin vücudun da su eksikliği, idrarında ki keskin kokudan belli olmakta. İdrar rengin de ise koyuluk meydana gelmektedir. Bu durum da, bebeğin daha fazla süte ihtiyacı olduğunu göstermektedir.

Bebekte idrar kokusunun en yaygın nedenlerinden biri de ilaçlardır. Emziren anne adayının kullanmış olduğu ilaçlar ya da bebeğe verilen bazı ilaçlar idrarının kokmasına neden olmaktadır. İlaç kullanmadığınız da ya da bebeğe ilaç vermediğiniz de koku gidiyor ise, bu durum muhtemelen ilaçların yan etkisi olarak kaynaklanmaktadır. Bebekte idrar kokusunun en çok bilindik nedenlerinden biride idrar yolu enfeksiyonudur. İdrar yolundan enfeksiyon girer vede bunun sonucun da bağırsak bakterileri çoğalmaktadır. Araştırmalara göre idrarı kötü kokan bebeklerin çoğun da, idarar yolu enfeksiyonu geçirmektedir. Bebeğin idrarında ki koku eğer ki, alışılmışın dışın da bir koku ise, aynı zamanda da ateşi çıkıyor ise uzman hekime götürülmelidir.

Bebeklerde İdrar Kokusu Nedenleri

Anne adayların doğru vede sağlıklı beslenmesi emzirme dönemin de oldukça önemlidir. Çünkü anne adayının tükettiği gıdalar süt ile birlikte bebeğe geçmekte ve bebekte etkilenmektedir. Bu nedenle anne adaylarının emzirme dönemin de, kokulu gıdalardan uzak kalması lazım. Mesela sarımsak, soğan ya da kuşkonmaz gibi kokusu ağır olan yiyeceklerin yenmesi, bebeğin idrarın da kokuya neden olabilmektedir. Bebekler diş çıkarma dönemlerin de, bir takım huzursuzluklar yaşamaktadır. Bununla birlikte diş etleri kaşınır, ateşi çıkar ya da bebek elini sürekli ağzına götürür. Diş çıkarma dönemin de, bir diğer belirti ise bebeğin idrarında ki kokudur. Bebeklerde idrar kokmasının diğer nedeni de, bebeğin diş çıkarma dönemin de yaşadığı bulgudur.

Bebeklerde İdrar Kokusu Neden Olur, bebekler yeteri kadar su içmediğin de ya da süt tüketmediği için, idrar daha yoğun hale gelmekte ve bu durum idrar rengine vede kokusuna yansımaktadır. Eğer bebekte idrar koyu vede yoğun kokuya sahip ise, bu sıvı kaybının işareti olabilmektedir. Düşük sıvı alımından dolayı, çok yoğun idrar kokar. Eğer ki sizin de bebeklerde idrar kokusu neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Bebeklerde idrar kokusu neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da bebekte idrar kokusunun nedenleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Parke Çizikleri Nasıl Giderilir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed