Kızarık Yanak Sendromu Nedir?

Kızarık Yanak Sendromu Nedir? Bebeklerde Kızarık Yanak Neden Olur? Bebeklerde tokatlanmış yanak sendromu nedir? Hakkında merak ettikleriniz yazımızda…

Kızarık Yanak Sendromu Nedir? Bebeklerde Kızarık Yanak Neden Olur?

Kızarık Yanak Sendromu Nedir
Sayfa İçeriği: Kızarık Yanak Sendromu Nedir, Bebeklerde Kızarık Yanak Neden Olur, Tokatlanmış Yanak Sendromu Belirtileri Nelerdir, Beşinci Hastalık Belirtileri Nelerdir, Beşinci Hastalık Neden Olur, Beşinci Hastalık Tedavisi Var Mı, Beşinci Hastalıkta Ateş Neden Önemlidir, Bebeklerde Kızarık Yanak Sendromu Ne Kadar Sürer, Beşinci Hastalık Ne Kadar Sürer, Tokatlanmış Yanak Sendromu Ne Kadar Sürer

Kızarık yanak sendromu nedir ile ilgili bilinmesi gereken bazı noktaları siz değerli dostlarımız için yazımızın devamında hazırladık. Bebeklerde kızarık yanak neden olur? Hakkında merak ettiğiniz tüm her şeyi yazımızın devamına giderek bulabilir vede öğrenebilirsiniz. Tokatlanmış yanak sendromu nedir? ve Bebeklerde tokatlanmış yanak sendromu belirtileri nelerdir? Sorularının tüm cevaplarına sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Peki kızarık yanak sendromu nedir? Detayları ile yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Bebeklerde görülen kızarık yanak, beşinci hastalık olarak bilinmektedir. Daha çok halk arasında tokatlanmış yanak sendromu olarak geçmektedir. Bu rahatsızlık bebeklerde çocukluk döneminde görülen hastalıktır. Genellikle kötü huylu olmayan, hafif aşamalı seyreden, döküntülü vede bulaşıcı bir özelliği bulunmaktadır. Bu hastalık parvovirüsten kaynaklı meydana gelmektedir. Beşinci hastalık, belirti olarak su çiçeğine benzer özellikler göstermektedir. Kızarık yanak sendromunda aile bireylerinin bilinçli olması önemli rol oynamaktadır. Her rahatsızlıkta olduğu gibi hangi belirtilerde neler yapılması gerektiğini bilmek o hastalığın daha çabuk atlatılmasına yardımcı olmaktadır. Sizler için yazımızın devamında beşinci hastalık hakkında bilmeniz gereken bilgileri derledik.

TOKATLANMIŞ YANAK SENDROMU BELİRTİLERİ NELERDİR?

BEŞİNCİ HASTALIK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Aşağıda maddeler halinde verdiğimiz beşinci hastalık alerjik ve ürtikeryal döküntülerle veya başka döküntülü hastalıklar ile ayırt edilemeyebilir. Bu hastalığın bulaşma riski fazladır. Döküntüler belirmeden önce de bulaşabilmektedir. Damlacık ile, tükürük ile yayılıp nefes yolu ile taşınan bu hastalığa aile bireyleri dikkat etmelidir.

Yanaklardan bacak vede kollara sıçrayan kızarıklar.
İsminden de kendini belli eden yanağa tokat atmış gibi yoğun, net vede düzenli kızarıklar.
El vede ayak parmaklarından itibaren gövde vede kalçada döküntüler.
Ateşlenme ile birlikte yorgunluk, kaşınma vede halsizlik.
Boğaz ağrısı, baş ağrısı vede burun akıntısı gibi belirtiler görünmektedir.

Hastalık ile birlikte meydana gelen kızarıklar 3 gün içerisin de kendiliğinden kaybolmakta vede genelde kaşıntılı olmaz. Baş kısmından başlayarak, aşağıya doğru yayılan döküntüler en fazla 1 hafta sürebilmekte. Özellik ile okul çağı dönemindeki çocuklarda görülen bu hastalık bağışıklığı düşürmektedir. Bu sebeple aile bireylerinin bilgili olması vede çocuğun gözlem altında tutulması önemlidir. Bu hastalık sadece döküntüler ile meydana gelmeyip aynı zamanda tükürük vede damlacık yoluyla da bulaşabilmektedir. Döküntü sırasında su çiçeği veya kızamık kadar yoğun bulaştırıcılık riski olmasa da her döküntülü hastalık gibi dikkat edilmelidir.

BEŞİNCİ HASTALIKTA ATEŞ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Beşinci hastalığın genel de ön habercisi ateş çıkmasıdır. Özellikle beşinci hastalıkta döküntü ile birlikte ateş varsa, yalnız bir kaç gün içerisinde hem döküntü, hemde ateş ortadan kalkmaktadır. Yalnız daha sonra tekrar ateşlenme oluyor ise başka hastalıklarında habercisi olabileceği düşünülmelidir. O yüzden bu hastalıkta ateş önem taşımaktadır.

BEBEKLERDE KIZARIK YANAK SENDROMU NE KADAR SÜRER?

Tokatlanmış yanak sendromu hastalığı belirtiler görüldükten sonra 5 ile 10 gün sonra yavaş yavaş hafiflemektedir. Bu hastalığın başlıca belirtisi yanaklarda kızarıklık olan rahatsızlık haftalar sonra bile banyodan, güneş ışığına maruz kalmaktan, egzersizden sonra yeniden görülebilmektedir. Bu durum normaldir. Beşinci hastalık ciddi bir hastalık değildir. O yüzden özel bir tedavisi bulunmuyor. Çoğu zaman uzman hekimler belirtilere yönelik tedavi uygulamaktadır. Uzman hekimin, çocuğun döküntüleri eğer fazla vede kaşınıyor ise bazı alerji ilaçları ve ateşini düşürmek için parasetamoller reçete etmektedir.

Kızarık Yanak Sendromu Nedir, yazımız da hazırladığımız beşinci hastalık hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Sizin de eğer ki kızarık yanak sendromu nedir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kızarık yanak sendromu nedir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Besin Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2020 Kardesiz Blog Designed