Besin Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Besin Alerjisi Belirtileri Nelerdir? Besin Alerjisi Nedir? Besin alerjisi nasıl anlaşılır? İle ilgili bilinmesi gereken bazı bilgileri sizler için derledik.

Besin Alerjisi Belirtileri Nelerdir? Besin Alerjisi Nedir?

Besin Alerjisi Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Besin Alerjisi Belirtileri Nelerdir, Besin Alerjisi Nedir, Besin Alerjisine Neden Olan Besinler Nelerdir, Besin Alerjisi Neden Olur, Besin Alerjisi Kimlerde Görülür, Besin Alerjisi Nasıl Anlaşılır, Besin Alerjisi Tedavisi Nasıl Yapılır

Besin alerjisi belirtileri nelerdir ile ilgili bilinmesi gereken bazı noktaları siz değerli dostlarımız için yazımız da mercek altına aldık. Besin alerjisi nedir? Hakkında tüm merak ettiklerinizi yazımızın devamına giderek öğrenebilirsiniz. Besin alerjisi kimlerde görülür? ve Besin alerjisi nasıl anlaşılır? Sorularının cevaplarına sayfamızdan yardım alarak ulaşabilirsiniz. Peki besin alerjisi belirtileri nelerdir? Detayları ile yazımızın devamında paylaştık.

Bağışıklık sistemi her gün tüketilen besinlerin içermiş olduğı vitaminlere karşı harekete geçmektedir. Bu durum ise yetişkinlere oran ile çocuklarda daha çok gözlenmektedir. Bu duruma tıp litaretüründe besin alerjisi denmektedir. Alerji ise vücutta çeşitli sebeplerden dolayı kendini farklı göstermektedir. Yalnız her besin alerjisi aynı şiddetle yaşanmaz. Kişinin bağışıklık sisteminin önceden zayıf olması vede kişilerin hastalıklara daha yatkın olması alerjinin şiddet oranını değiştirmektedir. Besin alerjisinin temelini ise proteinler oluşturmaktadır. Bağışıklık sistemi proteinlere karşı hareket geçmektedir. Besin alerjisi bir çok farklı belirtiler ile meydana gelmektedir. Kişinin ise yaşam kalitesini düşürmektedir. Yaş fark etmeksizin görülen besin alerjisi çocuk yaşta kendini belli etmektedir. Yalnız bazı kadınlar da o güne kadar görülmeyen besin alerjisi hamilelik sürecinde meydana gelebilir. Besin alerjisinin tanısı ise kan vede deri testleri ile yapılmaktadır. Bu testler sonucunda uzman hekim hastanın hangi vitaminlere yönelik bağışıklığın harekete geçtiği tespit edilmektedir. Bazı durumlar da testler tam sonuç vermediğinden akabinde besin karşılaştırması yapılarak kesin sonuca ulaşılmaya çalışılmaktadır.

BESİN ALERJİSİNE NEDEN OLAN BESİNLER NELERDİR?

BESİN ALERJİSİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yumurta, tehlikeli alerjiye neden olabilmektedir. İçerdiği proteinler bağışıklık sistemini zayıflatarak anafilaksi adı verilen yaşamı tehdit eden alerjiye neden olmaktadır.

Çikolata, içerdiği süt vede yumurta ile laktoz alerjisine neden olmaktadır. Çikolata alerjisi en çok yaygın olanlardandır. Bu alerjinin belirtileri çok şiddetli geçmez, hastanın ise az miktarda tüketmesi uzman hekimler tarafından tavsiye edilmektedir.

Yer fıstığı, ilk tüketilir tüketilmez şiddetli olarak dudak kaşıntısına neden olabilmektedir. Sonra damak şişmesi olarak devam eden belirtiler bu alerji de görülebilir. Yer fıstığı alerjisi genellikle çocuklarda sıklıkla görülmektedir. Yalnız sonradan da meydana çıkabilmektedir.

Çilek alerjisi nadiren görülen alerjilerden’dır. Bu alerji de çocuklukta görülmektedir. İlerleyen yaşlarda ise atlatılabilmektedir. Yalnız geçmediğinde ciddi problemlere neden olabileceğinden kişinin dikkat etmesi gerekmektedir.

Maya yemeklerin kabarmasında kullanılmaktadır. Bu alerji de nadiren görülen yalnız tehlikeli alerji türlerindendir. Karbonhidratlı besinler de olan maya alerjisini anlamak için sabah poğaça ya da simit tüketildikten sonra yorgunluk hissi yaşanmaktadır.

BESİN ALERJİSİ BELİRTİLERİ

Gözlerin sulanması vede kızarması.
Cilt yüzeyinde kaşıntı, kızarıklık vede döküntü.
Damak yüzeyinde kaşıntı vede kızarıklık.
Kalp çarpıntısı, baş dönmesi vede bayılma.
Bozulan besinlerin sindirimde kanlı ishale neden olması.
Sinüslerin tıkanmasıyla nefes almakta zorlanma gibi durumlar ile kendini göstermektedir.

Besin Alerjisi Belirtileri Nelerdir, yazımız da hazırladığımız besin alerjisi ile ilgili bilmeniz gerekenleri öğrenebilirsiniz. Sizin de eğer ki besin alerjisi belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Besin alerjisi belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Doğalgaz Kaçağına Karşı Neler Yapılmalı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − seven =

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2020 Kardesiz Blog Designed