Metabolizma Hızı Nasıl Hesaplanır?

Metabolizma Hızı Nasıl Hesaplanır? Metabolizma Nasıl Hızlandırılır? Metabolizma hızı nedir? İle ilgili bilinmesi gereken bazı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Metabolizma Hızı Nasıl Hesaplanır? Metabolizma Nasıl Hızlandırılır?

Metabolizma Hızı Nasıl Hesaplanır
Sayfa İçeriği: Metabolizma Hızı Nasıl Hesaplanır

Metabolizma’da her zaman kilo kaybı yaşanmaz. Her kilo kaybı yaşandığın da, bunun neden metabolizma olmamaktadır. Sağlıklı vede dengeli diyet uygulamakta oldukça önemlidir. Metabolizma insanı hayatta tutan kimyasal motordur. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için metabolizma nasıl hızlandırılır? ve metabolizma hızı nedir? Sorularının cevaplarına ulaşabilirsiniz. Peki Metabolizma hızı nasıl hesaplanır?

İnsan metabolizması vücutta ki, tüm kimyasal süreçleri ifade etmektedir. Metabolizma ne kadar hızlı olur ise, vücutta o kadar çok kalori ihtiyacı duymaktadır. Metabolizma bazı kişilerin kilo almadan, çok fazla yemek yiyebilmelerinin nedeni olmaktadır. Bazı kişilerde de, az miktar da kalori ile bile yağ birike bilir. Metabolizmanın hızı genellik ile metabolik hız olarak bilinmektedir. Belirli bir zaman dilimin de yaktığınız kalori miktarıdır. Aynı zaman da kalori harcaması olarak da bilinmektedir. Yazımızın devamına giderek metabolizma hızı ile ilgili daha fazla bilgilere ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz.

Metabolizma Hızı Nasıl Anlaşılır?

Metabolizma Hızı Hesaplama

Yiyeceklerin termik etkisi, (TEF)
Bazal metabolizma hızı, (BMR)
Dinlenme metabolik hızı, (RMR)
Egzersizin termik etkisi, (TEE)
Egzersiz dışı aktivite termojenezi. (NEAT)

BMR; Uyku ile uzun süre dinlenir iken metabolizma hızı olarak görülür. Akciğerlerin nefes alması, kalbin kan pompalamasını, beynin çalışmasını vede vücudun sıcak kalması için gereken minimum metabolizma hızı olmaktadır. RMR; Dinlenir iken hayatta kalmak vede vücudun işlemesini sağlamak için gereken minimum metabolik hızdır. Ortalama olarak da toplam kalori yakımının %50 ile %75’ini oluşturmaktadır. TEF; Vücut yiyecekleri sindirir iken vede işler iken yakılan kalori miktarıdır. TEF yiyeceklerin termik etkisi genellik ile toplam enerji harcamasını yaklaşık %10’u kadarını sağlamaktadır. TEE; Egzersiz sırasın da yakılan kalorilerde ki artıştır. NEAT;

Metabolizma Hızını Etkileyen Faktörler

Kas kütlesi,
Yaş,
Çevresel sıcaklık,
Fiziksel aktivite,
Vücut büyüklüğü,
Hormon bozuklukları.

Metabolizma Nasıl Hızlandırılır?

Yüksek yoğunluklu egzersizler yapın,
Vücudunuzu hareketsiz bırakmayın,
Kuvvet egzersizleri yapın,
Bol bol protein tüketin,
Kesinlikle aç kalmayın,
Bol su tüketin,
Uyku düzeninizi bozmayın ve iyi uyku alın,
Kafeinli içecekler tüketin.

Metabolizma Hızı Nasıl Hesaplanır, bazal metabolizma hızınız büyük ölçü de kontrol dışında olsa da, yakacağınız kalori miktarını artırmanın da çeşitli yöntemleri bulunmaktadır. Soğuk su tüketmek, kahve içmek, daha fazla uyumak, egzersiz yapmak vede protein tüketmek bunların başında gelmektedir. Eğer ki sizin de, metabolizma hızı nasıl hesaplanır, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Metabolizma hızı nasıl hesaplanır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da metabolizma hızlandırma yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Dişlerde Beyaz Lekeler Neden Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed