Oil Pulling Nedir?

Oil Pulling Nedir? Oil Pulling Hangi Yağlarla Yapılır? Oil Pulling Ne İşe Yarar? Hakkında merak edilen, tüm bilmeniz gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Oil Pulling Nedir? Oil Pulling Hangi Yağlarla Yapılır?

Oil Pulling Nedir
Sayfa İçeriği: Oil Pulling Nedir

Oil pulling eski uygulamadandır. Son zamanlar da, en çok araştırılan vede merak edilen doğal ağız bakımı için uygulanan yöntemdir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için oil pulling ne işe yarar? ve oil pulling hangi yağlarla yapılır? Sorularının cevaplarını ayrıntılı olarak bulabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Oil pulling nedir?

Oil pulling, bitkisel yağlar ile yapılmaktadır. Ağız içinde meydana gelen bakterileri, yok ederek diş sağlığını koruduğu vede çürük oluşumu engellediği belirtilmektedir. Oil pullinge göre de, ağız için de meydana gelen her türlü enfeksiyon vede hastalık, tüm vücudu etkilemektedir. Bu sebeple de, tedavi de ilk önce ağız vede dış sağlığı önem taşımaktadır. Siz de yazımızın devamına giderek oil pulling ile ilgili daha fazla bilgilere ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz.

Oil Pulling Ne İşe Yarar?

Oil Pulling Nedir?

İngilizce de yağ çekme anlamına gelen oil pulling, genellikle hindistan’da gelenek haline gelen uygulamadır. Araştırmalara göre yağ çekmenin ağızda ki bakterileri öldürebileceğini vede diş sağlığını iyileştirebileceğini belirtmektedir. Tıp uzmanları, bir kaç hastalığın tedavisine de yardımcı olabileceğini belirtmektedir.

Etkilerinden dolayı hindistan yağı, susam yağı vede zeytinyağı ile denenen bu tedavi türü, seneler geçtikçe çeşitli bitkisel yağlarla da yapılmaktadır. Oil pulling’in, tam olarak kesinliği olmasa da, bakterileri ağızdan uzaklaştırdığı belirtilmektedir. Diş etlerini nemlendirerek vede bakterileri azaltabilen tükürük üretimini artırarak da yardımcı olabilmektedir. Bazı yağ türleri, ağız sağlığını geliştirmek için iltihabı vede bakterileri doğal olarak azaltabilen özellikler barındırmaktadır. Oil pulling kullanmak için; her sabah aç karnına 5 ile 15 dakika aralığın da yapılabilir. Beklenmedik etki görüldüğün de veya kullanmadan önce mutlaka diş hekiminine danışmanız da yarar var.

Oil pulling yapımı; Zeytinyağı ya da susam yağının ağız için de, bir süre dömdürülmesi ile uygulanır. Sabah herhangi bir şey, tüketmeden oil pulling uygulamanın daha sağlıklı olacağı belirtilmiştir. Oil pulling için öncelik ile kullanacağınız yağın organik olması lazım. Yaklaşık olarak bir yemek kaşığı hindistan cevizi, zeytinyağı veya susam yağı ağzınız da sağ vede sol dişleriniz arasından geçecek biçimde çalkalanmalı. İlk yapılmada 5 dakika yeterli. Sonra ki yapılma da, bu süre 15 dakika kadar yapabilirsiniz. Daha sonra yağı tükürün vede yaklaşık 30 dakika, hiç bir şey tüketmeyin. Uygulama yaparken, gargara yapılmamalı. Yağın boğaza kadar gelmesi önlenmelidir. Yağı yutmamaya da dikkat etmelisiniz.

Oil Pulling Faydaları Nelerdir?

Ağız kokusuna iyi gelir,
Ağızda ki zararlı bakterileri öldürür,
Antibakteriyel özelliklere sahip,
Diş eti hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

Bazı zararlı bakteri türleri diş çürümesi, diş eti hastalığı vede ağız kokusu gibi sorunlarına katkısı vardır. Ağız da yaşayabilen yaklaşık olarak 700 bakteri türü bulunmaktadır. Herhangi bir zaman da ağız da 350’ye kadar bakteri bulunabilmektedir. Bu yüzden oil pulling ağızda ki zararlı bakterileri öldürebilmektedir. Hindistan cevizi yağı, özellik ile yağ çekme için yararlı olabilecek güçlü anti-inflamatuar vede antibakteriyel özellikleri vardır. Zeytinyağı, iltihabı kurutma özelliği ile bir başka yararlı yönü vardır. Oil pulling ağızda ki bakteri sayısını azaltmak, uygun ağız hijyenine yardımcı olması vede bazı rahatsızlıkları önlemeye destek vermektedir.

Oil Pulling Nedir, diş eti kanamaları, dişlerde ki çürükler ve tartarlar oil pulling yöntemi ile yok edilebilmektedir. Bu yöntem dişleri de beyazlatır. Ağız vede diş dışında bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olur. Oil pulling yöntemi sinüzit, baş ağrısı vede migren gibi sorunları da hafiflettiği görünmüştür. Eğer ki sizin de oil pulling nedir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Oil pulling nedir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla da paylaşarak, arkadaşlarınızı da oil pulling ne işe yarar yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Huawei Y541 Nasıl Format Atılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed