Yumurta Çatlatıcı İğne İle Hamile Kalınır Mı?

Yumurta Çatlatıcı iğne ile Hamile Kalınır Mı? Yumurta Çatlatma İğne Nedir, Yumurta çatlatma iğnesi nasıl uygulanır? Hakkında merak edilenler…

Yumurta Çatlatıcı İğne ile Hamile Kalınır Mı? Yumurta Çatlatma İğne Nedir

Yumurta Çatlatıcı iğne ile Hamile Kalınır Mı
Sayfa İçeriği: Yumurta Çatlatıcı İğne ile Hamile Kalınır Mı, Yumurta Çatlatma İğne Nedir, Yumurta Çatlatma İğnesi Nasıl Uygulanır, Yumurta Çatlatma İğnesi İle Hamile Kalınır Mı, Çatlama İğnesi Hamile Bırakır Mı, Yumurtalık Nasıl Çatlatılır, Çatlaıcı İğne Nasıl Yapılır, Yumurta Çatlatma İğnesi Nereye Yapılır

Yumurta çatlatıcı iğne ile hamile kalınır mı ile ilgili anne adaylarının bilmesi gereken bazı bilgileri yazımız da mercek altına aldık. Yumurta çatlatma iğne nedir? Hakkında merak ettiğiniz tüm her şeyi yazımızın devamından bulabilirsiniz. Yumurtalık nasıl çatlatılır? ve Yumurta çatlatıcı iğne zararlı mı? Soruları ile ilgili cevaplara yazımızın devamına giderek ulaşabilirsiniz. Peki yumurta çatlatıcı iğne ile hamile kalınır mı? Detayları ile yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Çatlatma iğnesi, doğal yollar ile çocuk sahibi kalamayan çiftler için yapılan kısırlık tedavisin de son derece önemli yere sahiptir. Belirli derecede olgunlaşan yumurtanın çatlamasın da etkili yöntem olarak geçmektedir. FSH hormonu barındıran çatlatma iğnesi hamile kalmak isteyen annelerin rahmine doğru enjekte yapılarak oluşan yumurtaların sayısını arttırmaktadır. Böylece doğurganlığı da tetiklemektedir. Sadece kadınlarda olmayıp, erkeklerde de görülebilecek en ufak sorun bile çocuk sahibi olmanın önündeki büyük engel iken doğru tedavi yöntemleriyle başarı sağlanmaktadır. Tüp bebek tedavisine başvuran çiftlerde genellikle kadınlarda görülen doğurganlık problemlerinden biride yumurtalıklar’dır. Yumurtalıklar ile kadınlarda oluşan üreme sistemi çocuğun dünyaya gelebilmesi için olmazsa olmazlardandır. Bu yumurtalıklarda meydana gelebilecek sorunların önüne geçmek adına geliştirilmiş çatlatma iğnesi son zamanlarda giderek çok kişi tarafından yaptırılmaktadır. Peki yumurta çatlatıcı iğnenin zararları var mı? Kimler yumurta çatlatıcı iğne yaptırabilir? yazımızın devamında ayrıntılı şekilde bulabilirsiniz.

YUMURTA ÇATLATMA İĞNESİ NASIL UYGULANIR?

YUMURTA ÇATLATMA İĞNESİ İLE HAMİLE KALINIR MI?

Folitikül olarak geçen tıp literatüründe kesecikler yumurtalıklarda belirli dereceye kadar olgunlaştığında çatlama görülmektedir. Serbest olarak etrafa dağıldıktan sonra erkekteki üreme hücresi sperm ile döllenmek için hazırlanırlar. Bu işlem kadınların her ay başında adet görmeden önceki yumurtlama sırasında ortaya çıkar. Döllenmeyen yumurta hücreleri adet kanaması şeklinde vücut dışına atılır. Yumurta çatlamaz ise yumurta hücreleri dağılarak sperm ile bulaşamaz. Bu problemin önüne geçmek için hamile kalmak isteyen kadına çatlatma iğnesi uygulanmaktadır. Çatlama oluştuktan sonra hamilelik şansı epey ölçüde artmaktadır. Yaklaşık olarak 18-22 mm olgunluğa erişen yumurtanın çatlaması için yapılacak olan iğnede çok dikkat edilmesi gereken nokta ise yumurtanın boyutudur. Dolayısı ile adet döneminin kaçıncı günde olduğundan ziyade adet döneminde 14-15 gün kala yeterince büyüyen yumurta daha önemli sayılmaktadır. Kasların içine geçecek şekilde cilt altına yapılan çatlatma iğnesi kalçadan, üst kolun arkasından ya da göbeğin altından yapılabilmektedir. İğnenin uygulanmasından 3 gün sonra korunmasız ilişki sırasında döllenme sağlanmaktadır. Bu yüzden yumurtanın çatlamasından 1-2 gün önce veya sonra ideal zamandır.

Çatlama iğnesi uygulandıktan sonra etrafa yayılan yumurta hücresinin içindeki sıvı kasık bölgesinde ya tek yönlü veya çift yönlü ağrıya neden olmaktadır. Kasıklarda hissedilen bu ağrının dışında göğüslerde meydana gelen şişkinlik, cinsel istekte bulunma vede akıntı artışı gibi belirtiler yumurta çatlamasının bir işaretidir.

ÇATLAMA İĞNESİ HAMİLE BIRAKIR MI?

Çiftlerde karşılaşılan kısırlık sorunlarından dolayı verilen hap ya da iğne ile yumurta büyütmeden sonra yapılan çatlatma da kadınlar hamilelik şansı ortalama %15 artmaktadır. Burada kesin bir rakam verilmemesinin temel nedeni ise bebek oluşumunda diğer etkenlerinde etkili olmasından kaynaklıdır. Çatlatma iğnesi yapıldıktan sonra herhangi bir farklı belirti gördüyseniz adet döneminizin gecikmesiyle evde hamilelik testi yapabilirsiniz.

Yumurta Çatlatıcı İğne ile Hamile Kalınır Mı, yazımız da hazırladığımız yumurta çatlatıcı iğne ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Sizin de eğer ki yumurta çatlatıcı iğne ile hamile kalınır mı, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Yumurta çatlatıcı iğne ile hamile kalınır mı, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Granit Tezgah İle Mermer Tezgah Arasında Fark Var Mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 + 11 =

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2020 Kardesiz Blog Designed