Bergen Hakkında Merak Edilenler

Bergen Hakkında Merak Edilenler Bergen Kimdir Neden Öldü? Şarkıcı bergen 1982 yılında izmir’de aldığı sahnede kocası tarafından azmettirmesiyle öldürüldü.

Bergen Hakkında Merak Edilenler Bergen Kimdir Neden Öldü?

Bergen Hakkında Merak Edilenler
Sayfa İçeriği: Bergen Hakkında Merak Edilenler, Bergen Hakkında, Bergen Kimdir, Bergen Neden Öldürüldü, Bergen Nereli, Bergen Kaç Yaşında, Bergen Albümleri, Bergen Gerçek Adı

Şarkıcı bergen 1982 yılında izmir’de aldığı sahnede kocası tarafından azmettirmesiyle yüzüne kezzap atıldı. Bergen‘in asıl adı Belgin Sarılmışer doğum yeri ise mersindir. Doğum tarihi 16 Temmuz 1960’dır. Annesinin, babası ile ayrılıklarından sonra 1966 yıllarında annesiyle ankaraya yerleşmiştir. İlkokulunu, yenimahalle yunus emre ilkokulunda tamamlayan bergen, daha sonra ankara devlet konservatuarı piyano bölümünü girdi, burda ise maddi sıkıntılar yüzünden bırakıp yaşını büyülterek kısa süreliğine ptt’de görev yaptı. Arkadaşları ile bir gün eğlenmeye gittiğinde, Feyman Gece Kulübü’nde sahneye çıktıktan sonra iş teklifi aldı vede kabul etti. Grup Lokomotif orkestrası ile birlikte türk sanat müziği vede türk hafif müziği dönemin modası olarak arajmanlardan oluşulan repertuarlarla sahneye çıktı. İş için adanaya giden Bergen burada Halis Serbest ile tanıştı. Daha sonra ise 1982 yılında hayatlarını birleşirdiler. Evliliklerinden sonra, kocasından hep şiddet gören bergen, şiddetlere dayanamayıp eşinden kaçtı. 1982 yılında izmir’de sahne alırken kocasının azmettirmesiyle yüzüne kezzap atılarak öldürüldü.

BERGEN KİMDİR NERELİ?

Yenimahalle Yunus Emre İlkokulu’ndan sonra Ankara Devlet Konservatuarı Piyano bölümünü girdi ama maddi sıkıntılar nedeniyle ayrılıp yaşını büyülterek bir süre PTT’de çalıştı. 1979’da arkadaşlarıyla eğlenmek için gittiği Feyman Gece Kulübü’nde sahneye çıktıktan sonra çalışması için aldığı teklifi kabul etti. Feyman Gece Kulübü’nde Grup Lokomotif orkestrası ile birlikte Türk Sanat Müziği, Türk Hafif Müziği ve dönemin modası olan arajmanlardan oluşan repertuarlarla sahne aldı.

Asıl adı Belgin Sarılmışer olan Bergen, 16 Temmuz 1960’da Mersin’de doğdu. Anne ve babasının boşanmasıyla annesi Sebahat Çakır’la 1966’da Ankara’ya yerleşti.

Ankara’dan sonra iş için Adana’ya giden Bergen, burada Halis Serbes’le tanıştı ve bir yıl sonra da evlendi. 1982 yılında Atlas Plak’tan ilk longplayı olan “Şikâyetim Var”ı çıkardı. Sanat yaşamındaki çıkışı devam ederken kocasının şiddet göstermesine dayanamayan Bergen, birçok kez eşinden kaçtı. Ekim 1982’de İzmir’de çalışırken kocasının azmettirmesiyle yüzüne kezzap atıldı. Bu saldırıda tek gözünü kaybeden ve vücudun büyük bir kısmı yanan Bergen, tedavi sonrası Kibariye’yi meşhur eden “Kimbilir?” şarkısının bestecisi Cengiz Özşeker tarafından ikna edilip sahneye çıkarıldı.
1985’e kadar Özşeker’in sahibi olduğu İzmir Pırlanta Pavyon’da sahne alan sanatçı, patronuyla birlikte “Kardeşiz Kader” isimli bir demo kaset hazırladı ve Yaşar Kekeva’ya gönderdi. Bergen’i beğenen Kekeva, sanatçıyı İstanbul?a davet etti.

Bergen Hakkında Merak Edilenler

İstanbul müzik piyasasındaki ilk profesyonel longplay’i olan “İnsan Severse”yi Burhan Bayar’ın müzik yönetmenliğinde çıkaran sanatçı 1986 yılının sonlarına doğru yaptığı “Acıların Kadını” ile şöhrete kavuştu.

BERGEN KAÇ YAŞINDA?

Albümün çok beğenilmesiyle plak şirketi tarafından Nisan 1987’de “1986 yılı Albümü En Çok Satan Arabesk Kadın Sanatçı” unvanıyla Altın Plak ve Altın Kaset’le ödüllendirildi. Aynı yıl Ülkü Erakalın’ın senaryosu ve yönetmenliğiyle “Acıların Kadını” filminde Yalçın Gülhan, Asuman Arsan ve Meral Niron’la kamera karşısına geçti. Büyük bir hayran kitlesi edinen Bergen, konser için gittiği Adana’da uğradığı bıçaklı saldırıdan son anda kurtuldu.

Bir dönem sahneyi de bırakan sanatçı, büyük ustalar Selami Şahin, Özer Şenay ve Cengiz Tekin’in yönetmenliklerinde sırasıyla “Onu da Yak Tanrım”, “Sevgimin Bedeli” ve “İstemiyorum” albümlerini çıkardı. Nisan 1989’da kocasından da resmen boşanan Bergen, Haziran 1989’da sahnelere dönüşünü, hayattayken ki son albümü olan “Yıllar Affetmez” ile yaptı.

Yoğun bir ilgiyle karşılanan albümün tanıtım turnelerine başlayan sanatçı 14 Ağustos 1989’u 15 Ağustos’a bağlayan gece Adana Pozantı’da boşandığı eşi tarafından kurşunlanarak öldürüldü. Memleketi Mersin’e defnedildi.

Bergen; 29 yıllık kısa yaşamına 5 longplay ve 11 kasette 129 şarkı ile bir de video filmi sığdırdı. Farklı ve güçlü sesiyle arabeske imzasını atan sanatçının efsaneleştiği yolundaki iddialar, ölümünün ardından çıkarılan “Giden Gençliğim” albümünün ilk günden tükenmesiyle doğruluk kazandı.

BERGEN ALBÜMLERİ NELERDİR

(1982 Yılında) Şikayetim var LP – 1986’da mc olarak tekrar basıldı.
(1983 Yılında) Kardeşiz kader LP – 1985 ve 1990’da mc olarak tekrar basıldı.
(1985 Yılında) İnsan severse LP – 1999’da cd olarak tekrar basıldı.
(1986 Yılında) Acıların kadını LP – 1999’da cd olarak tekrar basıldı.
(1987 Yılında) Onu da yak tanrım LP MC – 1999’da cd olarak tekrar basıldı.
(1988 Yılında) Sevgimin bedeli MC – 1999’da cd olarak tekrar basıldı.
(1988 Yılında) İstemiyorum LP MC – 1999’da cd olarak tekrar basıldı.
(1989 Yılında) Yıllar affetmez (Son Albüm) MC – 1999’da cd olarak tekrar basıldı.
(1990 Yılında) Giden gençliğim MC – 1999’da cd olarak tekrar basıldı.
(1990 Yılında) Gribin çilesi mezarda biter MC – 1999’da cd olarak tekrar basıldı.
(1991 Yılında) Son ağlayışım MC CD

Bergen Hakkında Merak Edilenler sayfamızda hazırladığımız şarkıcı bergen hakkında merak edilenleri bulabilirsiniz. Şarkıcı bergen kezzap olayı nasıl oldu, bergen kimdir, bergen kaç yaşında, bergen nereli, şarkıcı bergenin gerçek adı nedir soruların cevabını yazımızdan bulabilirsiniz. Sizde eğerki bergen hakkında merak edilenler yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Bergen Hakkında Merak Edilenler sayfamızı arkadaşlarınızında bilgisi olması için onlarla paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Mehmet Şimşek Hakkında Merak Edilenler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2023 Kardesiz Blog Designed