20 Yaş Diş Çekimi Sonrası Ne Yapılmalı?

20 Yaş Diş Çekimi Sonrası Ne Yapılmalı? 20 Yaş Diş Çekimi Sonrası Ağrı, 20 Yaş Diş Çekimi Sonrası Yaşanan Semptomlar, Hakkında merak edilenler yazımızda.

20 Yaş Diş Çekimi Sonrası Ne Yapılmalı? 20 Yaş Diş Çekimi Sonrası Ağrı

20 Yaş Diş Çekimi Sonrası Ne Yapılmalı
Sayfa İçeriği: 20 Yaş Diş Çekimi Sonrası Ne Yapılmalı

İnsanlar arasında 20 yaş diş olarak bilinen, 20 yaş dişleri alt ya da üst çenede, en arkada ki azı dişlere denmektedir. Siz değerli dostlarımız için, yazımızın içeriğin de 20 yaş diş çekimi sonrası yaşanan semptomları ve 20 yaş diş çekimi sonrası ağrı ile ilgili bazı soruların cevaplarını ayrıntılı olarak derledik. Peki 20 Yaş diş çekimi sonrası ne yapılmalı?

20 yaş dişleri, 20’li yaşlar da çıktığından, bu ismi almıştır. 20 yaş dişler bazen hiç bir sorun yaratmaz iken, bazen de sorun teşkil etmektedir. Tedavi edilmesi vede çekilmesi gerekmektedir. 20 yaş dişlerin eğer çekilmesi gerekiyor ise, bu işlem ertelenmemeli. Yoksa komşu dişler de zarar görmekte ve bu durum da ağız yapısı vede sağlığı olumsuz yönde etkilemektedir. 20 yaş diş çekimi sonrası ağrı, diş çekimi bölgesin de şişlik, yutkunma güçlüğü, kanama, boğaz ağrısı, bademcik şişmesi vede çene kilitlenmesi gibi bazı problemler görülmesi normal vede kısa sürede kendiliğinden geçmektedir. 20 yaş diş çekimi sonrasın da 1 ila 3 hafta kadar ağrı yaşanabilir. Daha az ağrı yaşamak vede iyileşme sürecini hızlandırmak adına, hasta mutlaka aşırı sıcak ya da soğuk gıdaları tüketmekten kaçınmalıdır. Yazımızın devamına giderek 20 yaş diş çekimi sonrası yaşanan semptomları öğrenebilirsiniz.

20 Yaş Diş Çekimi Sonrası Ağrı

20 Yaş Diş Çekimi Sonrası Yaşanan Semptomlar

Yutkunma güçlüğü,
Kanama,
Ağrı,
Boğaz ağrısı,
Bademcik şişmesi,
Diş çekimi bölgesinde şişlik,
Çene kilitlenmesi.

20 yaş diş çekimi sonrası yaklaşık 2 ila 3 gün şişlik yaşanabilir. Bu durum herkes de görünmeye bilir. Eğer doktor önermiş ise dişe 1/2 gün kadar 20 dakika aralıklarla buz kompressi uygulanabilir. Bu yöntem şişlikleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Buz kompresi uygulamak için, buzluktan buz küplerini alın ve temiz bir beze sarıp yanağınıza koyun. 20 yaş diş çekimi sonrası, her diş çekiminde olduğu gibi ağız da kanama olması oldukça normaldir. Doktor hastayı kanamanın ne kadar olması konusun da bilgilendirmekte ve hastanın durumuna uygun olarak da öneriler vermektedir. Önemli nokta ise kanamanın çoğalmasını önlemek için sürekli olarak kanı dışarı tükürmemektir. Diş çekim yerin de enfeksiyon meydana gelmesini engellemek için ilaç kullanılmalıdır.

20 Yaş Diş Çekimi Sonrası Yapılması Gerekenler

20 yaş diş çekiminden sonra, hastanın en çok yaşadığı sorun, dişin çekildiği yer de bir kaç gün içinde meydana gelen ağrıdır. Dişi çektirdikten sonra, hafif ağrılar yaşanması normal durumdur. Bu ağrılar için ağrı kesici tercih edebilirsiniz. Yalnız kesinlikle aspirin kullanılmamalı. Eğer doktor çekim sonrasın da, hastaya kullanılması için ağrı kesici veya gargara verdi ise mutlaka bunlar düzenli olarak kullanılmalıdır.
20 yaş diş çekimi sonrası, 2 saat hiçbir şey yenmemeli. Bu hem katı, hem de sıvı tüm gıdalar için geçerlidir. Diş çekildikten sonra ki, 2 gün de sıcak gıdalardan vede içeceklerden uzak durulmalıdır. Diş çekim yerinde ki yara, tamamen iyileşene kadar, hasta mutlaka yumuşak gıdalar tüketmeli vede bol su içmelidir.

20 Yaş Diş Çekimi Sonrası Bilinmesi Gerekenler

20 yaş diş çekimi sonrası, doktor tavsiye etmişse, bir buz torbasını yanağınıza soğuk kompress şeklin de yapabilirsiniz. Bunun için buz torbasını yanağınız da 5 dakika tutun vede 5 dakikadan uzun bekletmeyin. Bu bekletme sayesin de, bölge ısınır vede aşırı üşümesi önlenir. Soğuk kompres yapmak için buzluktan buz küplerini alın ve temiz beze sararak yanağınıza koyun.
20 Yaş diş çekiminden sonra kesinlikle ilk gün sigara içilmemeli.
20 yaş diş çekimi sonrasın da hasta kesinlikle asitli vede aşırı şeker barındıran, sıcak ya da soğuk her türlü içeceklerden uzak kalmalıdır. Çünkü bu tür içecekler diş çekim yerinde ki, pıhtıyı oynatır ve bu durum ise iyileşme sürecini yavaşlatmaktadır.
Diş çekimi sonrasın da kanama olması normal durumdur. Bu kanamanın nedeni, diş çekimi olan yerin iyileşmesi için vücudun fazla kan pompalamasından kaynaklıdır. Doğal olarak gerçekleşen bu kanama, bir süre sonra duracaktır. Bu nedenle sabırlı olunmalıdır. Eğer sık sık ağzınızı çalkalar ya da kanı sürekli olarak dışarı tükürürseniz, diş çekim yerinde ki kan pıhtısını bozarsınız. Bu durum ise iyileşmeyi yavaşlatmaktadır.

20 Yaş Diş Çekimi Sonrası Şişlik Nasıl Geçer?

– 20 yaş diş çekimi sonrası doktorun reçete etmiş olduğu gargara iyileşme sürecini hızlandıran etkili yöntemdir. Eğer ki doktor gargara vermedi ise tuzlu suyla gargara yapılabilir. Bunun için de bir bardak ılık suyun içine bir tatlı kaşığı tuz ilave edilir. Hazırlamış olduğunuz bu tuzlu suyla ağız gargarası yapılır.

20 Yaş Diş Çekimi Sonrası Ne Yapılmalı, 20 yaş diş çekimi sonrası sigara vede tütün kullanımı iyileşme sürecini çok ciddi derece de yavaşlatır. Bu nedenle hastalar, diş çekimi sonrasın da, en az 24 saat kesinlikle sigara ve tütün kullanmamalı. Bu sayede hem iyileşme süreci hızlanır, hem de kanama ve enfeksiyon riski en aza inmektedir. Eğer ki sizin de 20 yaş diş çekimi sonrası ne yapılmalı, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. 20 yaş diş çekimi sonrası ne yapılmalı, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için, arkadaşlarınızı da 20 yaş diş çekimi sonrası bilinmesi gerekenler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Göz Çevresinde Kaz Ayağı Neden Oluşur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed